Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trávník bude mokrý? Fanoušci, těšte se!

10 2003
Praha - Předpověď počasí hlásí na celou středu přeháňky s deštěm. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že kvalifikační fotbalový zápas Česko - Nizozemsko, který začíná ve 20.15 v Praze na Letné, se bude hrát na mokrém trávníku. Reprezentačnímu trenérovi Karlu Brücknerovi a jeho svěřencům to ovšem vůbec nevadí. Spíš naopak.

"Mokrý trávník bývá zárukou kvalitního fotbalu," poznamenal zkušený třiašedesátiletý kouč. Vzápětí se však důrazně opravil: "Vlastně ne zárukou, ale mokro je předpokladem pro vysokou kvalitu hry."

Brückner je coby trenér národního mužstva na přeháňky zvyklý. "Nevzpomínám si, že by nám při většině z dosavadních šestnácti zápasů, co jsem u mužstva, alespoň krátce nezapršelo. Výjimkou bylo jen letošní červnové utkání s Moldavskem v Olomouci. Ale to u nás při těch letních vedrech nepršelo snad nikde."

Mokrou trávu si všeobecně pochvalují i samotní hráči. Míč má na takovém povrchu rychlejší odskok, nutí k rychlejšímu pohybu i fotbalisty a hra má potom dramatičtější spád. Nejspokojenější jsou pak střelci, protože téměž každý míč mířící na branku bývá ošemetnější než za sucha.

Na mokré trávě či v drobném dešti tak padá více branek než jindy a fotbalový fanoušek může na mírné nepřízni počasí jen vydělat.

Právě proto se hrací plocha na olomouckém stadionu každý den vydatně kropila. Především před tréninky a ve středu 11. června dlouho před výkopem. Česko poté nad Moldavskem zvítězilo 5:0.

Že však všeho moc škodí, o tom se čeští reprezentanti přesvědčili loni na podzim v Moldavsku. Tam se hrálo za deště a na rozbahněném terénu, který byl na hranici regulérnosti a k fotbalové kvalitě rozhodně nepřispěl. Nakonec Brücknerův tým na kišiněvské oranici vyhrál 2:0.

Podobný terén nyní na letenském stadionu ani při občasných přeháňkách nehrozí. Po úterním tréninku si sparťanský trávník reprezentanti pochvalovali a byli s ním spokojeni i Nizozemci.

Hrací plocha se na zápas roku šetří už od derby Sparta - Slavia (0:0), které se na ní hrálo v sobotu 30. srpna. A druholigové utkání Sparta B - Bohemians (1:0) bylo minulou neděli přeloženo na Strahov.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze