Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Arméni skupinu zamotali, ale pro nás se nic nezměnilo, říká kouč Bílek

Michal Bílek | foto:  Michal Šula, MAFRA

12 2013
V úterý večer si doma pustil televizi, na arabském kanálu naladil kvalifikační zápas Dánů s Armény a pak se trenér českých fotbalistů Michal Bílek nestačil divit, jak hosté sázejí gól za gólem. Skóre se zastavilo na senzačním výsledku 4:0 pro Arménii.

Vítězství Arménů nad Dány, dosud největším českým konkurentem v boji o druhou příčku ve skupině B, Bílkovu mužstvu pomohlo. "Ale na oslavu to určitě není, pro nás se nic nemění," zdůraznil Bílek.

Ale výsledek vás určitě musel potěšit, ne?
Samozřejmě, že tenhle výsledek je pro nás příznivější, než kdyby vyhráli Dánové. To je jasné. Na druhou stranu si to stejně musíme uhrát sami.

Ale pokud by Dánové zvítězili, úplně ve svých rukách byste to neměli.
Před zápasem v Kodani byli v té nejvýhodnější pozici Dánové. Před sebou měli z těžkých zápasů jen doma Itálii, jinak dvakrát Arménii a dvakrát Maltu. Jestli chcete postoupit na mistrovství světa, musíte tyto jakoby trpaslíky prostě porazit. Mít dvanáct bodů. Teď se to trochu změnilo.

Los v kvalifikaci

Itálie
doma: Bulharsko, Česko, Arménie
venku: Dánsko

Bulharsko
doma: Česko
venku: Itálie, Malta, Arménie

Česko
doma Arménie
venku: Itálie, Malta, Bulharsko

Arménie
doma: Dánsko, Bulharsko
venku: Česko, Itálie

Dánsko
doma: Itálie, Malta
venku: Arménie, Malta

Je to tedy teď nejvýhodnější pro Česko?
Ztratil náš konkurent, takže tím to lepší je. Ale pozor, když nepočítám vedoucí Itálii, tak nejlíp na tom jsou Bulhaři. Myslí si, že tohle je přesně výsledek, který oni potřebovali. A že mají velkou šanci na postup.

Pokud by Dánsko vyhrálo, dostalo by vás pod tlak. I v tom je to pro Čechy přece lepší, ne?
To napětí tady je bez ohledu na výsledek z Dánska. Stejně v Itálii potřebujeme bodovat, jestli to chceme mít ve svých rukách. Pravda, poletíme tam ve chvíli, kdy už budeme vědět, jak tam hráli Bulhaři.

Máte spočítáno, za jakých okolností skončíte druzí a nepřijdete o šanci na baráž?
Abychom se nemuseli na nikoho ohlížet, tak potřebujeme deset bodů. Remízu v Itálií a pak tři výhry s Arménií, na Maltě a v Bulharsku. To by mělo na baráž stačit.

Je to reálně ve vašich silách?
Na hráčích vidím velké odhodlání, o mistrovství světa se chtějí porvat. Samozřejmě, doma jsme ze čtyř zápasů vyhráli jen jednou, to je špatně, velká komplikace. S Itálii jsme odehráli solidní zápas, ale taky dostali tři góly od Dánska, neporazili Bulhary...

Dánové dostali čtyři branky od Arménů. Překvapilo vás to hodně?
Jak se to vezme. Arméni potvrdili, že venku jim to jde líp než doma. V minulé kvalifikaci vyhráli 4:0 na Slovensku, teď to samé v Dánsku, to už není náhoda.

Který týmy skončí na prvních dvou příčkách?

Hlasujte v anketě

Jak si Arméni pro výhru v Kodani došli?
Dobře si to rozehráli, dali gól hned z prvního útoku, pak druhý a pro Dány už bylo složité to otáčet. Arméni pak mohli hrát to, co jim vyhovuje. Vycházel jim rychlý přechod do útoku a z brejků trestali.

Arménie je vaším nejbližším soupeřem, v září se hraje v Praze v Edenu. Je výsledek z Dánska velkým varováním?
To rozhodně je. I když my víme, jak jsou Arméni nebezpeční a nic bychom nepodcenili, i kdyby v Dánsku nevyhráli.

Vy jste v Arménii vyhráli 3:0, Dánsku doma podlehli 0:3, teď Arméni deklasují Dány. Co je to za bláznivou skupinu?
To vám tedy povím. Arméni před třemi dny prohrají doma s Maltou, pak smetou Dány v Kodani. Je to šíleně zamotaný. Nechci si dělat žádné alibi, to by mě ani nenapadlo, ale opravdu se ukazuje, že žádný zápas není lehký. A nebude ani na Maltě.Najdete na iDNES.czmobilní verze