Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rosický před Eurem: Říkají, že jsme outsider? Za to jsem strašně rád

Tomáš Rosický sleduje, kolik diváků dorazilo na trénink české reprezentace v Tours. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Pryč jsou chvíle, kdy se trápil se zraněním a bál se, že Euro nestihne. Teď má Tomáš Rosický, kapitán fotbalové reprezentace, dobrou náladu. Když včera po tréninku u stadionu v Tours mluvil s novináři, skoro mu nezmizel úsměv z tváře.

Nejvíc ho rozesmála otázka jednoho z německých žurnalistů. Ten vytáhl z kapsy mobil, ve kterém měl uložené Rosického reklamní fotky z doby, kdy nastupoval za Dortmund: na jedné byl v kostýmu Supermana, na další představoval postavu z Hvězdných válek.

„Viděli to vaši spoluhráči z národního týmu?“ zajímalo ho. „Snad ne,“ chechtal se český kapitán.

Je na vás znát, že jste v pohodě. Už jste hodil za hlavu těžký rok, během kterého jste skoro nehrál fotbal?
Bylo to hodně těžké. Když tak dlouho chybíte, cítíte, že je kolem vás hodně otazníků. Ale věřil jsem, že Euro stihnu, snažil jsem se dostat do formy. Věděl jsem, že všechno bude O.K., pokud získám aspoň nějakou praxi. A to se povedlo v přátelských zápasech.

Proti Rusku se vám dokonce při střídání ani nechtělo ze hřiště. Jste na fotbal až tak natěšený?
Chtěl jsem hrát dál, ale trenér mě vystřídal, což je jeho právo. Žádný problém kvůli tomu mezi námi nebyl. Jsem rád, že jsem měl síly pokračovat, což se mi potom znovu potvrdilo v zápase s Koreou. A hlavně mě fotbal vždycky bavil a pořád baví. Kdyby to tak nebylo, zůstanu sedět doma. Zatím mě to pořád naplňuje. Až to tak jednou nebude, skončím.

Fotogalerie

Cítíte se už jako veterán? Budete jedním z mála hráčů na turnaji, kteří nastoupili na Euru už v roce 2000.
Jsem zvyklý. Už před třemi lety jsem byl nejstarší v Arsenalu, už tehdy jsem si říkal, že se mi to krátí.

A teď máte před sebou Euro, možná poslední velkou reprezentační výzvu v kariéře. Jak se těšíte?
Moc. Od chvíle, kdy jsme přijeli, začínám cítit atmosféru turnaje, začátek se blíží, takže se to stupňuje. A pomalu už se začínáme chystat na prvního soupeře.

Španělský fotbal znáte dobře. Několikrát jste říkal, že se vám líbí, dokonce jste mohl ve španělské lize kdysi hrát - chtělo vás Atlético Madrid.
Jo, jednu dobu to bylo blízko. A španělský fotbal mám strašně rád: hlavně myšlení, jak rychle řeší situace. Mají fantastickou techniku, na to se člověk jako fanoušek rád podívá.

Taky máte mezi Španěly kamarády. Řešil jste s nimi Euro v poslední době?
Probírali jsme to už po losu, pak průběžně. Znám se dobře s Fábregasem, Monrealem, Bellerínem, Cazorlou... U něj mě moc mrzí, že tu nebude. Dobře si s nimi rozumím. Máme podobný styl na hřišti a i mimo něj jsme na stejné vlně.

Zatímco vy jedete už na čtvrté Euro, trenéra Vrbu čeká premiéra. Pozorujete, že by na něj očekávání doléhalo?
Trénoval třeba Ligu mistrů, ale je pravda, že tohle je zase o level výš - to je bez debat. Ale zatím na něm žádné změny nepozoruju. Věřím, že až se budeme blížit k zápasu, tak se z toho snad nesesype (úsměv).

Bude výhoda, že Česko téměř všichni berou jako outsidera?
Jsem strašně rád, že to tak je. Role outsidera je pro nás skvělá pozice a?budeme chtít ukázat, že se všichni mýlili. Že když nás podceňovali, byl to chybný názor.Najdete na iDNES.czmobilní verze