Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Taková porážka bude chvíli bolet, mrzelo kapitána Rosického

DOHADY. Český kapitán Tomáš Rosický nebyl s rozhodčím spokojený, několikrát u něj protestoval. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

14 2016
Toulouse (Od našeho zpravodaje) - V pětatřiceti letech, po sezoně, v níž nastoupil za Arsenal do jediného utkání, vedl fotbalovou reprezentaci do úvodního zápasu Eura proti Španělsku. Věděl, že si zaběhá, že na hřišti nechá hodně sil. Ale Tomáš Rosický zátěž ustál. „Jo, měl jsem toho v závěru plné zuby, ale to všichni,“ říkal po porážce 0:1, o které rozhodla trefa Piquého tři minuty před koncem.

Před inkasovaným gólem jste odkopával míč z hranice vápna. Neříkal jste si, že je balon už v bezpečí a z téhle akce gól nebude?
Neříkal. Bylo to těžké, musel jsem se otáčet, proti mně šel spoluhráč. Kopal jsem to naslepo, abych zažehnal nebezpečí. Bohužel jsem to neodkopl dost daleko.

Vydali jste se ze všech sil, ale nestačilo to. Jak moc taková porážka bolí?
Samozřejmě to chvíli bolet bude. Nejvíc štve, že ten gól přišel takhle pozdě. Po tom, jak jsme zápas odpracovali, je to opravdu velká škoda. Bude nás to mrzet.

Fotogalerie

Španělsko - Česko 1:0

Španělé vás však hlavně ke konci dost zatlačili. Berete to tak, že výsledek, byť krutý, je spravedlivý?
Na konci se prostě naplno ukázala kvalita, kterou mají. Gól dali, ale my jsme tam nechali všechno, co jsme mohli. Může nás mrzet přechodová fáze, nefungovala úplně tak, jak jsme si představovali. Byly situace, kdy jsme se na druhou třetí přihrávku dostali přes ten jejich val, ale pak se to dalo řešit líp. V tomhle se proti Chorvatsku musíme zlepšit.

Hráli jste z hlubokého bloku. Mohl zápas vypadat jinak, kdybyste napadali výš?
Po bitvě je každý generál. Ale nevím, jestli by to dopadlo jinak. Oni si vás tam tím držením míče stejně dotlačí.

Několik vašich akcí také ukončily tvrdé zákroky, které polský rozhodčí Marciniak neodpískal.
Vždycky jsem se dostal před hráče, stáhli mě a on to ani jednou nepískl. Když jsem pak na něj vylítl, říkal mi, ať to nedělám – že prý i rozhodčí se někdy splete. Tak jsem mu říkal, že v mém případě se plete nějak moc často... Byly to jasné fauly, ale nechci říkat, že tohle rozhodlo zápas. To ani náhodou. Zeptal jste se, tak odpovídám, ale určitě se na to nechci vymlouvat.

Jaké úkoly jste dostal od trenéra Vrby? Vypadalo to, že jste chvílemi hrál dost zezadu.
Byl jsem trochu hlouběji než normálně, i když jsem pak občas i doplňoval Tomáše Necida na hrotu. Trenér hlavně chtěl, abych se držel Iniesty a nepouštěl ho doprostřed. Chtěli jsme být ve třech vedle sebe, a když bude šance, vyrazit dopředu.

Co takový zápas bude znamenat pro další vývoj turnaje? Povzbudí, že jste dlouho drželi remízu, nebo naopak tým srazí, že dostal gól v úplném závěru?
Musíme si vážit toho, že jsme Španěly tak dlouho drželi... No, nechci říct na uzdě, protože šance měli. Ale udělali jsme jim to hodně nepříjemné. I Cesc Fabregas mi po zápase říkal, že jsme jim to strašně ztížili. U toho musíme zůstat. A zároveň zlepšit tu přechodovou fázi.

Jaký zápas čekáte proti Chorvatům?
Podobně těžký. V záloze jsou hodně silní, i když ne až tak jako Španělé. Bude to podobné, ale proti Chorvatům by mohla vznikat větší okna.Najdete na iDNES.czmobilní verze