Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


BRAZILSKÉ HVĚZDY: Tostao, plachý génius, jenž střílel góly vedle Pelého

Tostao (vlevo), Pelé (nahoře) Carlos Alberto a Jairzinho slaví jeden z gólů proti Itálii ve finále mistrovství světa 1970 v Mexiku. Brazílie vyhrála 4:1. | foto: Profimedia.cz

10 2014
Nebyl na hřišti, přesto jeho „zápas“ prožívaly miliony Brazilců. Fotbalista Tostao tenkrát na podzim 1969 ležel na operačním sále vyhlášené kliniky v Houstonu, kde se mu snažili spravit poškozené oko. „Je to dobrý, můžu hrát dál,“ oznámil po operaci.

Eduardo Goncalves de Andrade, jak zní jeho celé jméno, patřil mezi klenoty zlaté generace, která v roce 1970 získala pro zemi celkově třetí titul mistrů světa.

Jairzinho, Rivellino, Pelé a Tostao. To byla útočná síla, které na šampionátu v Mexiku nešlo čelit. Zlatou medaili a dres s číslem devět pak věnoval lékaři, který ho operoval.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos
15. DÍL: Pelé
16. DÍL: Rivelino
17. DÍL: Roberto Carlos
18. DÍL: Romário
19. DÍL: Ronaldinho
20. DÍL: Ronaldo
21. DÍL: Socrates
22. DÍL: Tostao
23. DÍL: Zagallo
24. DÍL: Zico
25. DÍL: Zizinho

Jaká škoda, když kvůli přetrvávajícím potížím s okem musel za necelé tři roky po turnaji kariéru ukončit. V sedmadvaceti letech.

Tostao nebyl typický brazilský fotbalista jako většina ostatních: neměl tmavou pleť a nevyrůstal v chudinské čtvrti na předměstích.

Běloch z dobře situované rodiny v Belo Horizonte, otec lékař. Menší hubená postava (od toho pochází přezdívka Tostao), jemné doteky s míčem, na tehdejší dobu mimořádné fotbalové myšlení a inteligence. Plachý génius mu říkali.

Už v patnácti podepsal profesionální smlouvu, ale ne slavnému místnímu Cruizeru, kde s fotbalem začínal, ale v konkurenčním Américu Minas Gerais. Když se jako mladší dorostenec s lehkostí prosazoval mezi chlapy, za dva roky ho Cruizero koupilo zpátky.

Stal se klubovou legendou, za sedm let v 378 zápasech nastřílel 249 gólů. Třikrát za sebou byl nejlepším střelcem v ligové soutěži státu Minas Gerais.

Když v roce 1966 Cruzeiro ve finále celobrazilského šampionátu zdolalo "neporazitelný" Santos s Pelém 6:2, fanoušci dali Tostaovi na hlavu korunu, že právě on je novým fotbalovým králem a že na trůnu střídá Pelého. Tostao to však odmítl. "Král je jenom jeden a to je Pelé."

Proto nepřekvapilo, že se dostal do nominace národního mužstva na mistrovství světa. V Anglii 1966 se však Brazilcům nedařilo, evropské týmy je zastrašily agresivní hrou. Výhru nad Bulharskem zaplatili zraněním Pelého. Pak dal Tostao gól Maďarům, ale jen zmírnil porážku 1:3. Stejný výsledek se zrodil i v posledním zápase proti Portugalsku a Brazílie jako obhájce nepostoupila ze skupiny.

Po návratu domů Tostao střílel gól za gólem. Levou, pravou, tvrdou ranou ze střední vzdálenosti či technicky.

Na začátku srpna 1969 v generálce na kvalifikaci v Kolumbii proti týmu Millonarios odnesl střet s obránce Castaňosem zraněním oka.

Tostao, celým jménem Eduardo Goncalves de Andrade, legendární brazilský...

Tostao, celým jménem Eduardo Goncalves de Andrade, legendární brazilský fotbalista.

Nebylo to vážně, protože o pět dní později sám dvěma góly Kolumbii porazil. V následném zápase s Venezuelou se trefil třikrát. V odvetách, které se hrály v dalším týdnu, přidal dalších pět gólů. Pelé jich v těchto čtyřech zápasech nastřílel "jen" pět, tedy polovinu.

Když se reprezentanti po postupu na mistrovství světa vrátili do klubů, Tostaa v ligovém duelu s Corinthians prudce vystřelený míč trefil do stejného oka jako Castaňos. Diagnóza byla vážná: odchlípnutá sítnice.

Po úspěšné operaci se Tostao stal mistrem světa, o dva roky později za rekordní sumu mezi brazilskými kluby přestoupil do Vasco de Gama. Radost fanouškům slavného klubu v Riu de Janeiru rozdával jen rok. Pak skončil.

Na fotbal na čas zanevřel, vystudoval lékařskou fakultu a věnoval se praxi. Když v roce 1994, ve svých sedmačtyřiceti, kývl na nabídku jedné z televizí a pracoval jako komentátor. Dodnes jako expert píše postřehy do novin.

"Messi už je lepší než Maradona, i když mnozí s tím souhlasit nebudou, protože nevyhrál mistrovství světa. Ale Pelého ještě nepřekonal, není totiž tak komplexním hráčem," zní jeden z Tostaových výroků.Najdete na iDNES.czmobilní verze