Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrba o přesunech Pavelky a spol.: Na rozdíl od Klimenta jsou vyzkoušení

Pavel Vrba na tréninku české fotbalové reprezentace | foto: Ladislav Němec, MAFRA

2 2016
Tři fotbaloví reprezentanti David Pavelka, Josef Šural a Jiří Skalák přestoupili pět měsíců před začátkem mistrovství Evropy do větších klubů. „Nejdůležitější teď je, aby pravidelně hráli,“ zdůraznil trenér národního týmu Pavel Vrba.

„Když budou v nových klubech hrát, tak ty přestupy budou dobrým krokem. Ale samozřejmě může nastat problém, že si budou zvykat na nové prostředí, spoluhráče nebo trenéra. V českých klubech už měli nějaké postavení, které si teď zase budou muset vybojovat,“ poznamenal Vrba.

Pavelka, Šural i Skalák si loni v reprezentaci vytvořili výraznou pozici. A na podzim, kdy český národní tým definitivně stvrdil postup na Euro, už patřili do užšího kádru. Není divu, že o ně byl nyní v zimě velký zájem.

David Pavelka se raduje z gólu, po kterém Liberec vedl 1:0.

David Pavelka

Fotbalový reprezentant Josef Šural se stal novou posilou Sparty.

Josef Šural

TO JSEM MĚL DÁT. Jiří Skalák po neproměněné šanci v utkání proti Srbsku.

Jiří Skalák

Reprezentační kouč byl se všemi třemi hráči v kontaktu. Věděl, co chystají. Ale nikomu přestup nerozmlouval, i když Euro začíná už v červnu.

„Říkal jsem jim, že rozhodnout se musejí jen oni sami. Nikdo je do ničeho nemůže nutit. Každý člověk si musí za svými kroky stát.“

Čtyřiadvacetiletý defenzivní záložník David Pavelka a třiadvacetiletý ofenzivní záložník Jiří Skalák zamířili do zahraničí. První jmenovaný z Liberce do Kasimpasy, druhý z Mladé Boleslavi do druholigového Brightonu.

Vybrali vhodně?

„Turecká liga i druhá anglická liga jsou náročnější než česká. O tom nemusíme debatovat, tak to prostě je. Jenom doufám, že si je ty kluby vybraly na základě toho, co předváděli v české lize nebo reprezentaci. Pokud to tak je a nebudou je předělávat na posty, na kterých nikdy nehráli, tak proč ne?“ přemítal Vrba.

Doma v Česku zůstal jen pětadvacetiletý ofenzivní záložník či útočník Josef Šural. Liberec vyměnil za ambicióznější Spartu.

„Ale ten to bude mít jednodušší jen v tom, že se domluví česky,“ usmál se Vrba. „Sparta má velké ambice a v kádru je velká konkurence.“

Přestupy

Jak se během zimy mění jednotlivé týmy

Trenér české reprezentace věří všem třem hráčům víc než třeba Janu Klimentovi, který před půl rokem přestoupil z Jihlavy do Stuttgartu. V bundeslize se teď trápí a hraje sporadicky.

„Nevěřil jsem mu, protože přestoupil po pouhých dvou vydařených zápasech na mistrovství Evropy do jedenadvaceti let. Předtím v Jihlavě tak výrazný nebyl. Docela mě překvapilo, že si hned vybral tak těžkou soutěž. Kdyby šel nejdřív do Plzně, Sparty, Slavie, Liberce nebo Jablonce, tam uspěl a až potom přestoupil do zahraničí, tak bych s tím problém neměl. Takhle to pro něj bylo strašně těžké,“ uvedl Vrba.

A pokračoval: „Šural, Skalák i Pavelka hráli v evropských pohárech a v reprezentaci. Na základě toho, že uspěli, tak se posunuli někam dál. Netvrdím, že to všichni zvládnou, ale tyhle kroky jsou logičtější. Na rozdíl od Klimenta jsou všichni tři vyzkoušení.“

Mistrovství Evropy začíná ve Francii 10. června. Česko se v základní skupině utká se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze