Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrba má 35 jmen a začíná škrtat. Rosického vezme, když bude zdravý

HVĚZDNÝ ČESKÝ TROJLÍSTEK. Petr Čech, Tomáš Rosický a trenér Pavel Vrba slaví vítězství nad Islandem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2016
V neděli v podvečer předával ceny na mládežnickém turnaji ve Valašském Meziříčí. Od pondělí do středy pobýval v Anglii, aby osobně zjistil, jak je na tom Tomáš Rosický. A ode dneška trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba začne postupně škrtat jména z pětatřicetičlenného seznamu, z něhož vzejde finální nominace na blížící se mistrovství Evropy.

Až ve čtvrtek 19. května Vrba zveřejní třiadvacet fotbalistů, kteří Česko budou reprezentovat na šampionátu ve Francii, neměl by mezi nimi chybět ani kapitán Rosický.

„Tomáš je takový hráč, že pokud bude zdravotně v pořádku, tak bude v nominaci,“ prohlásil Vrba.

Pětatřicetiletý záložník Arsenalu za národní mužstvo nastoupil naposled loni v červnu v kvalifikaci na Islandu. Poté dlouho léčil potíže s kolenem. A když se na přelomu ledna a února vrátil do sestavy Arsenalu, po pár minutách si poranil sval. Prognózy na jeho účast na Euru byly spíš pesimistické.

Ale v posledních týdnech jsou z Anglie slyšet pozitivní zprávy, Rosický třikrát nastoupil za juniorku Arsenalu, naposled v úterý zvládl celé utkání, což viděl i Vrba.

Jaký dojem na vás udělal?
Zápasy juniorky jsou na jiné úrovni než ty v Premier League. Jsem rád, že jsem ho viděl, že je zdravotně v pořádku. Věřím, že to všechno zvládne.

Jak to s Rosickým momentálně vypadá?
V kontaktu jsme delší dobu. Sám mi popsal, jak by měl proces léčby a zapojení do zápasů vypadat. Dobrá zpráva je, že odehrál už celé utkání.

Kolik zápasů by měl odehrát, aby jeho zátěž byla pro úroveň reprezentace dostatečná?
Už dřív jsem říkal, že než se sejdeme na soustředění, tak by to chtělo čtyři pět zápasů, což se děje. Splňuje všechno, na čem jsme se domluvili. Samozřejmě, že bych byl radši, kdyby hrál v Arsenalu za áčko. Ale aspoň že hraje za juniorku.

Do úvodního českého utkání na Euru zbývá devětatřicet dnů. Je Rosický v takové fázi, že bude národnímu mužstvu užitečný?
Chcete po mně, abych řekl něco, co sám nevím. Teď mě zajímá zdravotní stav a to, že je fit. I co se týče zátěže, tak je to v pořádku. Ale teď nedokážu odpovědět, co bude za čtyřicet dnů. Každopádně je mezi třiceti pěti jmény, které mám napsané.

On sám se na Euro těší?
Má toho hodně za sebou, takže bych neřekl, že je to pro něj životní akce. Ale každý fotbalista chce na šampionátu být, pro každého je to svým způsobem v reprezentaci vrchol.

Pokud by nebyl připraven na celé utkání, byl by pro vás pořád důležitým hráčem?
I o tom jsme se s Tomášem bavili. Klidně se může stát, že bude hráčem, který nám pomůže v určité fázi zápasu. Není důležité, jestli od začátku nebo v jeho průběhu. Důležité je, aby každý pro tým pracoval. A Tomáš je jedním z nich.

Při cestě do Anglie jste viděl v akci i Jiřího Skaláka z Brightonu. Je na něm vidět zlepšení proti březnovým přípravným utkáním se Skotskem a ve Švédsku?
Začátek tam neměl úplně optimální, takže jsem rád, že se to otočilo. Střílel góly, sbíral asistence, byl aktivní. Věřím, že si formu přenese do dalších týdnů.

Ale pokud s Brightonem bude bojovat o Premier League ve finále play-off, přijde o většinu soustředění. Vadí vám to?
Trochu komplikace to je, ale zase bude mít za sebou takové zápasy, které jakékoli soustředění vynahradí. Co mi říkal, tak teď už je to tam pro něj jednodušší, mužstvo ho bere jinak než na začátku. Sám ví, co mu chybí, co musí zlepšit, aby měl pozici jako v Mladé Boleslavi. Zvládá to tam dobře.

Zmínil jste, že máte seznam pětatřiceti hráčů, z kterého vybíráte...
Zrovna dnes máme schůzku se všemi trenéry, zatím máme všechny posty ztrojené a začneme to postupně zužovat. Budeme chtít vytvořit co nejsilnější mužstvo. Zůstanou v něm hráči, kteří si to svými výkony zaslouží.Najdete na iDNES.czmobilní verze