Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Toldo - ten, který udělal z oranjes džus

30 2000
A m s t e r d a m (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Trenér italské reprezentace Dino Zoff si velmi zakládá na své zdrženlivosti. I ten večer, kdy Itálie i v deseti dokázala vyřadit z EURO 2000 domácí Nizozemsko, příliš neplýtval velkými slovy. Jenom v kabině porušil své zvyklosti, přišel ke gólmanovi Francescu Toldovi a povídá Bravo. Všichni věděli, že to byla od Mistra velká poklona. Oprávněná. Nebýt 26letého brankáře z Fiorentiny, čekala by Itálie na postup do finále evropského šampionátu nejméně další čtyři roky.

"Co jsem vám říkal - že z oranjes uděláme džus!" vykřikoval šťastný Toldo cestou z kabin. Narážel na vlastní slovní hříčku, kterou před utkáním bavil italské novináře. Byl to právě on, kdo Nizozemce v amsterdamské Areně dohnal k slzám a zarmoutil tak celou zemi. Tři pokutové kopy perfektně vystihl a vyboxoval, při dalších dvou se mu podařilo rozhodit soupeře natolik, že minul branku.

Navzdory tomu, že jeho tým hrál devadesát minut bez vyloučeného Zambrotty, tak Toldo potvrdil předzápasovou statistiku, podle níž mu nikdo z nizozemských reprezentantů v loňské sezoně nevstřelil ani gól, byť se s nimi na klubové úrovni střetl celkem desetkrát. Že se na tom nic nezmění ani v semifinále, věřil hned po úvodních minutách: "Jakmile trefil Bergkamp tyč, cítil jsem, že to nebude jejich den. V dalším průběhu utkání se to jenom potvrdilo. Mohli to zkoušet až do soudného dne, ale gól by nám prostě nedali!"

Za klíčový okamžik označil Toldo úvodní pokutový kop, který chytil Franku de Boerovi ve 38. minutě. Potom už Nizozemci ztratili sebedůvěru. "Penalta, to je vždycky psychologická válka mezi gólmanem a střelcem. A Holandani dobře věděli, že je umím," poznamenal šťastný brankář.

Stačilo přitom, aby si Gianluigi Buffon nezlomil těsně před šampionátem ruku, a Toldo strávil šampionát v roli náhradníka. Podobné životní náhody ho ostatně provázejí celou kariéru.

První reprezentační start si připsal v kvalifikaci na EURO 96 proti Chorvatsku, když byl v průběhu utkání vyloučen gólman Bucci. Původně přitom Toldo neměl do Splitu ani letět. Byl tehdy až trojka a měl už sbaleno na dovolenou, jenže pár dní předtím se zranila jednička Peruzzi a bylo potřeba tým doplnit.

Peruzziho další zranění pomohlo Toldovi také před dvěma roky, když se na poslední chvíli dostal jako trojka do mužstva pro mistrovství světa ve Francii. Teď, po nezapomenutelném semifinálové show, aspiruje gólman Fiorentiny na titul nejlepšího brankáře EURO 2000.

V Itálii je už několik týdnů jednou z nejobletovanějších hvězd přestupového trhu, jenže prezident klubu nechce o prodeji ani slyšet. I reprezentační spoluhráč Francesco Totti cestou k autobusu rezignovaně prohodil: "Teď už ho k nám do Říma asi nedostaneme."

Radostné gesto italského brankáře Tolda poté, co zneškodnil v semifinále EURO 2000 penaltu Nizozemce Franka de Boera

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze