Jílek dál povede Olomouc: Jiný cíl než postup mít nesmíme

Olomoucký trenér Václav Jílek. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2016
Olomoučtí fotbalisté už vědí, kdo je má vrátit zpátky do ligy. Představenstvo Sigmy ponechalo v roli trenéra Václava Jílka, ačkoliv na jaře s týmem nedokázal odvrátit sestup. Mladý kouč dostane šanci a čas připravit si mančaft podle svých představ. Tlak ovšem zůstane stejný, cokoliv jiného než postup zpět bude nesplnění cíle.

„Celý realizační tým včetně mě cítí spoluzodpovědnost za to, co se stalo. Chtěli bychom pomoct a vrátit Olomouc, kam patří,“ prohlásil čtyřicetiletý Jílek.

Jak jste přijal zprávu, že vás představenstvo Sigmy potvrdilo jako trenéra u prvního mužstva?
Komunikovali jsme spolu delší dobu, takže přijetí v danou chvíli nebylo překvapení. Bylo mi nabídnuto zůstat - s tím, že došlo k úpravě podmínek, které jsme měli, protože už nejsme v lize. Bavili jsme se jen o podmínkách, zejména sportovních, aby nedošlo k rozprodeji. Domluvili jsme se, takže by to mělo mít cíl a směr, který chceme.

Máte tedy jistotu, že se kádr nerozprodá?
Ševčík a Navrátil už jsou mimo. Bavíme se o jednom dvou hráčích, kteří by ještě mohli odejít, kdyby přišla zajímavá nabídka. Bylo přislíbeno, že k dalšímu rozprodeji by nemělo dojít.

Jak jste se smířil s prodejem Petra Ševčíka, který na jaře ukázal, že by měl být základním kamenem pro další roky?
Dá se říct, že jsem se s tím nesmířil dodneška. Na druhou stranu musím vzít v potaz ekonomickou argumentaci. Jestliže za takového hráče je nabídka tak výhodná, tak je to to druhé hledisko. Já se na to dívám z hlediska sportovního. Pro mě to byl hráč, který byl znovuobjevený pro ligu, odehrál jaro velmi dobře a mohl být nositelem budoucnosti nové Sigmy. Nicméně není a nebude, je potřeba najít nové hráče, dát příležitost dalším a nahradit ho.

Už tušíte, kdo by to mohl být?
Bude to určitě složité. Ševčík je prototyp hráče, který má potenciál i charakter. Ukázal v průběhu jara, že je dostatečně kreativní a zároveň poctivý, takže splňoval všechny naše podmínky pro moderní střih, po kterém dnes volá každý. Náhrada bude složitá, ale na druhou stranu nikdo není nenahraditelný. Je potřeba, abychom to zvážili, natipovali hráče - i mezi vlastními odchovanci, kteří by ho mohli v budoucnu nahradit. Ale určitě ne okamžitě, bude to trvat nějaký čas.

Olomoucký trenér Václav Jílek po sestupu do druhé ligy
Olomoucký kouč Václav Jílek při utkání na Dukle.

Překvapilo vás, že spolumajitel klubu Josef Lébr rezignoval na pozici předsedy představenstva?
Pro mě to bylo překvapivé, na druhou stranu z pohledu argumentů, jež uvedl, je to pochopitelné. Fotbal je sice velmi důležitý v pozici, kterou v Olomouci má, na druhou stranu nic nepřebije osobní a zdravotní důvody. Pro mě byl jeho argument pochopitelný a nemyslím, že by to mělo být něco, co by se nás teď mělo přímo dotknout.

Vedení klubu vyhlásilo, že se chce okamžitě vrátit do první ligy. Jak se s tím ztotožňujete?
Jiný cíl Sigma nemůže mít, například hrát tři roky druhou ligu. Ale je potřeba, abychom k tomu přistoupili všichni zodpovědně, vyhodnotili si to, řekli si, na které posty potřebujeme ještě doplnit. A mužstvo by mělo být konkurenceschopné a zvládnout cíl. Nemůžeme se zříkat odpovědnosti.

Na druhou stranu se velké posílení týmu ve druhé lize nedá čekat. Bude náročnější vrátit se zpět než před dvěma lety, kdy Sigma spadla poprvé?
Bude to složité. Pamatuji si, že když Sigma spadla, začátek ve druhé lize neměla jednoduchý. Naopak vsadila na mladé a to se jí vyplatilo. Uvědomuju si, že to je trochu jiná soutěž, silovější, hodně zkušenosti, hodně starších zkušených hráčů. Na druhou stranu v případě postupu je potřeba, aby mužstvo bylo připravené na plnohodnotnou účast v první lize. Druhý cíl je tedy budovat mužstvo tak, aby bylo konkurenceschopné a už jsme se nevraceli zpět do této situace.

