Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Toleského jsem si přál do týmu už dlouho, říká olomoucký kouč Psotka

Olomoucký trenér Zdeněk Psotka při ligovém utkání s Příbramí. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

20 2009
Který z klubů fotbalové ligy přes zimní přestávku nejkvalitněji posílil? Nevíte, jestli Sparta, nebo Slavia? A co třeba Sigma? David Kobylík, Goce Toleski – do Olomouce zamířila jména všem tuzemským fanouškům dobře známá. A odchody opor? Žádné. Trenér Zdeněk Psotka si uvědomuje, že aktuálně šesté místo Hanáků nemusí být stropem mladého týmu.

Vedení i fanoušci si přejí nesměle atakovat poháry. "Je možnost o ně hrát. Veřejnost to cítí. Já to vidím tak, že bychom měli pořád pracovat," říká Psotka, loňské pětatřicetileté trenérské překvapení Česka, v rozhovoru pro MF DNES.

Útok na poháry začínáte v neděli se Spartou. Těžší začátek jarních bojů už ani být nemohl, že?
Obecně každý začátek je těžký v tom, že nemáme možnost tolik poznat soupeře, protože v přípravných zápasech to není optimální. Navíc Sparta má deset nových hráčů i jednoho z trenérů –Martina Haška. Budou hrát trochu jiným systémem než na podzim. My se ale v každém utkání chceme prosadit naší hrou.

Straší vás nízká střelecká potence v přípravě, nebo se utěšujete, že liga je něco jiného?
Já se v žádném případě neutěšuji ani tím, že je to příprava. Nás potence trápila i na podzim. Vytvářeli jsme si spoustu šancí, a i když jsme dali jednadvacet gólů, je to málo. V přípravě je to umocněné tím, že jsme nedali ve čtyřech zápasech gól. Strašák tam asi je, ale věřím, že je to otázka proměnění jedné šance.

Souhlasíte, že liga je zrcadlem přípravy?
Nevěřím na pověry typu: dobrá příprava – špatná liga, nebo špatná příprava – dobrá liga. To vůbec. Výkony budou podobné, ale může nás nakopnout jeden vstřelený gól. Hra se pak uklidní. A nebo naopak.

Co vám před nedělním startem dělá největší starosti?
Sehranost. Ve středu jsme měli herní trénink, na kterém se mi to potvrdilo. Je to všechno narychlo. Nechci uhnout od našeho stylu. Spíš chci do něj zabudovat hráče. Zatím to není ono a do utkání se Spartou nám schází jen pár tréninků.

Už máte jasno o sestavě?
Mám představu. Vím, že někteří hráči mohou na hřiště jít a rozhodnout v posledních dvaceti minutách. Díky příchodu dvou posil můžu vybírat z více možností. Rozhodnutí si nechám do posledního dne.

Jedním z vašich cílů je návrat diváků do ochozů. Očekáváte v neděli plno?
Věřím v to. Postupem podzimu se návštěvnost zvyšovala, ale nebyla taková, jakou bych si představoval. Naše výkony hlavně v domácích zápasech byly hodně kvalitní, ale lidi jsme tolik nepřilákali. Věřím, že teď přijde i ta druhá polovina.

Z dobré hry Olomouce vyplývá i příchod Goce Toleského. Poslední dobou se takto kvalitní hráči Sigmě vyhýbali, dnes už se zdá, že se tak nebrání, že?
Může to být samozřejmě sekundární motiv, že se tady hraje dobrý fotbal a je tu i kvalitní parta. Ale primární jsou finance. Hráči hledají nejlepší podmínky. Naše vedení i sponzoři udělali obrovský kus práce, abychom si mohli dovolit na hostování Goce Toleského.

Velkou roli v jeho příchodu jste údajně sehrál i vy.
Vždycky jsem si Goceho přál. Líbil se mi, když tady hrál za Most (dal Sigmě dvě branky) i za Slavii (další gól).Má výborný výběr místa ve vápně, je to klasický hroťák. Kontaktoval jsem ho, bavili jsme se telefonicky, psali si zprávy. Přesvědčoval jsem ho, že můj zájem je stoprocentní. Velkou práci odvedl pan Kubíček, který má se Slavií dobré vztahy, a ona nám vyšla vstříc.

Zato příchod Davida Kobylíka je hlavně vaše zásluha.
Ale taky jsme se nedohodli hned. Nerad řeším takové věci po telefonu, kde není prostor na verbální komunikaci. Goceho jsme bombardovali dvě hodiny poté, co jsme se dozvěděli, že ho Slavia pustí. Chudák byl z toho, jak se to rychle seběhlo, rozladěný. Dali jsme mu čas na rozmyšlenou a to možná sehrálo roli.

U Toleského se zjevně jedná o jednorázovou výpomoc v koncovce: Dej góly, pomož nám nahoru a běž...
Je to o cílech. Představenstvo mi v létě řeklo: Pracuj, udělej si svou filozofii a sám si urči cíle. Na podzim vznikla situace, kdy jsme šestí a v tabulce pravdy čtvrtí. Vedení má představu, abychom zaútočili na poháry. Proto jsme chtěli gólového útočníka. Goce je čistě jenom proto, aby nám pomohl k lepším výsledkům. Jestliže se nám ho potom podaří přesvědčit, že v Olomouci je pěkně, hraje se tady dobrý fotbal a potkáme se ve finančních představách, budeme rádi, pokud tady bude pokračovat.

Toleski přišel týden před začátkem soutěže. Počítáte s ním hned do základní sestavy?
Určitě. Přišel sem proto, aby nám pomohl s naší největší bolestí – produktivitou. I když nebude sehraný s týmem, do šance se dostane a umí ji proměnit. Sehrání nám bude nějaký týden trvat. Je to hlavně stylem, který hrajeme. Goce celý život hrál jenom ve 4-4-2. Není zvyklý moc plnit defenzivní úkoly.

Je vůbec možné použít Toleského na křídlo?
Já jsem tu představu i měl, protože je na tom dobře rychlostně a umí jeden na jednoho. Ale zatím se mi ta varianta nelíbí. Je spíš hrotový hráč, který se bude pohybovat kolem vápna.

Takže je to postavené tak, že buď bude hrát on, nebo Ordoš?
(pousměje se) Může to tak být. Já bych byl rád, kdybychom měli útočnou sílu co největší, aby tam byli zkušení hráči. Možné je, že budou konkurenti, ale mohou hrát i spolu.

Do Sigmy přišli dva hotoví hráči. Je to optimálnější než vyšší počet neověřených fotbalistů?
Vždy budu vyžadovat, než aby přišel průměrný hráč, tak raději dát šanci odchovanci a pracovat s ním. Ale teď přišli hráči, kteří mají obrovskézkušenosti i ze zahraničí. Mužstvu by to mělo jedině pomoct.

Takže může být i půl rok, kdy nepřijde nikdo?
Bude záležet také na ekonomické situaci. Myslím si, že diváci si zaslouží v každém přestupovém období změnu, hráče, na kterého se přijdou podívat. Jedno velké jméno je lepší pro nás i pro diváky než tři průměrná.

Než jste přišel, hrála Olomouc v lize o záchranu. Jak vám teď zní spojení Sigmy a evropských poháry, které se stále častěji objevuje?
Fanoušci mají právo na svůj názor...

Ale podobný má i vedení klubu.
No, já jsem často mluvil o pokoře. Zásluhou dobré práce jsme se dostali nahoru, ale nerad bych něco zakřikl a prohlašoval velikášská slova. Nerad bych na hráče naložil tlak, ačkoliv jsou profesionálové a musí se s tím nějak vyrovnat. Naše práce by měla vyznít během dvou tří let, kdy se mladí hráči víc začlení a budeme ještě konkurenceschopnější. Ale vedení má právo si cíl určit kdykoliv.

Neodešla žádná opora, příchod Kobylíka s Toleským vybízí k pohárovým myšlenkám, ne?
Souhlasím jednoznačně s tím, že podmínky pro hru o poháry se těmito příchody zlepšily. Svádí to k tomu, ale já znám příklady, kdy příchod zkušených hráčů i negativně zapůsobil na mladší. Ti si mohou říct, že zkušenější teď budou za nás pracovat. Takhle to nefunguje. Musíme být silní jako tým. Nikdo si nesmí myslet, ať už z vedení, diváků nebo spoluhráčů, že oni dva to zvládnou sami. Je to dvousečné.

Na druhou stranu, když jste pozoroval přestupovou politiku ostatních českých klubů, mohl jste se blaženě usmívat, ne? Většina týmů oslabila, zatímco Sigma posílila.
Oproti úvodu zimy, kdy jsme žádali posilu do útoku, se to diametrálně otočilo. Nikdo neodešel, přišli dva. Musíme být maximálně spokojení.

Na odchodu dlouho byli Hudec s Hubníkem. S oběma počítáte?
Ano. Přeji si, aby i Martin Hudec ukončil zkoušky, naplno trénoval a prosadil se do sestavy. Pak jedině může nastat situace, kdy přijde nějaký klub, který si jej odnese na přestup. Na zkoušky bych už nepřistoupil. To by asi v prvním mužstvu nemohl zůstat.

Během přípravy vás asi nejvíce trápila série zranění univerzála Rossiho. Je stoprocentně připravený?
Měl pokaždé něco jiného. Hodně těžko specifikovatelná zranění. Možná byla spíš subjektivní. Vyšetření vážnější zranění neprokázala. Na kondici trénoval, ale obranná čtverka nebyla sehraná. Zimní přípravu jsme chtěli věnovat komunikaci defenzivy, ale on v utkáních nehrál. Nastoupil za juniorku a také v neděli. Zápasy ukázaly, že Rossimu ta pauza nechybí. Je zkušený hráč, herní složku zvládá. Ale chybět nám to bude v součinnosti s herní čtverkou.

Alternací na pravou obranu je mladý Tomáš Nuc. Na podzim dostala šanci i jména jako Heidenreich, Doležal, Pospíšil, Štětina. Budete v tom pokračovat?
Nuc je plnohodnotnou náhradou. Může nastoupit na víc postech. Další mladíci jsou nachystaní. Je tam pořád i Hořava, uzdravil se nám Jakub Petr. Ale musím některé mladíky pokárat. Tím, jak jich je tu víc, mám pocit, že se uspokojili, že jsou v A-mužstvu. Nesmí zpychnout.

I proto Jakub Petr zatím nedostál přívlastku velkého talentu?
Po zranění kolena odtrénoval v přípravě všechno. Je na něm vidět, že talent má hlavně v zakončení. Nebyl jsem ale spokojený s jeho nasazením v tréninku. Konzultovali jsme spolu příčiny. Zatím to není optimální, jak jsme si všichni představovali. Ale potenciál má velký. Umí dát góly.

Když jste vedl starší dorost, říkal jste, že byste si chtěl jednou ověřit, jestli váš styl může být úspěšný i v mužském fotbale. Ukázalo se, že ano. Souhlasíte?
Jo, snažím se, aby to takhle bylo. Nějaké mouchy to má hlavně proti silnějším týmům. Ale svou hru si chci obhájit brankami a výsledky.

Zasteskne se vám občas po výchově hráčů v dorostu?
Já žiju dneškem. Nevzpomínám, prostě funguju. Pracuju od rána do večera. Nevzpomínám na včerejšek, nepřemýšlím nad zítřkem.

Pozměnil jste v mužích tréninkové metody?
Doufám, že v komunikaci ne. To by museli posoudit hráči. Prošel jsem vývojem. Pořád mám co zlepšovat. Progres hledám v analýze zápasů špičkových mužstev například Barcelony či Arsenalu.

Poznávají vás už lidé na ulici?
To je asi ta největší změna. Lidi už ví, o koho se jedná. Je to v normálních mezích. Pozdraví nebo se na něco slušně zeptají. Medializace je samozřejmě v první lize větší.

Užíváte si ji?
 Beru ji jako součást práce.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
5. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
6. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
13. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
14. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze