Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Chelsea se dvěma útočníky? Může být, říká sparťanský kouč Lavička

Sparťanský trenér Vítězslav Lavička při tréninku před odvetou s Chelsea. | foto: AP

20 2013
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Vypadli zraněný stoper a nemocný záložník, ale absence Jiřího Jarošíka a Josefa Hušbauera se v základní sestavě sparťanských fotbalistů nejspíš dotkne útoku. Ve čtvrteční odvetě play-off Evropské ligy na Chelsea je ve hře nasazení Davida Lafaty a Léonarda Kweukeho.

Když se sparťanští fotbalisté z mezinárodního letiště v Lutonu autobusem vezli do centra Londýna, na tříproudé dálnici míjeli odbočku na Watford. Právě tam před třiceti lety v tehdejším Poháru UEFA vyhráli 3:2, což je jejich poslední vítězství nad anglickým soupeřem. Tenkrát už do kádru patřil i současný trenér Vítězslav Lavička.

Není pochyb, že by si výsledek zopakoval i ve čtvrtek v odvetě play-off Evropské ligy na Chelsea. Znamenal by postup do osmifinále, kam má však po vítězství 1:0 v Praze blíž soupeř.

"Chelsea je logicky v lepší pozici, ale my boj o postup nevzdáváme. Zabojujeme a uděláme všechno pro to, abychom to domácím zkomplikovali," zdůraznil Lavička.

Ale to se musíte zlepšit. V čem hlavně?
V efektivitě. Chelsea si u nás uhrála to, co potřebovala, přestože jsme měli pasáže, kdy jsme byli aktivní a vytvořili si příležitosti. Jen jsme prostě nedali gól a oni nás potrestali.

Gól jste dostali v závěru, takže v odvetě musíte skórovat, pokud chcete mít reálnou naději na postup. Hráli byste jinak, pokud byste doma udrželi bezbrankový stav?
V zásadě ne. V každém zápase chceme mít hru založenou na dobré organizaci a aktivitě. Ale samozřejmě se potřebujme trefit do brány. Kdybychom uhráli remízu, ke které jsme neměli daleko, tak by naše pozice byla jednodušší. Realita je bohužel jiná.

K čemu byste vaši situaci přirovnal? Pokud by Sparta postoupila, rovnalo by se to zázraku?
Nepoužíval bych tak silná slova.

Varianty sestavy Sparty

Pokud se trenér Vítězslav Lavička rozhodne pro ofenzivní variantu a v základní sestavě v odvetě play-off Evropské ligy postaví dva klasické útočníky Lafatu s Kweukem, bude záloha jen čtyřčlenná - Kadlec, Vácha, Matějovský, Krejčí. Obrana zůstane v nezměněném složení Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš.

Druhou možností je Mario Holka vrátit do středu zálohy, místo něj by se na stopera posunul Zápotočný a pravého beka by hrál Vidlička. Středová řada by pak hrála ve složení Kadlec, Vácha, Holek, Matějovský, Krejčí. Na hrotu by byl sám Lafata.

Ale za posledních deset let tam v pohárech vyhrály jen Inter, Manchester a Barcelona?
Víme, víme, o to větší výzva to pro nás bude. Nic není nemožné.

Za vámi dorazí  tři tisíce fanoušků. Jsou oni jedním z důvodů, proč to nevzdat?
Samozřejmě, musím bojovat do posledních chvil. Dokud šance na postup je, i když třeba jen minimální, musíme se o ni prát. Do poslední chvíle. Fanoušci jsou pro nás velký závazek. Vážíme si toho, že za námi cestují.

Na hřišti neuvidí dvě opory, ke zraněnému Jarošíkovi se přidal nemocný Hušbauer. Hodně vám to situaci komplikuje?
Docela jo, protože jsme se připravovali ve složení s Pepikem Hušbauerem. Přemýšlíme, jak ho nahradit, jakou variantu zvolit.

Jasno tedy nemáte?
Přiznám se, že ne. Máme dvě tři varianty a teprve se rozhodneme. Věřím. že vybereme tu správnou. Zvažujeme, jestli nechat stejné rozestavení jako v Praze, nebo ho změnit. Každopádně tam budeme mít útočné hráče, protože boj o postup nevzdáváme.

Je jednou z nich možnost hrát se dvěma klasickými útočníky Lafatou a Kweukem?
Může být, je to jedna z těch možností.

Reportáž z odletu fotbalistů Sparty do LondýnaNajdete na iDNES.czmobilní verze