Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rosický: Rval jsem to na sílu a zaplatil jsem. Snad to klukům pomůže

DÍKY, FANOUŠCI. Tomáš Rosický zdraví české fanoušky po zápase s Chorvatskem, který dal týmu naději do posledního duelu. Rosickýho start je však podle prvních zpráv zřejmě vyloučený. | foto:  Michal Šula, MAFRA

18 2016
Saint-Étienne (Od našeho zpravodaje) - Když se bez kontaktu s bránícím Perišičem skácel na zem, hned věděl, že je zle. Tomáš Rosický, klíčový muž fotbalové reprezentace, se znovu zranil a na Euru zřejmě dohrál. Zápas ale ještě dokulhal na hřišti a jako kapitán dovedl tým k remíze 2:2 s Chorvatskem, která může být důležitá v boji o postup.

Když po utkání přišel mezi novináře, odpovídal smířeným hlasem. Chvílemi se pousmál, třeba když ho přišel pozdravit Davor Šuker, bývalý skvělý útočník a předseda chorvatského fotbalového svazu. Přesto bylo znát, jak ho další zranění štve.

„Během druhé půle jsem žádné potíže neměl, cítil jsem se dobře. Věděl jsem, že potřebujeme bod, že tři nám k postupu stačit nebudou, tak jsem to rval na sílu,“ pokrčil rameny. „I když jsem nemohl, rval jsem to, co to šlo. Bohužel jsem za to zaplatil, ale snad to stálo za to. Kluci teď budou mít nádherný zápas o všechno proti Turecku.“

ZNÁMKY

Hodnocení hráčů

Tušíte, že vy do něj nezasáhnete?
Určitě ne.

Je nějaká malá naděje, že se ještě dáte do pořádku pro případ, že by Česko postoupilo?
Ne, těžko. Viděli jste, že jsem vyvážel míč a úplně mě to porazilo. Zadní stehenní sval. Nebyl tam žádný cizí kontakt, nevypadá to vůbec dobře.

Souvisí to nějak se zraněním, které jste naposledy léčil v Arsenalu?
Ne, to vůbec ne.

Fotogalerie

Česko - Chorvatsko 2:2

Když přejdeme od zranění k zápasu - jak jste ho ze svého pohledu viděl?
První poločas byl hrozný. My jsme si nenahráli třikrát po sobě, Chorvati byli ve všem lepší. Druhý byl úplně jiný a bod jsme nakonec urvali. Je strašně důležitý, protože jak se skupiny vyvíjí, vypadá to, že na tři body by se nepostoupilo. Věděli jsme, že ho strašně moc potřebujeme urvat a nakonec se nám to povedlo.

Proč byl první poločas tak ustrašený?
Opět jsme měli problémy v rozehrávce, nemohli jsme se tam dostat. Já z mojí pozice pod hrotem jsem se těžko dostával do hry, takže jsem si chodil pro míče víc do hloubky. Víc jsem se do toho dostal, bylo to lepší. Ale ty góly, které jsme dostali, padly po našich chybách, máme s tím dlouhodobé problémy.

Je hodně frustrující, když se chyby takhle opakují?
Tam jde o to, jestli jsme nepoučitelní, nebo jestli jsme schopní hrát jinak. Je to frustrující, když dostáváme góly po našich obrovských chybách a opakuje se to dál a dál. Musíme se zamyslet nad tím, jak to změnit.

Co bylo zlomem k obratu?
Když jsme snížili. První poločas byl opravdu špatný, tam se nám nedařilo vůbec nic. Na začátku druhého se to trochu zlepšilo, i když jsme pak dostali gól na 0:2. Ale když jsme snížili, všichni začali cítit, že máme šanci.

Co v těch chvílích běželo hlavou vám?
Cítil jsem, že potřebujeme něco extra, něco speciálního, abychom srovnali. Protože se nám vyloženě nedařilo v ofenzivní fázi. Věděl jsem, že i když za to zaplatím zdravotně, musím něco udělat. Myslím, že se mi skvěle povedlo vybláznit fanoušky, tam bylo krásné spojení mezi námi a nimi. Chtěl bych lidem moc poděkovat, že se na ty moje reakce takhle chytli. Strašně nám to pomohlo, jsem rád, že přijeli, moc nám pomohli.

Až do gólu na 1:2 létaly i vaše přihrávky často nepřesně. Ulevilo se vám, když se po vašem centru povedlo snížit?
Neřekl bych, že ulevilo. Dával jsem to do prostoru, viděl jsem Škoďáka, že si tam bude nabíhat. To je jeho velká síla, ve vápně je na hlavy hodně silný. Měl jsem dost prostoru, abych si to dal na šajtli a posadil jsem mu to přesně na hlavu.

Pomohlo vám, že Chorvaté střídali Modriče?
Určitě to ten zápas ovlivnilo, jeho kvalita je obrovská. Ale na druhou stranu, oni se začali postupně stahovat a hráli jen na brejky. Kdyby tam zůstal, možná by to bylo jiné. A možná taky ne. Jak se to vybláznilo, nevím, jestli by to on zastavil.

Znovu jste bojovností otočili vývoj zápasu - to se vám párkrát povedlo už během kvalifikace.
Tohle tady vždycky bylo. I když se podíváte na ten zápas se Španělskem, odehráli jsme ho všichni na hranici fyzických možností. O tohle strach nemám. Zvlášť, když jsem viděl, jak někteří na ty impulzy, které vznikaly, reagovali... Věděl jsem, že to silou musíme urvat - a to se povedlo.

Co jste říkal na řádění chorvatských chuligánů? Ovlivnilo to zápas?
Určitě to nepomohlo mně, protože jsem během toho vystydl. Ale jestli to pomohlo nám nebo jim, to už je strašně spekulativní. Cítil jsem, že než to přišlo, dostávali jsme se do varu, začalo to být bláznivé. V tu chvíli jsem si myslel, že to pro nás není dobře.

Jak teď vidíte svou budoucnost? Co vaše zranění může znamenat?
Neznamená to pro mě teď nic. Jak jsem říkal - dneska jsem se tam obětoval, udělal jsem všechno, abychom získali bod. Nemohl jsem udělat víc. To je nejlepší pocit, s jakým můžete opustit zápas.

Takže nakonec ve vás převládá spokojenost?
Ve mně spokojenost určitě nepřevládá. Ale mám pocit, že jsem udělal všechno pro bod a kluci teď budou mít krásný zápas s Tureckem.Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze