Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švédové na nás vlétnou, tuší Češi. Trénovali pod zataženou střechou

Tomáš Sivok na tiskové konferenci před utkáním se Skotskem. | foto: Reuters

28 2016
Stockholm (Od našeho zpravodaje) - Trávník osvěcovaly zářivé reflektory, už předtím se dala do pohybu složitá mechanika, aby se zatáhla střecha. V pondělí po půl sedmé večer si čeští fotbalisté poprvé zatrénovali ve Friends Areně, přepychovém domově švédského národního týmu.

Stadion, na kterém se první fotbalový zápas hrál teprve v listopadu 2012 vítal Čechy samozřejmě bez fanoušků, ale úplně prázdné sedačky nebyly. Ve dvou ze tří pater stadionu byl na všech nalepený žlutý papírový karton - zřejmě příprava na velké choreo pro úterní přátelské utkání.

Zatím se ale z tribun žádný hukot nenesl, a tak se na stadionu rozléhaly pokyny. „Pojďme,“ zavelel asistent trenéra Zdeněk Svoboda a vláček hráčů začal pod jeho vedením obíhat hřiště. Po zahřátí se Češi věnovali nácviku přihrávek, jen brankáři se rozcvičovali v rohu hřiště, protože pořadatelé teprve montovali branky.

Po čtvrthodině z tribun zmizeli i novináři, zbytek tréninku už se odehrál jako obvykle za zavřenými branami. Dá se ale předpokládat, že trenér Vrba s asistenty jistě hráče upozorňovali na to, jak správně bránit Zlatana Ibrahimovice, hlavní švédskou hvězdu.

Dá se na něj ale vůbec připravit?

„Je výjimečný. Viděli jsme ho na videu v zápase s Dánskem, a víme, že to nebude nic lehkého,“ uznává stoper Tomáš Sivok, který zřejmě znovu natáhne na rukáv kapitánskou pásku. „On je opravdu top útočník. A teď má možná nejlepší formu, což ukazuje v PSG.“

Švédové na Ibrahimovice hodně spoléhají, ale nemělo by se zapomínat, že kromě něj mají i další kvalitní ofenzivní hráče. Berg pálí za Panathinaikos Atény, Guidetti loni zářil na šampionátu jedenadvacítek v Česku a teď se mu daří v Celtě Vigo.

„Je fakt, že se netočí všechno jen kolem něj,“ uvědomuje si Sivok. „Ale hodně na něj spoléhají, snaží se ho hledat. Je rychlý, silný, má dobrou levačku i pravačku. Je fakt těžké se na něj kompletně připravit. Pro obránce hodně nepříjemný typ.“

Ale zase ne nezastavitelný. Sivok věří, že i tak těžkého protivníka mohou Češi uhlídat. „Bude to hodně složité, ale doufám, že to společnými silami zvládneme. Respekt máme, ale strach určitě ne,“ přesvědčuje.

Český tým určitě čeká jiný zápas než doma se Skotskem, kde soupeř využil jeho obvyklou zbraň - rychlý protiútok. „Určitě to nebude stejné. Budou na nás chtít vlétnout, navíc s fanoušky v zádech,“ tuší Sivok. „Dá se očekávat, že tlak bude velký, hlavně v úvodu. Ale máme dostatečně dobrý tým, abychom si s tím poradili.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze