Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budeme dobývat. A nesmíme podcenit ani maličkost, varuje Rosický

JEDEME. Kapitán Tomáš Rosický burcuje českou reprezentaci v utkání proti Nizozemsku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

28 2015
Když nastoupil proti Lotyšsku na Euru 2004, všiml si šikovného útočníka Marianse Paharse. Teď proti němu kapitán fotbalového národního týmu Tomáš Rosický půjde znovu, jenže z nebezpečného střelce už je trenér lotyšské reprezentace.

„Začíná to pro mě být trochu smutné - snad ze všech, proti kterým jsem dřív hrál, jsou už trenéři,“ usmál se Rosický, když odpovídal na otázky novinářů před pátým utkáním kvalifikace o evropský šampionát.

Náladu máte dobrou, ale mluvíte trochu nakřáplým hlasem. Vrátila se vám viróza?
Nakřáplý hlas má každý druhý, i trenér Vrba (úsměv). Všechno je v pořádku, příprava probíhá dobře. Komplikací je jen to, že musel odjet Franta Rajtoral a ve čtvrtek David Limberský nedokončil trénink. Ale připravovali jsme se poctivě celý týden, věřím, že se to v zápase ukáže.

Byl by problém, kdyby David Limberský nemohl hrát?
To se uvidí. Teď bude normálně trénovat, zkusí to. Je to zkušený kluk, ale i Dan Pudil zahrál minule na jeho místě velice dobře. Zastoupit ho může i Adam Hloušek, který pravidelně hraje bundesligu. Byl by to další zásah, nepříjemnost, ale kluci mají kvality na to, aby tu šanci využili a Davida nahradili.

Po delší době jde český tým do utkání jako jasný favorit, čekají se tři body. Vnímáte to?
Samozřejmě, to je logické. I my to tak bereme. Ale na druhou stranu nás nečeká tak lehký zápas, jak lidé očekávají. Lotyši sice jasně prohráli v Holandsku, ale taky remizovali s Tureckem. Jsou pohybliví, v tom je jejich síla. Mají i nedostatky, kterých budeme chtít využít, ale jednoduchý zápas určitě nečekám.

Jak moc jste jejich hru stačili nastudovat?
Viděli jsme toho dost, trenér byl dobře připravený. Celý jejich tým je velice dobře pohybově připravený, takže do toho musíme jít s absolutním nasazením, tak jako doteď. Kdybychom podcenili byť jen maličkost, budeme mít problémy.

Dá se očekávat, že Lotyši budou hrát hodně zezadu. Jak se s tím vypořádat?
Každému se hraje líp, když je hra víc otevřená - to je bez debat. Hodně to zhušťují, zalezou, pak vyrazí do brejku... Takže budeme asi muset dobývat. Zřejmě to bude podobný zápas, jako předtím s Islandem, typologicky to jsou týmy, které k sobě mají blízko. Trenér po nás chce, abychom drželi míč, což se nám zatím docela dařilo a hlavně to mělo vzestupnou tendenci. Chceme teď pokračovat v tom, co jsme začali.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze