Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Druhý poločas nám ukázal, že tudy cesta nevede, uznal Vrba po Skotsku

Český trenér Pavel Vrba udílí hráčům pokyny během přátelského utkání se Skotskem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

25 2016
Souhlasil, že jeho tým neodehrál dobrý zápas. "Ukázal mi, že na mistrovství Evropy to nebudeme mít vůbec jednoduché," řekl trenér českých fotbalistů Pavel Vrba po domácí porážce 0:1 se Skotskem, které účastníkem červnového šampionátu ve Francii není.

Jistota v defenzívě, souhra, finální řešení situací, osobní souboje. V tom všem národní mužstvo rozhodně nevynikalo.

„Ani předchozí březnové zápasy jsme neodehráli dobře. Neviděli jsme se čtyři měsíce, do utkání šli se spoustou změn, to není není jednoduché. Nejde si myslet, že hráči přijedou a hned to bude klapat. Projevilo se to, souhra nebyla optimální. Před mistrovstvím Evropy budeme společně dva týdny a bude čas na souhře zapracovat,“ uznal Vrba.

Ne všechno bylo špatně, třeba hra v prvních třiceti minutách. Souhlasíte?
Myslím si, že jsme z naší strany viděli dva rozdílné poločasy. V prvním jsme hráli hodně kombinačně, soupeře ve středu pole přehrávali, ale žádnou z nadějných situací nevyužili, nedokázali se prosadit. Soupeř nás potrestal z první akce, kterou si vytvořil. Výkon v první půli byl lepší než po přestávce.

Proč došlo ke zhoršení?
Chtěli jsme hru zjednodušit, hrát víc přímočaře, ale to se nám nedařilo. Ukázalo nám to, že tudy cesta nevede. Nedokázali jsme se prosadit v útočné fázi, Skotové si to v obraně uhrávali, zvládli to bez chyby.

Další poznatek je, že vám dělá problémy hra do plných. Je to tak?
Souhlasím, nám spíš vyhovuje hra ze zabezpečené obrany, to je nám milejší. V kvalifikaci jsme byli úspěšnější, když soupeř byl aktivnější a my vycházeli zezadu. Ale uznávám, že hra do plné obrany by se mohla zlepšit. A zároveň je pravda, že na Euru budeme hrát spíš do otevřené obrany a ne dobývat jako proti Skotům. Radši bych měl hráče, kteří by soupeře válcovali, ale nemůžeme se na všechno dívat růžovými brýlemi. Jde o kvalitu ofenzivních hráčů. Možná namítnete, že mohl hrát Krejčí, kterému se daří.

A proč nenastoupil?
Počítáme s ním v úterý na Švédsko, nechali jsme ho stoprocentně uzdravit.

Potěšilo vás aspoň něco?
Frýdek mě nezklamal, i když jsem ho střídal v poločase. Darida ukázal ve středu pole kvalitu.

A proč jste Frýdka střídal, když patřil k nejlepším?
Chtěl jsem něco změnit. V přípravě můžete střídat víc hráčů, tak jsem se rozhodl posílit útočnou fázi. Ale ku prospěchu to nevedlo, nebyli jsme úspěšní v osobních soubojích.

Co vás zklamalo nejvíc?
Spousta nepřesností, bylo to až překvapující. Připravovali jsme se na to, abychom přenášeli hru. A i když jsme nebyli pod tlakem, nezvládali jsme to technicky. Nedokázali jsme využít prostorů, které se nabízely.

Fotogalerie

Nešlo to ani nejzkušenějším, stoperům Kadlecovi a Sivokovi, který se podepsal na gólu.
Neřekl bych, že by to byl gól Sivoka. Vytkl bych mu, že mohl přerušit hru, že měl být důraznější. Ale ani pak jsme to nedohráli dobře. Byl tam prostor, aby ostatní pomohli, návrat mohl být razantnější. A taky si přiznejme, že střelec měl štěstí, když se trefil brankáři přímo mezi nohy. Jinak na stoperské dvojici se projevilo, že Sivok s Kadlecem spolu dlouho nehráli, souhra nebyla optimální. Jistota při rozehrávce mohla být lepší.

Vedle Frýdka debutoval i brankář Koubek. Jak hodnotíte jeho?
Nemyslím si, že by zklamal, že bych mu něco měl vytknout.

V přípravných zápasech se vám dlouhodobě až na výjimku se Srbskem nedaří, v kvalifikaci to bylo mnohem lepší. Jste proto s výhledem směrem k Euru klidnější?
Přípravná utkání jsou od toho, aby se zkoušelo, aby někteří hráči dostali prostor. Ale taky nebudu tvrdit, že nechceme vyhrávat, to bych lhal. Ale ten prostor hráči dostávat budou, což se nám pak v kvalifikaci vyplatilo.Témata: Pavel Vrba
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze