Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tolerujme malé ofsajdy, navrhl kouč Brückner

Marcello Lippi, Karel Brückner, Raymond Domenech - Hlavní hvězdy trenérského symposia, zleva: Marcello Lippi, Karel Brückner, Raymond Domenech | foto: Michal SváčekMF DNES

6 2006
Praha - Trenéři nejlepších týmů z posledního mistrovství světa se sešli v Praze: Marcello Lippi z Itálie a francouzský kouč Raymond Domenech. Společně s koučem české reprezentace Karlem Brücknerem hovořili na symposiu fotbalových trenérů. O čem? O přípravě před šampionátem. O nominaci. O ofsajdech.

Tyto tři osobnosti světového fotbalu se vystřídaly u řečnického pultu a vzpomínaly na nedávný turnaj v Německu. Každý ze svého pohledu, každý jinak. Brückner mimo jiné připomněl porážku českého týmu v utkání s výběrem Ghany a navrhl změnu v posuzování ofsajdu.

Domenech líčil, jak s týmem před začátkem šampionátu vyrazil na hory a brodil se v hlubokém sněhu. Popisoval také, jaký tvořil nominaci pro závěrečný turnaj. Jako poslední z trojice koučů mluvil Lippi, který však po turnaji u reprezentace z vlastní vůle skončil a nyní je bez angažmá.

Mimo jiné přiznal, že při sledování hráčů hodně opomíjí duely Interu Milán, za který hrají především cizinci.

Jeden ze sálů v pražském Kongresovém centru se v dnešním dopoledni zcela zaplnil. Současní čeští kouči Mareček, Hřebík, Šilhavý, Bokša, levý a další, studenti trenérské profilicence Hašek, Frýdek, Kouba... a řada hostů ze zahraničí se sluchátky na uších sledovali výstupy i dalších funkcionářů.

Symposium Evropského unie fotbalových trenérů probíhá v Praze už od pátku. Jeho částí byl i sobotní modelový trénink na letenském stadionu. Jinak probíhaly přednášky na různá témata: Československá brankářská škola či Rozvoj talentů v českém fotbale.

Brückner: Zabraňme destrukci

Kouč českého národnímu týmu na začátku svého výstupu pogratuloval kolegům Lippimu a Domenechovi k úspěchu. A nabádal ke změně v pravidlech. "Dvacet centimetrů ještě není ofsajd. Vím, namítnete, jak se pozná jedenadvacet. Donuťme tím mužstva k útočné činnosti. Zabraňme destrukci." Navrhl i zvětšení branek.

Zmínil se také o světovém šampionátu, kde jeho tým nepostoupil ze základní skupiny. "Na mistrovství Evropy jsme postoupili jako první, na mistrovství světa jako poslední z baráže. Spoustu zápasů se proti nám nekopala penalta, neměli jsme žádného vyloučeného. Až do semifinálového zápasu s Řeckem jsme nedostali gól z rohu." Zato v Německu tým dvakrát dohrával v deseti.

Domenech: Jak jsem skládal tým

Kouč francouzského národního týmu Domenech prozradil, jak si vybíral hráče.

"Nebral jsem s sebou třiadvacet nejlepších. Ale zhruba dvanáct, třináct, o kterých jsem dopředu věděl, že budou hrát. Ti ostatní měli jinou roli. Jasně jsem jim řekl, že si zahrají málo, nebo vůbec, ale do týmu jsem je potřeboval. Aby pomáhali ostatním, aby v mužstvu byla pohoda."

Ve dvacetiminutovém výstupu také popsal netradiční část přípravy před turnajem. S hráči vyrazil na túru. "Místo tvrdého drilu jsme začali výstupem do hor do výšky 2600 metrů. Tam jsme zapadli a brodili se v hlubokém sněhu, nocovali v obyčejné ubytovně. Tam se zrodil soudržný tým."

Lippi: Příliš cizinců

I kouč italských mistrů světa zdůraznil, že i on před mistrovství vsadil především na pohodu. "Francouzi byli na horách, my zase měli volno. Ale dostali jsme se oba až do finále," prohlásil Lippi.

Když později dostal na tiskové konferenci otázku, zda by do týmu bral Nedvěda či jiného českého hráče, reagoval: Mám vyndat jednoho ze svých skvělých třiadvaceti hráčů, abych měl místo pro Nedvěda?"

Výběr hráčů do týmu však byl pro Lippiho hodně složitý. Především proto, že v Itálii nastupuje hodně cizinců. Proto některé kluby příliš nesleduje, třeba Inter Milán. "Často pak vybírám hráče na jiné pozice, než jsou z klubu zvyklí."

Marcello Lippi přednáší na trenérském symposiu v PrazeNejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze