Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nabídka trénovat reprezentaci se odmítnout nesmí, říká kouč Pešice

Trenéra fotbalové reprezentace Josefa Pešice čeká poslední zápas. | foto: Michal DoležalČTK

12 2013
Letošní poslední sraz fotbalové reprezentace začal. Mezi mazáky jako Petr Čech nebo Tomáš Sivok se objevila i jedna úplně nová tvář: liberecký Josef Šural. Pravděpodobně i on dostane v pátek šanci, aby se ukázal v přípravném zápase proti Kanadě.

"Věřil jsem, že dorazí Tomáš Rosický i Vladimír Darida. Ale pak mi volal Vláďa, že má špatný sval. A hned nato se ozval Rosa, že po zápase Ligy mistrů proti Dormundu dostal horečky," popisoval trenér Josef Pešice. "Chtěl jsem povolat Josefa Hušbauera, ale ten se proti Olomouci taky zranil. Proto jsme vzali Tomáše Hořavu, který už s námi byl, a Josefa Šurala. Je to perspektivní hráč, který může nastoupit ze strany zálohy, v jejím středu i jako podhrot. Tahle univerzálnost by mu mohla do sestavy pomoci."

V úterý a ve středu bude národní tým trénovat v Praze, den před zápasem se vlakem přesune do Olomouce. Tam reprezentaci v pátek od 17 hodin čeká přípravný zápas proti Kanadě.

Co vám vůbec takový zápas může dát?
Příležitost dostanou hráči jako Čelůstka nebo Šural. I když neříkám, že budou hrát celý zápas. Navíc si celý tým vyzkouší výkonnost proti americkému soupeři, se kterými se potkáváme málokdy.

Na druhou stranu Kanada zrovna nepatří mezi špičkové týmy.
Ve fotbale je zhruba pět špičkovým týmů a pak dalších třeba sto mužstev, u kterých není takový rozdíl. Když jsme tady hráli s Maltou, tak jsme měli obavy. Tyhle týmy jsou nebezpečné. Vždyť Kanada dlouho bojovala o postup na mistrovství světa.

Pro vás to bude o to složitější, že vám chybí Rosický, Darida i Hušbauer, takže nemáte typického středového hráče, který by řídil ofenzivu.
Že bychom měli vyloženě tvořiče, to teď nemáme. Ale máme rychlostního Krejčího, technického Dočkala, bojovníka Jiráčka a zkušeného Hübschmana... Věřím, že se nám to nějak podaří poskládat. Ale vyložené tvůrce hry nemáme, to je pravda.

Takže jak poskládáte zálohu?
Bořek Dočkal by mohl zaskočit ve středu zálohy a ze strany by mohl nastoupit Josef Šural.

A co zkušení hráči jako Petr Čech, Tomáš Sivok nebo Tomáš Hübschman? Kolik dostanou prostoru?
Petr Čech pravděpodobně odehraje celý zápas, protože můžeme střídat jen šest hráčů. S Tomášem Sivokem jsem domluvený, že odehraje poločas. Tomáš Hübschman bude na hřišti asi trochu déle, a to kvůli zkušenostem. Jinak chci dát prostor klukům, co doteď hráli po pěti minutách.

Proč bude chytat Petr Čech, který má 105 startů, a ne Tomáš Vaclík?
S Petrem jsem mluvil a on mi řekl, že chce chytat. A já to respektuju. Kdybych Petra posadil na lavici náhradníků, tak to už je pro mě lepší ho nepozvat vůbec. Tomáš s námi minule nebyl, ale teď jsem ho vzal a myslím, že to pro něj bude přínosné.

Mimochodem, víte, že zápas proti Kanadě bude televize vysílat až ze záznamu?
Tenhle přátelský zápas asi pro televizi není tak atraktivní. Navíc se hraje finále Davis Cupu. Myslím, že by to možná šlo vysílat na jiném programu, aby si divák vybral, ale já do toho nevidím. Mě se můžete ptát, proč nehraje ten a naopak hraje ten... Každopádně je to škoda.

Pro vás to bude poslední zápas v roli hlavního trenéra. Už jste smutný?
Smutný budu, až dohrajeme. Každý trenér je smutný, když končí.

O vašem nástupci se stále ještě jedná. Může vůbec trenér nabídku vést reprezentaci odmítnout?
To odmítnout nesmí. Trénovat reprezentaci je čest. Nemám zprávy, že by to někdo odmítl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze