Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rosický: Nesmíme si myslet, že někoho přehrajeme fotbalově

Kapitána Tomáše Rosického nahání Alexandrs Fertovs z Lotyšska. | foto:  Michal Šula, MAFRA

30 2015
Takhle už příště ne, pánové! Když Tomáš Rosický předstoupil v sobotu večer před novináře, volil směrem ke svému týmu kritická slova. „Je to pro nás velká facka a zklamání,“ pravil kapitán fotbalové reprezentace po nečekané remíze 1:1 s Lotyšskem.

Obranu Lotyšska jste až do vyrovnání v poslední minutě marně dobývali. Hrálo se vám proti takovému soupeři hůř než třeba proti silnému Nizozemsku?
Můžeme to tak říct, ale je potřeba pochválit Lotyše, kteří výborně bránili. Na druhou stranu: nám se vůbec nedařilo to, co jsme chtěli hrát. Z naší strany to bylo pomalé, pomalu jsme také měnili těžiště hry. Když se podíváme na to, jak jsme hráli, tak musíme přiznat, že to nebylo dobré.

Můžete to ještě víc rozvést? Kde jste viděl největší problém?
Už jsem o tom mluvil při minulých srazech. Nemůžeme si myslet, že někoho přehrajeme fotbalově. První poločas tak vypadal. Všude jsme byli o krok později. Takové to nadšení a obětavost z minulých zápasů, to v naší hře vůbec nebylo. Je to pro nás velká facka. Ale můžeme se z ní poučit. Jen je potřeba navázat na utkání z podzimu, vrátit se k tomu, že každý bude jezdit po zadku s absolutním nasazením. Musíme si sednout na pr... a pokračovat v tom, co jsme předváděli dřív. Bez toho nic neuhrajeme.

Převažuje ve vás teď radost ze zachráněné remízy v poslední minutě, nebo smutek z nečekaného zakopnutí?
Bereme aspoň ten bod, to je jasné. Naštěstí jsme gól do brány dotlačili... Pokud bychom vyhráli, bylo by to skvělé, ale kvalifikace je běh na dlouhou trať, říkám to pořád. Jen teď nesmíme začít panikařit, spíš remízu s Lotyšskem musíme brát jako poučení. Vrátit se k tomu, co jsme hráli a na co máme.

Fotogalerie

Nemohlo po čtyřech podzimních výhrách přijít částečné uspokojení?
To si nemyslím, spíš tomu chybělo to, o čem jsem mluvil v předchozích odpovědích. Když k tomu přistoupíme tak, že někoho přehrajeme fotbalově, nemáme šanci.

Dá se říct, že tenhle výsledek trochu devalvuje ty předchozí?
Je to bezpochyby ztráta, ale neřekl bych, že remíza s Lotyšskem devalvuje čtyři podzimní výhry. Opakuju: není čas na paniku. Musíme se na tenhle zápas podívat, pořádně si ho zanalyzovat a sednout si na zadek. Nic jiného.

Jak jste vlastně viděl tu situaci před inkasovaným gólem? Co se tam stalo?
No, to bych taky moc rád věděl. Nic takového jsme na trénincích nezkoušeli. Bavili jsme se o tom s klukama v kabině a tři čtvrtě mančaftu nevědělo, co se v tu chvíli děje. Dali jsme si skoro vlastňáka. Měli jsme řadu signálů, řadu připravených věcí, ale tohle teda připravené vůbec nebylo.

Nehráli jste chvílemi při standardních situacích až moc na riziko?
Standardky nám nešly, oni nás měli výborně přečtené. Máte pravdu.

Mluvilo se o tom, že by mohlo být vyprodáno, ale to zdaleka nebylo. Zklamalo vás to?
Trochu zklamaný jsem z toho byl. Před zápasem se říkalo, že je volných už posledních asi tisíc lístků, což teda nevypadalo... (úsměv)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze