Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na postup jsme neměli, uznal kouč Íránu. U týmu končí nedobrovolně

POSLEDNÍ SBOHEM. Kouč Carlos Queiroz (vlevo) se loučí s rozhodčími po zápase s Bosnou, který byl pro něj na lavičce Íránu poslední. | foto: Fernando LlanoAP

25 2014
Nepostup svého týmu ze skupiny mistrovství světa přijal kouč Íránu Carlos Queiroz věcně: „Neměli jsme na to, íránský fotbal nemá takovou kvalitu.“ Ale následný nedobrovolný odchod od týmu jej zasáhl. „Do Íránu jsem se zamiloval,“ přiznal známý Portugalec po závěrečné prohře 1:3 s Bosnou a Hercegovinou.

Bývalý kouč Sportingu Lisabon, Realu Madrid a asitent trenéra Alexe Fergusona v Manchesteru United převzal íránskou reprezentaci v roce 2011 poté, co Peršané nejprve nepostoupili na světový šampionát v Jihoafrické republice a na asijském mistrovství vypadli ve čtvrtfinále.

Queirozův úkol zněl jasně: dostat Írán do Brazílie. Portugalec, který už na nejprestižnější turnaj dovedl Jihoafrickou republiku (2002) i svou rodnou zemi (2010), za to údajně měl brát přes 40 milionů korun ročně.

Fotogalerie

A jednašedesátiletý kouč to zvládl. K tomu přidal i postup na mistrovství Asie, které se bude konat v lednu v Austrálii. Na mistrovství světa v Brazílii pak držel s Íránem až do posledního zápasu naději na postup ze skupiny.

Po závěrečné prohře 1:3 s Bosnou a Hercegovinou proto jeho slova překvapila.

„Věřím, že jsem ukázal své absolutní zapálení do íránského projektu, ale jedenáct měsíců jsem marně čekal na nabídku nového kontraktu,“ přiznal.

V tu chvíli na něm bylo patrné, jak těžce se mu íránská kapitola jeho kariéry končí.

„Bylo mi ctí pracovat pro Írán, do té země jsem se zamiloval. Ale manželství, o které má zájem jen jeden z partnerů, nemůže fungovat. Čekal jsem, že přijdou s nabídkou, ale nestalo se nic, takže dnes říkám ‚děkuji‘ těm, kdo mi dali příležitost k této práci. Už napořád budu mít íránský fotbal, mé hráče a fanoušky v srdci,“ prohlásil kouč Carlos Queiroz dojemně.

KDO JE ZA MÍČEM? Letící balón zakrývá tvář íránského trenéra Carlose Queiroze,...

KDO JE ZA MÍČEM? Letící balón zakrývá tvář íránského trenéra Carlose Queiroze, v pozadí stojí bosenský kouč Safet Sušič.

Při íránském angažmá zaujal tahem, když začal rozesílat pozvánky na reprezentační srazy i hráčům z íránské diaspory, kteří jsou usazení po celém světě. Národní dres tak začali oblékat Daniel Davárí a Aškan Dadžágá z Německa, Rezá Ghúčanedžhád z Dánska, Omid Nazari ze Švédska nebo Steven Bajítašúr z USA.

On-line

Utkání Bosna - Írán jsme sledovali minutu po minutě

Vysněného postupu do osmifinále mistrovství světa ale ani tito hráči s íránskými předky nedosáhli. Írán remizoval 0:0 s Nigérií, pak podlehl 0:1 Argentině a 1:3 Bosně a Hercegovině. V tabulce nakonec skončil na posledním místě právě za Bosnou.

„Bosně gratuluju k výhře, zasloužila si ji. A aniž bych chtěl znevažovat Argentinu nebo Nigérii, jsem přesvědčený, že Bosna měla z této skupiny postoupit. Má skvělé hráče, kteří hrají za skvělé kluby. Opravdu si myslím, že to byl nejlepší tým naší skupiny,“ vysekl kouč Íránu Queiroz pochvalu Bosňanům, kteří hráli na mistrovství světa vůbec poprvé.

PANE ROZHODČÍ! Íránského kouče Carlose Queiroze se snaží při utkání proti Bosně...
Carlos Queiroz vede trénink íránských fotbalistů.

Íránci podle něj dosáhli svých psychických i kondičních limitů.

„Jsem na hráče velmi hrdý. Po zápase s Argentinou jsme byli vyčerpaní, ale bojovali jsme znovu po celých devadesát minut. Přes všechny problémy jsme se snažili, vytvořili jsme si nějaké dobré šance, ale Bosna byla zkrátka lepší,“ přiznal.

Připomněl i rozdílné podmínky pro fotbal v Bosně a v Íránu. „Nejsme na takové úrovni i kvůli zázemí v Íránu. Chci říct, že končíme s touto prací bez výčitek i bez výmluv,“ zdůraznil kouč Queiroz.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze