Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dokud bude šance na MS, trenér Bílek u fotbalové reprezentace zůstane

16 2013
Beze změn. Fotbalovou reprezentaci dál povede trenér Michal Bílek, manažerem zůstává Vladimír Šmicer. "Dokud budeme mít i teoretickou šanci na postup na mistrovství světa, tak žádné změny dělat nebudeme," prohlásil šéf českého fotbalu Miroslav Pelta na tiskové konferenci.

Nejbližší utkání hraje Česko 7. června v Praze s Itálií. I kdyby české mužstvo neuspělo, neznamená to, že by Bílek byl odvolán.

"Právě tohle jsou věci, které nechci řešit. Co by, kdyby. Zápas s Itálií je den před valnou hromadou, takže pak náš fotbal povede nový orgán. Dneska bych si musel vymýšlet, co by se stalo, kdybychom prohráli," podotkl Pelta.

V úterý se v sídle asociace na Strahově sešel výkonný výbor, aby debatoval mimo jiné i o křehké pozici trenéra. A většina členů mu vyjádřila důvěru. Už pondělní anketa mezi všemi vládci českého fotbalu to naznačovala a úterní jednání to jen potvrdilo. Na části zasedání byl přítomen i Bílek se Šmicerem, aby odpověděli na otázky členů. 

Proti Bílkovi oficiálně byli Josef Tancoš, Rostislav Votík a Pavel Nezval, který se však úterní schůze kvůli cestě do zahraničí nezúčastnil. To byla malá síla k tomu, aby v realizačním týmu reprezentace došlo ke změně. "Samozřejmě to názorové spektrum bylo docela široké. Ale většinové rozhodnutí výkonného výboru je realizační tým podržet. Svůj názor jsem prezentoval, ale tím je to uzavřené," poznamenal Votík.

Bílek měl namále po březnové domácí porážce 0:3 s Dánskem, ale po následném vítězství v Arménii 3:0 se situace změnila. Předseda asociace Miroslav Pelta, který má v otázkách reprezentace hlavní slovo, už tehdy naznačil, že solidní výkon i výhra v Jerevanu trenérovu pozici posílily.

"Kdybychom za tři dny nehráli v Arménii, nebo kdybychom tam neuspěli, tak by otázka trenéra pro mě byla složitější," přiznal nyní Pelta. "A myslím si, že bychom se sešli dřív než až šestnáctého dubna. Vítězství i výkon v Arménii rozhodly."

V polovině kvalifikace o postup na mistrovství světa 2014 v Brazílii zatím Česko hraje nepřesvědčivě. Porazilo jen Maltu a právě Arménii, v Dánsku a doma s Bulharskem hrálo bez branek a jasně podlehlo Dánům doma. V tabulce ztrácí pět bodů na první Italy a dva na druhé Bulhary, kteří však odehráli o zápas víc. Na šampionát postoupí jen vítěz, druhý tým možná dostane šanci v baráži.

"Naše situace není komfortní, nejsme na tom dobře, ale taky nejsme outsider," podotkl Pelta.

Po domácím zápase s Itálií národní mužstvo zbývající čtyři duely odehraje na podzim, z toho nastoupí třikrát venku: v Itálii, na Maltě a v Bulharsku. Jediné domácí utkání ho čeká s Arménií.

Dřív jsme měli ohromné úspěchy, protože jsme měli mimořádnou generaci. V současné době probíhá velká generační výměna za pochodu. My tu výměnu potřebujeme přežít postupem. To je klíčové," dodal Pelta. 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze