Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér Cipro takový podzim nečekal

František Cipro - Českobudějovický trenér František Cipro. | foto: Michal ŠulaMF DNES

8 2006
České Budějovice - Dnes mají poslední trénink, potom společný oběd s vedením klubu a pak nastupují dovolenou. Fotbalisté SK České Budějovice na podzim uhráli 25 bodů a stali se nejpříjemnějším překvapením ligy. V podzimní části I. fotbalové ligy předváděli Jihočeši výborné výkony. Dařilo se jim herně i výsledkově. Podceňovaný nováček vlétl do soutěže, jak se patří.

V letní přestávce se přitom na jihu Čech budovalo nové mužstvo. Přišli mladí hráči, kteří se jinde nechytili. Na jihu Čech ukázali, že mohou být fotbalisty, o které by měl zájem nejeden dobrý klub.

Jejich cena na trhu stoupla, dostali se do pozice, že si sami budou moci určovat podmínky. Stálo jim za to, aby se snažili a uspěli. "Tohle nikdo z nás nečekal," usmíval se trenér a sportovní ředitel českobudějovického klubu František Cipro.

Splnila podzimní část soutěže vaše očekávání?
Předčila je. Přiznám se, že tady nikdo jsme nečekali, že budeme mít po podzimu 25 bodů. Také se asi nečekalo, že budeme hrát fotbal, jaký jsme hráli. Myslím si, že chvílemi se na něj dalo dobře dívat. A nevěřil jsem, že budeme hrát vyrovnaná utkání na Slavii, v Teplicích nebo třeba v poháru v Liberci.

Byly i zápasy, kdy se moc nedařilo...
To je pravda. Některá utkání byla z naší strany horší. Mohli jsme mít v konečném součtu víc bodů, ale to už bychom asi chtěli moc.

Dostali jste se čtvrtfinále Poháru ČMFS. Jaké cíle si nyní dáváte v této soutěži?
V poháru je potřeba mít štěstí. Nebudeme si nic nalhávat. Máme doma Slovácko, ale neznamená to, že bychom měli jasně postoupit. Slovácko může být na jaře úplně někde jinde, než je teď.

Ale šance na vítězství nad Slováckem je velká...
Když ho porazíme, dostaneme se mezi nejlepší čtyři týmy a může přijít los a pojedeme na Spartu. V poháru je to o štěstí a o losu. Ale samozřejmě budeme chtít dojít co nejdál.

Některé vaše zápasy v lize se týmu povedly víc, jiné méně. Kdy vás hráči nejvíce potěšili?
Kdy jsme hráli nejlíp? Řekl bych, že venku to bylo hlavně v Teplicích. Povedl se nám i první poločas na Slavii a doma jsme předváděli výborný fotbal v první půli v posledním utkání s Olomoucí.

Které zápasy se vám zdály horší?
Nepovedl se nám první poločas doma s Příbramí, taky druhý poločas doma s Ostravou a poslední utkání v lize v Liberci bylo jedno z nejhorších. Jinak jsme dle mého názoru nehráli špatně.

Mužstvo se potýkalo s množstvím zraněných. Hned v přípravě se zranil Pivoňka, který byl jedním z hráčů do základní sestavy. V průběhu podzimu přestal hrát Karel Poborský kvůli lymské borelióze. Tým asi mohl být v tabulce ještě výš, kdyby tihle hráči hráli...
Nechtěl bych moc spekulovat. Je fakt, že s Karlem Poborským bychom mohli být ještě silnější. Ale třeba to bylo dobře. Na jaře nás čeká náročný los. Z naší nevýhody se stane výhoda a budeme s Karlem v sestavě doma prohánět Spartu, Slavii nebo Mladou Boleslav a uspějeme proti nim.

A jak je na tom Roman Pivoňka, který měl zraněné vazy v koleni a vynechal celý podzim?
Nemyslím si, že po tomhle zranění bude hned schopen naskočit na jaře do sestavy. Mám zkušenost s tím, že po takovéhle operaci začne nejprve pozvolna trénovat a na jaře se bude rozehrávat v béčku. Když řeknu, že v létě by mohl být připraven na 100 procent, jsem velký optimista.

V létě jste si přivedl neznámé hráče, kteří se vyšvihli mezi nejžádanější fotbalisty ligy. Těší vás to?
Znáte to. Když ti hráči přišli, lidi nám nadávali, koho jsme to sem vzali a proč. Často jsem slyšel, že tu měl být tenhle a támhleten. Uplynul půlrok a zase nám lidi nadávají, že by hráči měli odejít jinam. Každého těší, že se hráči zviditelní a mohou jít výš. Bylo by i dobré, kdyby zůstali. Dneska je ale fotbal hlavně o penězích.

Zůstane kádr pohromadě?
Já věřím, že všichni kromě Baláže tady zůstanou. S ním už jsme se domluvili, že jeho hostování z Brna u nás skončí. Táborský, Černý i Adamec jsou v podstatě vyřešení. Ti zůstanou. U Jeslínka se ještě budeme rozhodovat.

A co Volešák a Svátek?
To by mohl být problém, ale jsem optimista. Snad neodejdou.

Objevily se informace, že Jablonec chce za Svátka osm milionů korun. Je to pravda?
Odchod Svátka je podmíněný odchodem Lafaty. Jestli Lafatu Jablonec prodá za nějakou sumu, kterou zatím nikdo nechce dát, tak si Svátka zase stáhne. Jinak asi ne. Jsou to ale složité vztahy, které jsme v době, kdy jsme Svátka brali na hostování, nemohli tušit.

Volešák je obdobný případ?
Skoro to samé. U něj si ale myslím, že mají všichni, včetně jeho manažera, zájem na tom, aby tady do léta zůstal. Na druhou stranu my máme také hráče na hostování, které si můžeme v případě potřeby stáhnout.

Registrujete i zájem o Kladrubského nebo Horejše? Těm se podzim hodně povedl...
Nějaký zájem tady je. Zatím je to v rámci oťukávání. Není nic konkrétního. Můžu zatím jen zodpovědně prohlásit, že pokud jeden nebo druhý odejde, nebude to za hubičku. Bude to za cenu, která nám vyřeší spoustu věcí. Jinak je nepustíme. V současné době bych o tom nechtěl více spekulovat.

Jak hodnotíte výkony hráčů, kteří odešli v létě z klubu na hostování?
Tak třeba Leština toho moc nenahrál. Od začátku za Příbram nastoupil jen jednou a to bylo v zápase v Českých Budějovicích. Zprávy o našich hráčích na hostování samozřejmě mám. Největší otázka je ohledně Petra Faldyny. Řešíme, jestli ho máme stáhnout. Je o něj zájem ve druhé lize. Chce ho Jihlava i Viktoria Žižkov. V první lize ho zatím jinde nechtějí.

Kdo z hráčů klubu se tedy do zimní přípravy vrátí?
Už teď je jasné, že se z Příbrami vrátí Leština. U ostatních hráčů se ještě uvidí.

Nechtěl byste přece jen nějaké změny naznačit?
Myslím si, že říkat něco takhle dopředu, to je hodně předčasné. Všechno teprve začíná a vrcholit to bude v lednu. Mezitím se to může ještě mnohokrát změnit.

Dobře. Říkal jste, že Baláž odchází zpět do Brna. Zrovna od něj jste toho asi čekal víc, než předvedl. V létě jste o něm mluvil jako o jedné z nejperspektivnějších posil, ale moc toho nenahrál...
Kdyby se prosadil Baláž, tak by se třeba neprosadil Svátek. Tak to bývá. Hráč sám měl trochu smůlu. Ze začátku byl zraněný, pak si zlomil nos. Dlouho s tím laboroval. Ten nos mu museli znovu lámat. Když už byl zdravý, tak se mu zase nepovedl jeden zápas...

Co Adamec?
Adamec je dobrý a velmi perspektivní fotbalista. Ale zatím zdaleka neodvádí všechno, co v něm je. Tenhle problém měl i s jinými trenéry. Mimořádný je zatím spíš na tréninku než při zápase. Potřebuje si srovnat v hlavě, co vlastně chce.

V sestavě jste střídal hráče na postu levého obránce. Sezonu rozehrál Bureš, pak naskočil Žižka a dohrál ji Peroutka. Hráči se neosvědčili?
Nejlíp z hráčů se osvědčil Žižka. Musím říct, že hrál výborně a odehrál tam prakticky celou sezonu. Totálně mu nevyšla jen druhá půle s Ostravou. Dostal se do krize a bylo lepší ho nechat na lavici. Bureš najednou v polovině sezony nevypadal na trénincích moc dobře, tak se to řešilo. A postavili jsme tam nejdefenzivnějšího hráče ze všech tří, Peroutku. Také nezahrál špatně.

Jak vůbec vidíte výkonnostní vzestup Peroutky?
Je dobře, že se chytil. V poslední době se nám příliš nedaří, aby nám do prvního mužstva chodili vlastní hráči. Peroutka dostal šanci a odvádí solidní výkony. Nechci říct, že nadprůměrné, ale solidní. My máme problém v tom, že tu nejsou ofenzivní hráči.

Vybral byste někoho z B-týmu nebo z dorostu, kdo by mohl v kádru prvního mužstva zaznamenat podobný vzestup jako Peroutka?
Spíše se dívám do dorostu. Tam pár hráčů je. Svými výkony mě zaujal Rakovan nebo Jasanský. Velice talentovaný je Rein. Ale někteří z dorostenců se třeba mohou ve vývoji zastavit, jiní se pomalu zlepšovat a najednou vylétnout výkonnostně nahoru. V poslední době vypadá dobře Stráský z B-týmu. Na to, že v dorostu prakticky nenastupoval, hraje dobře. Přípravu v zimě s námi určitě absolvuje také Hrbáč.

Musíte brát hráče hlavně z vlastních zdrojů?
Ono nám ani nic jiného nezbývá. Jihočeský region nepatří k ekonomicky nejsilnějším. Není zase tak slabý, ale zájem silných sponzorů není vůči fotbalu úplně optimální. Ukázat na hráče a říct, že hraje dobře, tak ho koupíme, je jednoduché.
To umí každý. Jenže naše ekonomická situace není taková, abychom si tohle mohli dovolit.

Jak moc pomohl mužstvu příchod Černého v průběhu sezony?
Nebudeme si nic nalhávat. Černý je Pan fotbalista. Brno ho pustilo jen kvůli tomu, že na jeho post mají dva odchovance, kteří jsou kvalitní a které chce klub zviditelnit. Jinak by ho nemohlo v žádném případě pustit. Pomohl nám hodně.

Černý se s Volešákem často hádal o zahrávání přímých kopů. Pravě trestné kopy Volešáka proslavily. Trénujete s hráči tyhle situace, nebo to mají dané od přírody?
Volešák kopal trestňáky už v dorostu. Kopal je i za různé reprezentační výběry. Potom začal hrát za týmy, kde se k tomu zase až tolik nedostal. Tady šanci dostal a daří se mu. I Jarda Černý to má v sobě. Na druhou stranu oni si to často zkouší po tréninku, vymýšlejí různé varianty a je vidět, že je to baví. Často se k nim přidává i Táborský. Ale je to taky otázka štěstí, že trestné kopy hráči proměňují.

Už v létě jste hodně stál o Táborského. Hráč nakonec skončil ve Slavii a ta ho dlouho nechtěla uvolnit na hostování. Co se změnilo, že je v Českých Budějovicích?
Slavia si Táborského stáhla zpátky a nechtěla ho za žádnou cenu uvolnit. Přípravná utkání v létě hrál a sem tam dal také nějaký gól. Pak se zase začali prosazovat Vlček s Fořtem a Ivo si sednul na lavici. Ani v tu chvíli ho pořád nechtěli ze Slavie nikam pustit. Osobně jsem o něm jednal s tehdejším ředitelem Leškou nebo Karlem Jarolímem, ale pořád se to táhlo. Pak do situace vstoupil hráčův manažer Pavel Paska a celou věc nějak urychlil.

Splnilo hostování mladíků Máchy a Schöna účel, za jakým jste hráče do nižších soutěží posílal? Třeba Schön toho v Prachaticích moc nenahrál...
Schön je další problém, který musíme řešit. Vrací se zpátky k nám. Nechci nad ním lámat hůl, ale je třeba si říct na rovinu, že Prachatice už ho nechtějí. Na áčko tady nemá. Bude hrát v béčku. Jeho výkony nejsou dobré. Je to prostě v něm. On si to musí srovnat v hlavě. Určité předpoklady k fotbalovému růstu má. Může se dostat nahoru, ale tady už nad ním spousta lidí zlomila hůl, protože neodvádí, co v něm je. Abych se přiznal, nechápu ho. Neznám jeho myšlenkové pochody. Nevím, co chce.

Takže je bez šance?
Myslím si, že by mu prospělo jít někam na hostování. Ale musel by jít někam hodně daleko, kde by zažil nějaký krušnější život. Zatím to měl asi všechno moc jednoduché. Nevím. Nerad bych ho odepisoval, ale začínám silně pochybovat, že z něj něco bude.

Zato Mácha v Sokolově nastupoval pravidelně...
Mácha hrál. V úvodu soutěže naskočil do základní sestavy a odehrál prakticky všechno. Na posledních šest zápasů se ale zranil. U něj zvažujeme, jestli tady zůstane. Potřeboval by hrát, ale jestli má v tuto chvíli na první ligu, to ještě nevím.

Jak byste si představoval optimální jaro prvního mužstva?
Potřebovali bychom se chytit hned na začátku. Udělat nějakých 32 nebo 33 bodů a pak budeme zlobit Spartu a Slavii. Nemyslím v tabulce, ale na našem hřišti. Když budeme v klidu, můžeme pak znovu zkoušet zabudovat do týmu v uvozovkách nové Peroutky.

Třeba se díky zápasům se silnými protivníky zvednou i návštěvy...
Tak nějak bych si to taky představoval.

Čím si vůbec vysvětlujete komorní prostředí na zápasech? Na jihu Čech to je trvalejší stav...
Když to vezmete celorepublikově, tak naše návštěvy jsou srovnatelné s ligovým průměrem. Problém asi není tak úplně v počtu diváků, ale v atmosféře, která na stadionu panuje. Není taková, jako je všude jinde. A to zdaleka ne! Nemáme vůbec kotel a to je základ. Po tom prvním zápase s Libercem, kdy napadli členové kotle fanoušky hostí, to byla z jejich strany tragédie. Člověk občas zírá, co se může stát... Ale musím říct, že v posledních zápasech byla třeba hlavní tribuna dost živá.

Přesto se to s jinými stadiony nedá moc srovnávat...
Moc ne. Třeba v Mladé Boleslavi nebo v Liberci je to úplně o něčem jiném. Stadion je tam jeden velký kotel. Já nevím, proč to tady v jižních Čechách je takové, jaké to je.

Ale třeba českobudějovičtí hokejisté mají v této sezoně výborné návštěvy a výborné prostředí...
Hokej je trošku o něčem jiném. Je to v hale a řekl bych, že ten sport je sám o sobě více preferovaný v celé republice. České Budějovice navíc jsou a vždy byly hokejové město. Nechci se moc pouštět do srovnání fotbal - hokej. Prostě fotbal je světový fenomén a hokej je český fenomén, a tak to prostě je.

Pojďte zpátky k vašemu mužstvu. Uvažujete o posílení kádru? Jaké posty by bylo potřeba doplnit?
Uvidíme. V obraně máme výběr poměrně solidní. Tam můžeme nějakou improvizací hráče nahradit. Takhle budeme muset řešit situaci v úvodu jara, protože máme dost hráčů ohrožených trestem za karty. S tím ale počítáme. Horší je situace v útoku. Pokud odejde Jeslínek a Jablonec si stáhne Svátka, měli bychom velké problémy. To však budeme muset řešit, až ta situace nastane. Jestli nějakou řadu posílit, tak určitě útočnou. Ale zase bude na jaře připraven Karel Poborský a to je velká posila.

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Nadšené Chorvatsko vítalo své fotbalisty jako mistry

Chorvatští fanoušci vítají své hrdiny po návratu z mistrovství světa.

VIDEO Chorvatsko si užilo hotovou erupci národní hrdosti a nadšení při euforickém vítání fotbalových...

Jak slavila Francie: euforie, ale i bitky, rabování a smrtelné úrazy

Francouzi divoce oslavují úspěch fotbalistů, kteří stali mistry světa.

VIDEO Francie se po triumfu fotbalistů na světovém šampionátu ponořila do bouřlivých oslav. Převládaly...Sparta dotáhla příchod Tetteha, Kadlece řeší. A chce bojovat o titul

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík (vpravo) a trenér Pavel Hapal hovoří na...

Útočník Benjamin Tetteh už je definitivně hráčem fotbalové Sparty, odchod Michala Kadlece do...

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...

Už žádné klacky, slibuje před sezonou plzeňský šéf Šádek

NA TANKU. Fotbalisté Plzně slaví mistrovský titul.

Šest přípravných zápasů, šest vítězství. Až v generálce na ligu proti Dynamu Kyjev fotbalová Plzeň...

Další z rubriky

Zlín objevil střelce v záloze. Snad se útočníci brzy uzdraví, říká Džafič

Adnan Džafič ze Zlína v akci

Fotbalista Adnan Džafič se v létě nebránil odchodu ze Zlína. Na začátku sezony ale může být...

Záložník Moulis v Olomouci zaujal jen jako žolík. A tak je v Teplicích

NEVYŠLO TO. Jak napovídá výraz ve tváři olomouckého útočníka Pavla Moulise,...

Olomouc záložníka Pavla Moulise nabídla Teplicím v balíčku za útočníka Davida Vaněčka, a přestože z...

Šéf sudích Chovanec: Nechci být vtahován do politikaření. Jsem nezávislý

ZAMYŠLENÝ ŠÉF. Generální sportovní manažer Jozef Chovanec sleduje své svěřence...

Zvoleným předsedou komise rozhodčích je Jozef Chovanec, bývalý fotbalový reprezentant i trenér,...Najdete na iDNES.cz