Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potřebujeme mít Kozáka ve formě, neskrývá reprezentační trenér Bílek

15 2013
Co chybělo fotbalové přípravě v Maďarsku? "Vlastně jen vítězství. Všichni nováčci, kteří nastoupili, mě mile překvapili," prohlásil reprezentační trenér Michal Bílek a pustil se do rozboru středeční remízy 1:1.

V Budapešti nastoupila reprezentace v rozestavení 4 - 4 - 2. Zvolíte stejné složení i v nejbližší kvalifikaci proti Arménii?
V tomhle rozestavení jsme nehráli poprvé a vypadá to, že nám poměrně sedlo. Pravděpodobnost, že tak budeme hrát i příště, je velká. I když... Nevylučuju, že za tři neděle bude situace jiná.

O hráčích, které pozvete příště, jasno máte?
Moc velkých změn nebude. Do Maďarska jsme jeli v osmnácti, na zářijový kvalifikační dvojzápas s Arménií a v Itálii pozvu třiadvacet hráčů. V nominaci se určitě objeví Čech, Rosický i Hübschman, kteří teď chyběli.

Arménie? Bez Daridy!

Pozor, na tohle by se nemělo zapomenout. Pro nejbližší kvalifikačním utkání s Arménií je v trestu záložník Vladimír Darida. Nesmí hrát kvůli žlutým kartám. "Je to problém, protože z Daridy se stal náš klíčový hráč," přiznal trenér Michal Bílek. "Variantou na jeho místo je Jiráček."

Kapitán Rosický o víkendu vynechal zápas Arsenalu. Je v pořádku?
Je. Tomáš se po letní přípravě cítil unavený, potřeboval si odpočinout. Pro nás to nebyla žádná jobovka.

A co vyplývá z toho, že jste do Maďarska nepozval sparťanského kanonýra Lafatu?
S Davidem nadále počítám. Ale tentokrát nejel kvůli tomu, že jsem chtěl vyzkoušet Rabušice.

Ten vás přesvědčil?
Ano, stejně jako Hušbauer, Vaněk nebo Procházka. Všichni nováčci, kteří naskočili, nás mile překvapili.

Mají pro příště šanci i další nevyzkoušení?
Abych řekl pravdu, tak si myslím, že k velkým změnám nedojde. Ale zároveň chci zdůraznit, že národní mužstvo není pro nikoho zavřené. Sami vidíte, že když v lize někdo vyskočí, šanci dostane.

Srpnový termín býval pro český tým spíš k zlosti. Zápas v Maďarsku tentokrát přinesl lepší zjištění, že?
Byli jsme mile překvapeni, jakou měl zápas úroveň. Hodnotím ho pozitivně. Ale pořád to byl jenom test, příprava. Kvalifikace bude úplně jiná.

Přesto, zkuste maďarskou remízu zhodnotit.
Dobře jsme kombinovali, měli jsme víc šancí než soupeř a byť jsme vzadu někdy nebyli tolik důslední, šli jsme za vítězstvím. Bohužel jsme nebyli produktivní, což je jediné minus.

Osudový podzim

6. září
Česko - Arménie
10. září
Itálie - Česko
11. října
Malta - Česko
15. října
Bulharsko - Česko

Když jste mluvil o nedůslednosti v obraně, tak očividně nejvíc problémů měl na pravé straně Gebre Selassie. Souhlasíte?
Theo měl trochu problémy s Dzsudzsákem, ale nebudu ho soudit podle jednoho zápasu. V kvalifikaci prokázal, že si zaslouží naši důvěru.

A co mladí útočníci Vydra s Kozákem?
Je vidět, že si dokážou vyhovět. Jen potřebujeme, aby byli měli herní praxi.

Což není jisté.
Matěj Vydra si splnil přání a bude pokračovat v Anglii. Je otázkou, jak bude ve West Bromwich vytížený. I když bude mít velkou konkurenci, určitě ho nekoupili, aby seděl na lavičce.

Ale Kozák, který v Maďarsku vstřelil jediný český gól, mezi náhradníky Lazia Řím sedí.
S Liborem jsem o tom mluvil. On by chtěl změnit dres.

Mluví se o zájmu AC Milán...
Přál bych mu tak velký klub, ale pro nás je důležitější, aby pravidelně hrál, což nevím, jestli zrovna v Miláně může nastat. Libor se prosadil v Evropské lize, kvalitu má, je nebezpečný. Je to útočník, kterého potřebujeme mít ve formě.

Mimochodem, všichni vaši konkurenti z kvalifikační skupiny ve středu prohráli. Je to dobré znamení?
Nic to neznamená, byl to jen test. Třeba Arménie prohrála v Albánii, ale podle prvních zpráv hrála bez pěti stabilních hráčů, což o ničem nevypovídá. My musíme zohlednit to, že Arméni v téhle kvalifikaci vyhráli čtyři nula v Dánsku a v minulé čtyři nula na Slovensku. Evidentně jim svědčí zápasy venku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze