Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klinsmann: Rosický je výjimečný, přeji vám hodně štěstí s Nizozemci

Trenér americké reprezentace Jürgen Klinsmann diriguje své svěřence. | foto: Reuters

2 2014
Když před více než osmi lety hrála česká fotbalová reprezentace s týmem USA na mistrovství světa, byl Jürgen Klinsmann na lavičce Německa, s nímž získal bronz. Češi tehdy Američany ve skupině přejeli 3:0. „Na to už si nepamatuju,“ směje se bývalý vynikající útočník, dnes kouč Američanů, kteří se ve středu večer postaví Česku.

"Očekávám velmi dobrý zápas," předpovídá Klinsmann, který se jako hráč stal mistrem světa i Evropy.

Jak důležitý je pro vás zápas proti Česku?
Jsme rádi, že máme možnost si v Praze zahrát a moc se těšíme. Tímhle zápasem pro nás začíná nová éra, další cyklus, který vyvrcholí mistrovstvím světa 2018. Přijeli jsme s mladými hráči a máme i odlišné záměry než český tým. Vás čeká kvalifikace, my si chceme vyzkoušet, jak jsou tihle mladí fotbalisté připraveni bojovat o místo v reprezentaci. Zápas proti Česku je skvělou možností, jak je otestovat. Čeká nás úžasný zápas, který si určitě užijeme.

Jaká je z vašeho pohledu v současnosti síla českého fotbalu? Můžete ji porovnat s dobami, kdy jste ještě hrál?
Porovnávat různé generace, to je vždycky těžké, takže se do toho nebudu pouštět. Česku o kousek utekl postup do baráže o mistrovství světa, takže to musí být kvalitní tým, k němuž máme respekt. Známe hráče z Plzně, Sparty i ze zahraničí. Splnili jsme si domácí úkol a vaší hru si nastudovali, čeká nás zajímavá konfrontace.

V čem vidíte přednosti českého týmu?
Viděl jsem většinu zápasů Česka v kvalifikaci o mistrovství světa, máte několik velmi dobrých individualit, Rosický je výjimečný. Vnímám Česko jako velice dobře organizovaný a disciplinovaný tým. Teď se na ten zápas těším, po něm vám přeji hodně štěstí proti Nizozemsku.

Vybavíte si nějaký váš zápas v Česku?
Hrál jsem u vás několikrát, ale abych byl upřímný, stadiony a města si nepamatuji.

U německé reprezentace jste byl před deseti lety na začátku změn, které v Brazílii vyvrcholily ziskem titulu mistrů světa. Je vaše angažmá u národního týmu Ameriky, u nějž působíte tři roky, v něčem podobné?
Je to úplně jiné. Když jsem nastupoval k německé reprezentaci, dost věcí už bylo nastavených, Německo má silnou ligu, já jen převzal národní tým a pokračoval v práci. V Americe to pro mě byla nová výzva, všechno tvoříme, nastavuje se systém, který je podobný tomu evropskému. Pracujeme na propojování fotbalu se školami, aby hráči nemuseli platit za to, že hrají fotbal. Nechci zabíhat do podrobností, je toho hodně a je to složité. Fotbal v Americe získává na významu, prosazuje se víc a víc, média o něj mají velký zájem. Chceme inspirovat mládež, aby nechodila na basketbal nebo baseball, ale aby hrála fotbal. My jako zástupci reprezentace jsme motorem procesu ještě většího prosazování fotbalu v Americe. Jednoho dne bychom chtěli patřit mezi top deset týmů světa.

Opravdu?
Američané jsou velmi ambiciózní národ, nechtějí být druzí, chtějí mít výsledky. A já jsem v Americe jako doma. Moje žena je Američanka, děti mají sice německý pas, ale vyrůstaly v Americe. I proto jsme do Prahy vzali mladé hráče, chceme jim otevřít dveře do národního týmu, aby se začali začleňovat, učili se od zkušenějších. Je fajn být součástí něčeho takového. Beru to jako poctu, ta práce mě hodně baví. Věřím tomu, že se v příštích čtyřech letech budeme hodně zlepšovat. Jsme na začátku procesu, budujeme novou generaci.

Autor:






Advantage Consulting, s.r.o.
PRŮMYSLOVÝ INŽENÝR SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze