Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Bílek: Noví hráči se mají šanci ukázat, ale i výsledek je důležitý

POPRVÉ NOMINOVAL. Trenér Michal Bílek poprvé prozradil nominaci národního týmu. | foto: Michal Šula, MF DNES

6 2009
Poprvé jako kouč fotbalové reprezentace tvořil nominaci národního týmu. Trenér Michal Bílek pozval na turnaj do Spojených arabských emirátů hlavně neokoukané tváře. "Chceme dát šanci novým hráčům, aby se mohli ukázat," vysvětloval.

Znamená to, že chcete hlavně zkoušet a výsledek na turnaji nebude až tolik důležitý?
To v žádném případě. Sice tento reprezentační sraz slouží hlavně k tomu, abychom vyzkoušeli nové hráče, ale výsledek bude hodně důležitý. Pro získání sebedůvěry je nutné, abychom hned od začátku vyhrávali.

V nominaci nejsou brankář Čech a záložník Rosický. Proč?
Oba kvůli zdravotním problémům. Čecha trápí záda, takže reprezentační přestávky využije k tomu, aby se dal do pořádku. A Rosický sice po zranění už nastoupil, ale koleno ho ještě pobolívá.

Naopak na soupisce je hodně mladých a nezkušených hráčů. Co si od nich slibujete?
Někteří už s námi byli, jiní jsou v týmu úplně noví. Třeba Mario Lička v současné době patří k nejlepším hráčům ligy, takže si šanci zaslouží. Jsem zvědavý, jak se ligoví hráči s mezinárodním fotbalem vypořádají. Je to přeci jen něco jiného.

Po delší době nechybí Matějovský. Proč se vrací?
Chyběla by nám kreativita v záloze. A taky se může po delší době zase ukázat.

A co stabilní hráči, kteří tentokrát chybí? Třeba Jarolím, Pospěch, Grygera, Kováč...
S těmi všemi se nadále počítá. V současné době ale dostali přednost mladší. Až v únoru budou na srazu hráči, kteří budou patřit do užšího výběru. Do něj už nastálo patří Hloušek, který se tak nebude zapojovat do reprezentační jedenadvacítky.

Co je pravdy na tom, že obránce Grygera ukončil reprezentační kariéru?
Takhle to rozhodně nepostavil. Jen jsme domluveni, že ho budeme povolávat až na důležitější zápasy, protože se chce víc soustředit na klub. Stejně jako Kováč.

Turnaje v Emirátech se zúčastní kromě domácího týmu ještě reprezentace Iráku a Ázerbájdžánu. Jak o nich budete shromažďovat informace?
O Emirátech toho víme celkem dost díky předsedovi svazu Ivanu Haškovi, který tam trénoval. Jinak moc informací nemáme a budeme se snažit ještě něco získat. Ale spíš se chceme soustředit na naši hru. Věřím, že uspějeme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze