Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér chce za vítězství pouze psa

30 2006
Praha - Jiní by za dnešní čtvrtfinálové vítězství nad domácím Německem brali miliony. Argentinský trenér je mnohem skromnější. "Rád bych si po šampionátu pořídil psa. Dám mu jméno Alemania," přeje si José Pekerman. Alemania, čili Německo. Chovat zvířata je pro něj podobným potěšením jako sbírat fotbalové trofeje. Jde mu obojí – a přitom jedno s druhým souvisí.

V domě u Pekermanů se prohání pes Katar a dvě kočky Malajsie a Argentina. Připadají vám ta jména podivná?

Jsou zvláštní, ale jejich původ je jednoduchý: zvířata dostala jména po zemích, v nichž Pekerman získal s argentinskou reprezentací titul mistrů světa do dvaceti let.

Prošedivělý Pekerman je zvláštní postava. Věčně zahloubaný, podmračený. Ani vítězství 6:0 nad Srbskem nebo úchvatná trefa Rodrigueze v osmifinále nerozpustily led v jeho tváři. Připomíná Dušana Uhrina, kouče vicemistrů Evropy 1996, s nímž také nic nehnulo. Možná i proto mu doma nevěřili a pochybovali o jeho schopnostech.

"Čím je zajímavý? Co o něm kdo ví?" divil se slavný krajan Diego Maradona, když předloni Pekermana jmenovali trenérem reprezentace.

Ještě neúprosněji se vyjádřil César Menotti. "Je něco jiného vést mladé, nadšené ochotníky, a profesionální herce na velkém divadle, kde jsou všichni pod obrovským tlakem," rýpal trenér mistrů světa z roku 1978. "Tohle zvládne jen silná osobnost a zatím mě nic nepřesvědčilo, že by jí Pekerman, nebo jak se jmenuje, byl."

Pravda, Pekerman neprožil velkou hráčskou kariéru. V osmadvaceti ji utnulo zranění kolena. Dělal všelicos, třeba skladníka a taxikáře.

Jenže nakonec ve fotbale uspěl. Argentina pod ním vyrostla v silný a vyvážený tým. Mísí se v něm zkušenost s mládím Messiho. Technika se silou. Disciplína s herní improvizací.

"José je tím člověkem, který vede Argentinu zpět na vítěznou cestu," tvrdí obránce Juan Pablo Sorín. Sám trenér to nevidí zdaleka tak jednoduše. "Mistrovství světa není žádným svahem s růžemi, po kterém se sklouznete dolů za pohárem. Musíte prolétnout i trním."

To nastane dnes. Argentince čekají sebevědomí Němci. Bude to Pekermanův životní zápas. Může mu přinést slávu. Možná i Maradona s Menottim se budou domlouvat, kdo by 9. července po finále mohl toho psa Pekermanovi koupit.

Anebo zazní známý song Don’t Cry For Me Argentina?

Italové bojují o semifinále, ale Pessotto o život

H a m b u r k (fis) - Zatímco italští fotbalisté budou bojovat o semifinále šampionátu, jejich někdejší spoluhráč Gianluca Pessotto bojuje o život. Přitom před pár dny byl jeden ze současných šéfů Juventusu ještě s týmem. S rozradostněnými hráči se rozloučil minulý čtvrtek po vítězství 2:0 nad Českem v Hamburku.

O pět dní později vzal do ruky růženec, vylezl na parapet a skočil z 15metrové výšky dolů. Sebevražedný pokus zřejmě souvisel s korupčním skandálem v italském fotbale.

Snad nebyl duel Itálie a Česka posledním fotbalem, který pětatřicetiletý Pessotto viděl. Vyloučit to bohužel nelze. "Stále nemůžeme s jistotou říct, zda postižený přežije," prohlásil doktor Pierpaolo Donadio.

Podle oficiální lékařské zprávy z turínské nemocnice je Pessottův stav stabilizovaný, ale velmi vážný. V jakém rozpoložení kvůli tomu nastoupí Italové proti Ukrajincům? Jsou dvě možnosti: buď je tragédie semkne, nebo se pod ní zlomí.

"Když jsme hráli s Českem, byl tu Gianluca s námi," nemůže uvěřit záložník Francesco Totti. "Na hřišti teď budeme bojovat i za něj, chci ho vidět opět brzy mezi námi. Myslím, že je to přání celé Itálie."

Jenže změnu nálady v italském táboře věrně demonstrovalo chování kapitána Fabia Cannavara. Zrovna uvolněně žertoval s novináři, když se zprávu o Pessottově skoku dozvěděl. Naráz zmlkl a beze slova odkráčel. Dnes má vést tým do velkého zápasu, přitom však přiznává: "Jsem zničený."

Italové logicky nemohou mít myšlenky soustředěné výhradně na zápas. I kouč Marcello Lippi včera na tiskovce prozradil: "Jsme ve stálém kontaktu s Turínem – s přáteli i s doktory v nemocnici." Lippi se s Pessottem dobře znal z dob, kdy trénoval Juventus. Bývalý obránce strávil v klubu 11 let. Ve vedení Juventusu začal pracovat po letošní sezoně, v níž se provalil skandál s machinací kolem výsledků.

"Gainluca říkal, že je rozdíl dělat fotbal na hřišti a za stolem. A také, že si na vysokou funkci a řešení problémů nepřipadá dost způsobilý," uvedla jeho manželka Reana.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze