Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je z čeho brát, konkurence nám roste, raduje se kouč fotbalistů Bílek

7 2013
V neobvyklé situaci je trenér českých fotbalistů Michal Bílek. Po měsících tvrdé kritiky jeho mužstvo zahrnula chvála. Sladce se mu to poslouchá, ale on sám se v projevech krotí. "Pořád to byla jen příprava a těžko říct, jak na tom budeme za měsíc a půl v kvalifikaci," zdůraznil den po vítězství 2:0 v Turecku.

České národní mužstvo velmi dobře zvládlo generálku na březnová kvalifikační utkání s Dánskem a v Arménii. Nehrozí uspokojení, podcenění? Zvlášť, když v minulých přípravných zápasech zrovna nezářilo, ale kritická slova fanoušků pak pro soutěžní zápasy mužstvo semkla.

"Tak pozor, nikdo z nás neřekl slovo euforie. Samozřejmě, že nás těší, že jsme poslední dvě utkání loni v listopadu se Slovenskem a teď v Turecku vyhráli. Je to příslib, povzbuzení, ale zůstáváme na zemi. Klíčové zápasy nás teprve čekají," prohlásil Bílek.

Co se v mužstvu změnilo? Dřív několik přípravných utkáních odfláklo, to se teď neděje.
Hráči ty nepovedené zápasy v hlavě určitě měli. Před zápasem jsme jim zdůrazňovali, že před kvalifikací potřebujeme klid na přípravu, a ne se dostat pod tlak.

Ale to jste si určitě říkali i před duely v Norsku (0:3) či s Finskem (0:1), které se vám hrubě nepodařily.
Hlavní bylo, že to, co jsme si řekli, tak jsme teď taky splnili. Nenechali jsme hrát soupeře, ale sami jsme diktovali hru. Drželi jsme míč, chytili jsme začátek.

Jistě k tomu pomohl i návrat Rosického. Je on zárukou, že hráči kolem něj ani v přípravě nic nevypustí?
Vyloženě špatně jsme odehráli jen zápas v Norsku a poločas s Finskem. Neřekl bych, že jsme vždycky byli špatní, neházejte všechno do jednoho pytle. Ale je pravda, že kluci si váží, že jsou v národním mužstvu, chtějí hrát kvalifikaci a cítí konkurenci. A podle toho to taky vypadalo.

Na lavičce seděl například Jiráček, kvůli nemoci nebyl Hübschman, zraněný je Pilař, všechno nedávné opory. Jak je pro vás konkurence důležitá?
Po podzimu jsem říkal, že na jaře budeme silnější. Zatím se to potvrdilo. Je dobře, že máme z čeho vybírat. Konkurence je opravdu velká, když hráč formátu Jiráčka sedí na lavičce.

Byla sestava z prvního poločasu v zápase v Turecku z vašeho pohledu optimální?
Těžko říct, protože jak už jsem říkal, pořád to byl jen přípravný zápas. Uvidíme, jak na tom kluci budou za měsíc. Třeba Jiráček s Kadlecem od října za svoje kluby nehráli, v poslední době vypadl i Theo Gebre Selassie.

A pokud by se proti Dánsku hrálo v nejbližších dnech, kolik změn byste udělal?
Bavíme se po zápase, který nám vyšel. Takže kdyby se s Dánskem hrálo teď, asi by těch změn moc nebylo. Ale za měsíc a půl to může být jiné.

Dánům generálka na kvalifikaci v Česku nevyšla, v Makedonii prohráli 0:3. Jaká je to pro vás zpráva?
Tuším, že Dánové už osmkrát za sebou nevyhráli, takže určitě budou pod tlakem, že to musí zlomit. Ale to my jsme taky. Zaváhali jsme s Bulharskem, teď musíme vyhrát. A když se to podaří, myslím si, že bychom Dány mohli ze hry o postup pomalu odstřihnout.Témata: Bílek, Michal Bílek
Najdete na iDNES.czmobilní verze