Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Angličanům neumí střílet góly. Chceme přepsat historii, říká Lavička

Vítězslav Lavička | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2013
Vítězslav Lavička už byl ve Spartě jako dvacetiletý mladík, když mužstvo naposled v pohárech doma dalo gól soupeři z Anglie. Bylo to před třiceti lety proti Watfordu (4:0). "Vidíte, ani jsem netušil, že ta série je tak dlouhá. O to větší výzvou je pro nás zápas proti Chelsea," řekl Lavička.

Liverpool 0:0, Manchester United 0:0, Chelsea 0:1, Arsenal 0:1, 0:2 a 0:2. Jak ukazují výsledky, Sparta v minulých letech proti soupeřům z Premier League na Letné schopná skórovat nebyla.

Ve čtvrtečním úvodní utkání vyřazovací fáze Evropské ligy by ji to nejspíš znovu nevadilo, pokud by však žádný gól ani neinkasovala. "Ne, bylo by hezké přepsat historii," přeje si Lavička gól vstřelit.

Jaké taktické zásady pro zápas s Chelsea jsou pro vás nejdůležitější?
Mám ve zvyku je říkat spíš hráčům než novinářům. Ale obecně můžu říct, že bychom chtěli navázat na naše pohárové výkony z podzimu. Proti zvučným soupeřům jsme se prezentovali takticky dobrou hrou, dostatečně odvážnou i efektivní.

Chelsea není v ideální formě, přesto je obrovským favoritem. Co se musí u Sparty sejít, aby se povedlo ji porazit?
Podzimní zápasy nám ukázaly, že se s velkými týmy měřit můžeme. Ale za předpokladu, o kterém jsem mluvil v předchozí odpovědi. A taky bychom si moc přáli, aby fanoušci svým vystupováním pomohli hráčům k velkým výkonům.

Proti tomu, abyste ukončili sérii bez vstřeleného gólu, bude Petr Čech. Co poradíte hráčům, aby na něj vyzráli?
U hráčů jeho kvalit je strašně těžké hledat slabiny. Každopádně pro nás pro všechny, i pro fanoušky je velmi příjemné se s Petrem potkat. Jsme sice soupeři, ale přátelství mezi hráči, troufám si tvrdit i mezi mnou a Petrem, trvá.

V Chelsea nastupoval jiný hráč Sparty, současný stoper Jiří Jarošík. Ale kvůli nedoléčenému svalovému zranění o zápas přijde. Jak velkou komplikací je, že ho nemůžete využít?
Byli bychom nejradši, abychom měli k dispozici všechny hráče, tedy nejen Jirku, ale i Pavla Kadeřábka a Tomáše Přikryla. Ale je fakt, že speciálně pro Jirku je to dost krutá záležitost. Patří k našim klíčovým hráčům, navíc zápas proti Chelsea má pro něj speciální náboj. Je zklamaný, že nemůže hrát.

Každý trenér není rád, že musí zasahovat do obrany.  A vy musíte udělat ještě další změnu. Pamiče, který má kvůli zranění tréninkové manko, nahradí mladík Hybš. Spíte klidně?
Mám klidné spaní bez ohledu na to, jestli hrajeme s Chelsea nebo s jiným soupeřem. Změny v obraně byly dlouho avizované. Všechno směřovalo k tomu, že Jirka připravený nebude. Přípravu jsme se snažili využít tak, abychom si vyzkoušeli jiné varianty. A z nich vzešla podoba obrany, která by měla s největší pravděpodobností vyběhnout v základní sestavě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze