Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Arena: Nejsem kamarád ani diktátor

18 2002
Soul - Úspěch americkým fotbalistům podle jejich trenéra Bruce Areny přinesla vhodně namíchaná směs z jeho pokynů a hráčské iniciativy. Trenér tvrdí, že našel ve vztahu ke svým svěřencům ideální rovnováhu. "Nejsem jejich kamarád, ale ani diktátor," prohlásil Arena. "Nic nám nenařizuje. Nechává mužstvo hrát," potvrdil brankář Brad Friedel.

Arena je přesvědčen, že jeho svěřenci sami dobře vědí, co mají dělat. Tým Spojených států je s věkovým průměrem bezmála 29 let nejzkušenější ze všech čtvrtfinalistů. Devět hráčů má na kontě minimálně šedesát mezistátních zápasů.

Sám Arena, bývalý brankář, reprezentoval jen jednou - v roce 1973 proti Izraeli. Jako kouč je však symbolem úspěchu. Získal totiž nejrůznější americké trofeje - nejprve v univerzitních soutěžích a pak i v profesionální lize.

Teď má šanci stát se nejúspěšnějším americkým trenérem novodobé historie. K zopakování semifinále z roku 1930 stojí v cestě Němci, s nimiž Američané v březnu v Rostocku hladce prohráli 2:4.

"Tehdy byli lepší, ale to nic neznamená," mávl rukou Arena. Připomněl, že jeho svěřenci porazili Portugalsko, proti němuž neměli mít podle papírových předpokladů šanci. "Fotbal není o taktice a o herním systému, ale o srdci a touze po vítězství," řekl americký trenér.

 

Autor:


Témata: USA, Diktátor
Najdete na iDNES.czmobilní verze