Trenér Olomouce Václav Jílek v zápase proti Jablonci.
Olomoucký kouč Václav Jílek diriguje své svěřence.
VáclavJílek.

To jsou velké výzvy...
Nemůžeme se toho bát, máme tu nějaký hráčský kádr a tréninkové podmínky, které by nám mohl závidět kdekdo. Je potřeba s hráči jen pracovat a vhodně mužstvo doplnit. I v závěru soutěže hlavně domácí zápasy ukázaly, že mužstvo kvalitu mělo. Teď potřebujeme být daleko sebevědomější hlavně ve venkovních zápasech, což bude odvislé od prvních zápasů. Pokud by se nám podařil vstup, tak věřím, že fotbalová kvalita tu je a bude reálná šance postup zvládnout. Samozřejmě víme, že budeme mít velkou konkurenci v podobě Baníku, Znojma a dalších ambiciózních týmů, které si také dělají nárok na přední příčky. Ale my máme nějakou tradici, historii a podmínky, nemůžeme tedy přemýšlet nad tím, že bychom hráli o páté až osmé místo.

Hned po sestupu jste říkal, že je potřeba v Olomouci nastartovat změny i ve výchově hráčů. Vy je přinesete?
My po tom voláme. Chtěl bych to hlavně přenést na kompetentní lidi v mládežnických kategoriích. Je potřeba se nad tím zamyslet, protože stav, který tu je, není otázka jednoho roku, ale dlouhodobý proces, kterým jsme se dostali tam, kde jsme. Je potřeba si to zodpovědně vyhodnotit a z pohledu metodiky i nároků na práci je potřeba, abychom byli dostatečně přísní. Prostor tu je a Olomouc má dobrou spádovou oblast, takže je schopná přitáhnout velké množství hráčů. Pak je otázka, jak se s nimi pracuje, aby ve finále mládežnického věku byli konkurenceschopní a mohli se konfrontovat s dospělým fotbalem. Je to běh na dlouhou trať, není to otázka půlroku. Jsem rád, že jsem na představenstvu zaslechl, že pohled máme podobný, a cítil jsem odhodlání s tím něco udělat. A trochu Sigmu oživit, protože poslední dva tři roky to nebylo optimální.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Edin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek

Nejčtenější

Slavii nově vlastní Sinobo, bude v názvu stadionu. Tým posílí Ševčík

Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalové Slavie a Čou Ťin-Chuej,...

Fotbalová Slavia má za poslední tři roky třetího majoritního vlastníka z Číny. Největší podíl akcií...

Česko proti Slovensku. Derby, ve kterém se dá hodně ztratit

Tomáš Souček (v bílém) se snaží v utkání Ligy národů skluzem připravit o míč...

Vítězství zahřeje, vylepší koeficient a potvrdí dobrý dojem z posledních zápasů. Stačí i remíza a...

Případ Weiss. Urazil se, když ho Hapal nenasadil. Skončí v reprezentaci?

Slovenský fotbalista Vladimír Weiss (vlevo) bojuje s Nejc Skubicem ze Slovinska.

Jeho spoluhráči ze slovenské reprezentace ještě seděli v kabině. V dresech i kopačkách, smutní,...

Fotbal tady mě opravdu bavil, říká Lafata o podzimu v Olešníku

David Lafata při premiéře za Olešník. Bývalý ligový kanonýr tentokrát hlavně...

Opravdová střelecká dominance. Svými povedenými akcemi nedávali soupeřům šanci. Podzimní část...

Nejsem spokojený, musím čekat na svou šanci, říká gólman Čech

Petr Čech z Arsenalu chytá míč v utkání proti Watfordu.

VIDEO Po dvaadvaceti letech jde na fotbal jako nezúčastněný. Aniž by byl součástí jednoho z týmů. „Jdu...

Další z rubriky

Snažím se střílet trošku víc, řekl olomoucký Falta po krásném gólu

Zleva Zoran Gajič ze Zlína a Šimon Falta z Olomouce.

Ze dvaceti metrů zakroutil míč levačkou přes zeď precizně. Brankář Zlína Dostál se proletěl...

Chrudimský Vašulín před pohárovou výzvou: Snad Slavii potrápíme

JAUVAJS. Chrudimský Daniel Vašulín (vpravo) ve tvrdém souboji s protihráčem z...

Pro všechny to je parádní záležitost, která už se v jejich fotbalové kariéře nemusí opakovat. Ale...

Prostějov nedal popáté ani gól. Čeká ho boj o záchranu

Momentka z druholigového utkání Chrudim (v červených dresech) - Prostějov

Ani v úplném závěru podzimu nevybředli fotbalisté Prostějova z mizérie posledních týdnů. V ...

Najdete na iDNES.cz