Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petržela bouřil, já hladil. Ale umím být i zlý, varuje trenér Křeček

Trenér Aleš Křeček na tiskové konferenci fotbalového Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

28 2017
Mohl do Ugandy, bude v Ústí nad Labem. „Sice se pracovně stěhuji přes celou republiku, ale ta není až tak velká,“ tvrdí nový trenér fotbalového druholigisty v nesnázích, nástupce odvolaného Jiřího Skály. Aleš Křeček pracoval pro Slavii, Spartu, Brno a naposledy pro ostravský Baník, teď musí zachránit tým, který se zřítil na předposlední místo tabulky.

Jak to bylo s Ugandou?
Dostal jsem nabídku z tamního nároďáku, což je velká výzva, hrají kvalifikaci o mistrovství světa, měli ve skupině Egypt nebo Ghanu. Ale doma to neprošlo, ani diskutovat o tom nešlo. Když pak manželka říkala, že Ústí je daleko, namítl jsem: vyber si Ugandu, nebo Ústí.

Jak se nové angažmá zrodilo?
Upeklo se hrozně rychle, takhle to ve fotbale chodí. Ze dne na den. Nejde o moji první rychlou zkušenost; když jsem šel z Varnsdorfu na Slovensko, hotovo bylo během dvou dnů. Nabídku Ústí jsem přijal jako velkou výzvu s velkým respektem a pokorou. Na úrovni první a druhé ligy se pohybuji deset let a musím to zaklepat, zatím žádnou větší pauzu jsem neměl. Jsem rád, že se Ústí ozvalo, ani jsem se nerozmýšlel.

Koho jste si vybral za asistenta?
Tahle záležitost je pro mě vždy zásadní. Je lepší, když nejbližší spolupracovník je člověk, kterého znáte charakterově, můžete se o něj opřít. Ani tohle nebylo jednoduché, není lehké se jinde vyvázat ze smlouvy. Jsem velmi rád, že jsem se dohodl s Jurajem Šimurkou, pracoval jsem s ním ve Slavii i v Baníku. Jsem přesvědčený, že to je dobrá volba, kromě funkce asistenta jako bývalý gólman pomůže i s brankáři.

Takže současný trenér gólmanů Radim Novák taky končí?
Radim bude v klubu fungovat v nějakém režimu dál. Já chtěl svého asistenta. Juraj je přítel a kolega, známe se dobře. Na předchozích štacích jsem přišel do klubu, kde se sice vyměnil trenér, ale všichni kolem zůstali. A nikdy to nebylo ideální. Proto jsem si dal podmínku, že chci jednoho člověka svého.

Jaká je podle vás síla podzimního ústeckého kádru?
Jsem tady teprve chvíli, ale Ústí na mě udělalo dojem. Není tady poraženecká, ale dobrá nálada. To je podstatné. I když situace je, jaká je. Znám tu dva hráče, pracoval jsem s Jirkou Pimparou ve Varnsdorfu a Pavlem Pilíkem před lety v reprezentační šestnáctce. Zpovzdálí znám i ostatní z doby, kdy jsme si v Baníku dělali analýzy soupeře. Dojem z kabiny je dobrý. Dlouho do noci jsem teď sledoval zápasy Ústí, třeba ten poslední z Příbrami. I když to skončilo 0:4, z mého pohledu jsme tam odehráli velmi dobrý první poločas. Jen se to pak v jednom časovém úseku položilo. Mužstvo je kvalitní, má na střed 2 .ligy. Je na čem stavět, hráči ani lidi kolem nemají hlavy dole. Věřím, že to zadání co nejrychleji splníme a dostaneme se do klidnějších vod. I když máme osm bodů, což snad ani nemusím komentovat.

Trenér Aleš Křeček na tiskové konferenci fotbalového Ústí nad Labem

Proč vás zlákalo zrovna Ústí?
V průběhu čtyřměsíčního volna jsem řešil nějaké nabídky z jiných týmů druhé ligy, shodou okolností od klubů, které se pohybují kolem Ústí. K dohodě s nimi nedošlo, ale Ústí mi předložilo jasně definovanou nabídku. Neváhal jsem.

Jaké jsou cíle?
Zadání klubu je zřejmé, nemůžeme se bavit o ničem jiném než soutěž pro Ústí zachránit. Teprve pak můžeme mluvit o dalších perspektivách, cíle klubu směřují určitě výš.

Jak tým rychle nakopnout?
Moc toho už nenatrénujete, spíš teď musíte hráčům natočit hlavy. Pracovat hlavně po psychologické stránce, než že se udělá revoluce a bude se překopávat všechno, co bylo. Byla spousta dobrých věcí, 1 .poločas v Příbrami mě vážně nadchnul. Moc se toho ani změnit nedá. Mluvit, komunikovat, nalít do hráčů novou krev, energii, aby na hřišti nechali všechno.

Dá se teď mluvit o stylu, který budete chtít razit?
Abychom mohli mít relativně klidnější zimu a mohli se věnovat perspektivě, je potřeba ve zbývajících čtyřech kolech udělat nějaké body. Tomu teď podřídíme všechno a je jedno, jestli budeme hrát pěkně, nebo ne. Jsou dva zápasy, po nich reprezentační pauza, v těch čtrnácti dnech prostor na něco bude.

Chcete v Ústí zakotvit na déle?
To je téma každého rozhovoru s klubem, když mi nabízí angažmá. A zásadní téma. Nechci, aby to byl jen štěk, ale aby to mělo nějaký smysl. Bavili jsme se o delší perspektivě. První cíl je jasný, jsem přesvědčený, že ho zvládneme. Potom je prostor pro další práci, na vize jsem se ptal, byl jsem ubezpečený, že Ústí má vyšší cíle. Chtělo by během několika let nechci říct hrát o postup, ale pohybovat se ve vyšších patrech tabulky.

Jaká bude páteční premiéra proti Hradci, který vyřadil z domácího poháru Teplice?
Moc si nemůžete vybírat, soutěž je těžká, zažil jsem si to s Varnsdorfem i s Baníkem; v Ostravě jsme měli kvalitní tým i zázemí, i tak bylo složité postoupit. Každý ve druhé lize může každého porazit, není někdo, kdo by suverénně převyšoval ostatní, nikdo není slabý.

Trenér Aleš Křeček na tiskové konferenci fotbalového Ústí nad Labem

Jak se vám pracovalo s trenérským svérázem Vlastimilem Petrželou v Ostravě?
S Vlastou jsem se poprvé potkal, když já vedl Ružomberok a on Michalovce. Já ho znal, on mě ne. Od té doby se náš vztah vyvíjel, teď se prohloubil společným angažmá v Baníku. Je to specifická osobnost, výrazná, svojský trenér i člověk. Velmi dobře nám to fungovalo, Vlasta je zdrbal a já je pohladil, chemie byla dobrá. Měl jsem prostor k trénování, na hřišti to bylo moje, on řešil manažerské věci a koučování. Byla to velmi dobrá zkušenost, Vlasta je obrovská osobnost směrem k hráčům i k vedení.

Takže teď už nebudete jako hlavní hodný Křeček, ale zlý?
Umím obě role, není ale situace, že by se tady musely rozkopávat stoly a koše. Opravdu jde o to, aby si hráči začali věřit, aby se zklidnili. Není potřeba revoluce nebo bouřka. Ale když nemá někdo přístup, jaký požaduju, bývám hodně zlý.

V Baníku jste navzdory postupu do první ligy skončili. Překvapení?
Dozvěděl jsem se to na dovolené, jak to v Česku bývá. Překvapení to bylo, i když tomu během jara napovídaly indicie. Nejsme úplně začátečníci, některé věci jsme cítili. Ale když vybojujete první ligu a jste celou sezonu na postupových místech, čekali jsme, že šanci pokračovat dostaneme. Druhá věc je, že jsme se s Baníkem nerozešli ve špatném, s panem majitelem Brabcem jsme si to vysvětlili, sešel jsem se s ním několikrát potom. Hledali jsme další možnost spolupráce, v ten moment ale k tomu prostor nebyl. Baník je velký klub, nemám k němu zášť, i když tohle bylo nestandardní, zarazilo mě to a zamrzelo. Už jsem pak neměl možnost sehnat angažmá, bylo to na konci sezony.

Nečekal jste, že si vás nový trenér Radim Kučera nechá?
On si pan majitel myslel, že by to tak mohlo být, ale já bych to nepřijal. Potřebuju pracovat s lidmi, které znám, stejně tak Radim. My se neznáme, nedělalo by to dobrotu.

Co jste říkal na fanoušky Baníku?
Musím říct, že jsou fantastičtí. Když jsme hráli zápas zrovna tady v Ústí, přijelo sem šest set fanoušků Baníku. Dělal jsem fotbal i na Slavii, ne zrovna v ideální době, ještě před příchodem čínského investora. Tam byla taky tribuna sever výborná. Ale to, jak nás podporovali příznivci ve druhé lize v Ostravě, to v Česku nemá obdoby.

Trenér Aleš Křeček na tiskové konferenci fotbalového Ústí nad Labem

Před lety jste trénoval severočeský Varnsdorf, s nímž teď budete soupeřit o záchranu druhé ligy. Nepere se to ve vás?
Už jsem dostal několik esemesek, že mi gratulují, ale doufají, že se nezachráníme právě na úkor Varnsdorfu. To bych nechtěl. Byla to moje první štace v profesionálním fotbale v pozici hlavního kouče, bylo to úspěšné působení, protože jsem potom odešel do první ligy na Slovensko. S Varnsdorfem jsme se zachránili s kádrem, který byl na úrovni druhé a třetí ligy, mám na to jen nejlepší vzpomínky, byla to zajímavá sezona. Sleduju ho víc než jiné kluby. Doufám, že se zachrání. A my taky.

Jak vzpomínáte na angažmá v pražské Slavii ještě před jejím vzestupem?
My si nevybrali tu éru, v které jsme tam s Mírou Beránkem byli. Neměli jsme tehdy žádné signály, že přijdou čínští investoři. Pamatuji si, že po posledním zápase jsme dostali obálky, ale nebyly to prémie. (smích) Z té doby tam ještě zůstali Škoda, Zmrhal, Deli a Bílek.

Jste s trenérem Miroslavem Beránkem v kontaktu?
Jsme hodně ve spojení, konzultujeme nějaké věci. Ve Slavii je něco jako šéf dorosteneckých kategorií a juniorky. Zvažoval i jiné možnosti, ale mládež ho nadchla. Já si taky myslel, že ho to ještě potáhne ven a že si s ním půjdu do Kazachstánu vydělat nějaké peníze. Ale nakonec zvolil tuhle cestu. A je spokojený, je bez nějakého velkého tlaku.

S Ústím je spojena jedna zajímavost, člen představenstva klubu Vasil Simkovič je nejznámějším hokejovým fanouškem v Česku, který jezdí fandit v masce Fantomase. Věděl jste o tom?
Vážně? To mi ještě nikdo neřekl. Ale teď když na něj koukám... to je pro mě překvapení, musím mu říct, že už to vím. (smích)Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Česká reprezentace v Lize národů

Jaroslav Šilhavý, Jiří Chytrý, Tomáš Galásek, Milan Veselý

Nejčtenější

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Plzeňský kouč Pavel Vrba sleduje duel Ligy mistrů proti CSKA Moskva.

VIDEO Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení...

Překvapivé selhání Manchesteru City, jiní favorité v Lize mistrů vítězili

Útočník Sergio Agüero (vlevo) se v utkání Ligy mistrů rve o balon s Jasonem...

VIDEO Ve druhém utkání „plzeňské“ skupiny G uspěl Real Madrid proti AS Řím. A velkoklubům se dařilo i...Trenérem fotbalistů se stal Šilhavý, za asistenta si vzal i Galáska

Nový reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Česko má oficiálně nového trenéra fotbalové reprezentace. Jaroslav Šilhavý dostal smlouvu do...

Král Messi. V jeho podání vypadají mimořádné věci tak snadně, smekl kouč

JE TO TAM. Lionel Messi z Barcelony se raduje z gólu v zápase proti PSV...

Čtrnáctou sezonu po sobě skóroval v Lize mistrů. Lionel Messi, fotbalový génius z Barcelony, se...

Nevěřím, že je všechno špatně. Fotbal jsme hrát nezapomněli, říká Šilhavý

Nový reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý na tiskové konferenci  v Praze.

VIDEO Už o víkendu sledoval krajánky v Německu a v pátek musí odevzdat předběžnou nominaci na...

Další z rubriky

Divočina na Žižkově. V tom utkání jsme zažili všechno, říká pardubický kouč

Momentka z utkání Pardubice - České Budějovice.

První pohled na skóre tohoto utkání připomínal spíše hokejový zápas čekající na start prodloužení....

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji...

Fotbalové derby žen vyhrála v Edenu hostující Sparta

Fotbalové derby žen Slavia - Sparta

VIDEO První derby pražských S v ženské fotbalové lize skončilo triumfem sparťanek. V rámci 4. kola...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz