Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hoftych skončil poprvé předčasně, ale hořkost necítím, říká

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

5 2013
Trenér Pavel Hoftych se až v jižních Čechách stal nepotřebným. Předtím se mu v jeho trenérské profesi nestalo, že by ho klub předčasně propustil. V pondělí zasedli akcionáři SK České Budějovice a rozhodli, že odejde. Nesplnil očekávání. I přesto, že od sedmého kola po změnách v kádru mělo mužstvo bilanci 6 - 2 - 2 a při skóre 19:7 získalo 20 bodů.

Tolik bodů od 7. kola uhrál i po podzimu osmý Žižkov. První Hradec Králové získal za stejnou dobu 23 bodů, druhé Táborsko a třetí Varnsdorf 24. Dalším už se tolik nevedlo. Nejlepší byl zatím šestý Most, který si od 7. kola připsal 15 bodů. "Budějkám přeju postup do ligy. Určitě nejsem zahořklý," řekl ve středu Pavel Hoftych.

Co si myslíte o tom, že jste dostal předčasně výpověď?
To asi není otázka úplně pro mě. Je to spíš otázka pro vedení klubu. Ale myslím si, že očekávání bylo větší a chtěli jsme mít po skončení podzimu určitě více bodů. Chtěli jsme být v tabulce výš. Na druhou stranu si myslím, že odstup pěti bodů na postupovou příčku není velký a dá se dohonit.

Měl jste i nějaké rozdílné názory na chod klubu?
Z mého pohledu je v Budějovicích špatně postavené propojení farmy s prvním mužstvem. Narušuje to chod prvního týmu.

Co vám na zmíněném propojení nejvíce vadí?
Myslím si, že farmy vznikaly proto, aby tam chodili dva až tři hráči ze spřáteleného klubu a aby farma hrála s hráči jiného města. Tady ani nešlo o farmu, ale o béčko. V tom by se měli připravovat mladí hráči na svoji budoucí kariéru. Tým by měl být doplňovaný, řekněme, dvěma třemi zkušenějšími fotbalisty z áčka.

Tak to v českobudějovickém klubu na podzim nebylo.
To větší doplňování, kdy do béčka chodí tolik hráčů z áčka, neprospívá ani A-mužstvu, ani mladým talentům z řad mládeže. Není to ani tolik o výsledcích. Je to celé postavené špatně. Nemůže se tam vytvořit žádná parta. Není tam žádná soudržnost. Vždycky jsem říkal, že když nefunguje áčko a béčko, že to musí být dvě samostatné jednotky. Ti tři zkušenější hráči z áčka nenaruší symbiózu, která v týmu panuje. Béčko musí mít svůj kádr, dejme tomu, čtrnácti hráčů, kteří spolu pravidelně trénují. Většina hráčů v kádru ví, že o víkendu bude hrát. A ne, že v týdnu trénují a pak sedí na lavičce. To je celé nastavené špatně. Ale podle informací, které mám, to bude od ledna jinak.

Jaké to bude?
Už by mělo béčko fungovat normálně. Bude to hlavně ku prospěchu mladých hráčů z klubu. Když se podíváte na ročníky 89 až 93, tak je tam nenajdete. Z mého pohledu se ztratily při špatném systému. Ale to není otázka pro mě.

Vy jste byl odvolaný od A-týmu.
Je to s tím spojené. V A-mužstvu jsme provedli změny a od sedmého kola to fungovalo. Povedlo se nastavit atmosféru a bodový zisk mužstva byl od té doby takový, že ztráta na čelo není velká. Má na postup do první ligy. Mrzí mě, že jsem více nedržel rozdíl mezi áčkem a béčkem. Na to A-mužstvo doplácelo. Den před utkáním na Žižkově (1:0) hrála farma a chtěl jsem vyhovět. Na lavičce jsem pak měl jen jednoho čerstvého hráče a to byl Machovec. Ostatní hráli den předtím celý zápas za farmu.

Bilance týmu od sedmého kola je slušná. V ostatních klubech za podobnou zatím nikoho nevyhodili.
Za deset kol jsme uhráli dvacet bodů. Chci ještě říct, že jako trenér jsem měl v klubu vytvořené dobré podmínky. I finanční. Klub je ekonomicky stabilizovaný a dodržuje výplatní termíny u trenérů i hráčů. To všude není. Je pravda, že v Trnavě, odkud jsem přišel, jsem měl jako sportovní ředitel ještě lepší podmínky.

Mrzí vás něco, nebo jste se s předčasným odchodem smířil?
Hráči, kteří přišli kolem sedmého kola, do kabiny vnesli jiný charakter. Byla to větší poctivost, větší pracovitost. Chtěl bych také poděkovat asistentům Malurovi a Švantnerovi i ostatním, kustodovi Radku Procházkovi nebo masérovi Jiřímu Rotbauerovi a také fyzioterapeutovi Tomáši Skrbkovi i oběma doktorům. Vytvořili jsme tým, který mohl při drobné obměně úspěšně pokračovat.

Kolikrát jste takhle končil?
Je to moje první předčasné trenérské ukončení od vedení klubu. Říkal jsem, že mám alespoň dobrý pocit z toho, že je pod tím podepsaný Karel Poborský, a ne někdo neznámý. Mě mrzí ten vyhazov vůči hráčům. I vůči realizačnímu týmu, kde jsme měli velmi dobré a korektní vztahy. Měl jsem podmínky a asi jsme měli být na prvním nebo druhém místě a mít náskok.

Odchází i Lukáš Jarolím, který se tak sám začátkem týdne rozhodl. Myslíte si, že to může mít vliv na výkonnost týmu?
Je to určitě důležitý hráč. Přinesl na hřiště zklidnění a myšlenku. Jaký to bude mít vliv, to se bude odvíjet od posílení nebo doplnění mužstva. Bude to o tom, kdo ho nahradí. Pro nás to byl důležitý hráč, který do hry vnesl hodně dobrého.

Kteří hráči vás za vašeho působení nepotěšili?
Strašně mě mrzelo zranění Rasti Chmeľa. To byl hráč, od kterého jsme čekali hodně. Zklamali mě však spíš ti, kteří tu zůstali po minulé sezoně, nebo přišli jako hráči, kteří měli ukázat nějaký potenciál. Dobal, Rakovan, Ježdík, Halama, Němec. Čekalo se, že na druhou ligu mít budou. Oni na ni mají, ale nemají na hru o postup. My jsme v úvodu soutěže ztratili body, protože jsme přecenili výkonnost těchto hráčů. Když odešli, měli jsme lepší výsledky. Je také pravda, že jsme mohli vyhrát v Pardubicích, ale také jsme mohli prohrát v Karviné (Karviná - České Budějovice 1:2).

Půjdete se podívat na České Budějovice, až budou hrát v Praze?
Určitě. Vím, že v lednu je zápas Budějovice - Bohemka a bude se hrát na umělce na Slavii. Pokud v té době budu v Praze, určitě se půjdu podívat. Chtěl bych ještě na závěr říct, že nemám pocit zahořklosti. Všichni jsme si mohli myslet, že podzim bude úspěšnější, jednodušší. Poznal jsem fajn lidi, i když každé město a každý klub má svá specifika.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 10 5 4 1 16:11 19
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 10 4 4 2 14:12 16
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze