Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


To pak nemusím být kapitán, zlobil se Ujfaluši na rozhodčího

Tomáš Ujfaluši, který bojuje se slovinským útočníkem Dedičem (vpravo), nemí v nejbližším utkání proti Slovensku kvůli trestu za karty hrát. | foto: Radek PetrášekČTK

29 2009
Maribor (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Do konce zápasu chyběly už jen dvě minuty. Soupeř se chystal rozehrát rohový kop, ale obránce Tomáš Ujfaluši se od vlastní branky vydal přes půl hřiště za rozhodčím, který se skláněl nad zraněným Markem Jankulovským. Byla to velká chyba kapitána českých fotbalistů v kvalifikačním utkání ve Slovinsku (0:0).

Ujfaluši na postu stopera do té doby hrál slušný zápas bez jediné chyby. Jenže pak se zbytečně rozběhl k portugalskému rozhodčímu a chtěl mu vyčítat, že neodpískal faul na polovině hřiště. Za protesty dostal žlutou kartu, která ho vyřazuje ze středečního velmi důležitého souboje proti Slovensku.

"Mrzí mě to. Na tribuně mě nečeká nic příjemného," přiznal Ujfaluši, když už vysprchovaný vyšel z kabiny stadionu v Mariboru.

V kvalifikaci o mistrovství světa následuje trest automaticky po dvou žlutých kartách. Poprvé byl jedenatřicetiletý stoper napomínán hned v podzimním úvodu kvalifikace v Severním Irsku. V sobotu večer v Mariboru podruhé. A zbytečně. Musel vědět, že rozhodnutí sudího - zákrok na Jankulovského neodpískat - nezmění.

"Vám se to lehce radí, to byste na hřišti museli zažít," řekl shovívavě Ujfalušiho parťák ze stoperské dvojice David Rozehnal. "Určitě nechci Tomáše pranýřovat, je to velký a zkušený hráč, ale asi udělal chybu. Jednal v emocích, to se prostě stává."

Ujfaluši se bránil. "To prostě karta být neměla. Do té doby jsem s ním celý zápas nemluvil, vůbec jsem s ním nediskutoval."

Tak proč jste za ním běžel?
Marek Jankulovski byl faulován a za to měla být karta, jenže rozhodčí  nic. Tak jsem se bez emocí a slušnou formou zeptal, jestli neviděl faul. On se otočil a dal mi kartu. Já to nechápu.

Co nechápete?
Po zápase jsem mu říkal, že to pak nemusíme mít kapitány. Stačí, když určíme hráče, který půjde z kabiny první a přivede tým na hřiště. Proč musí být kapitáni, když nemají právo se na nic zeptat?

Nevynadal jste mu?
Chraň bůh, že bych s ním mluvil emotivně nebo mu nadával. To bych se pak nemohl divit. Věděl jsem, že už jednu žlutou kartu mám z podzimu. Prostě nechápu, že jsem za tohle dostal kartu. Vždyť Novakovič mu pořád vyčítal, že nepíská fauly, že hrajeme rukama. A nic. Kdybych tušil, že ji dá mně, tak jsem za ním vůbec neběžel.

Jak jste s ním mluvil?
Španělsky.

Třeba nepochopil on, co mu chcete říct?
Ale pochopil, rozuměl moc dobře.

Mluvil jste s ním po zápase?
Jo, vykládal mi, že s ním nemůžu mluvit. Tak jsem mu řekl, že pak nemá cenu mít pásku, když s ním nemůže mluvit ani kapitán.

Co on na to?
Říkal, jsi sice kapitán, ale prostě se mnou mluvit nemůžeš. Tak jsem se radši otočil a šel pryč.

Vyčítáte si něco?
Jasně, že jo. Kdybych k němu neběžel, tak jsem kartu nedostal. Jenže chtěl jsem ho upozornit, že to byl faul, že Marek ležel na zemi. To jsou momenty, kdy kapitán něco říct může. Pokud to není emotivně, nejsou tam nadávky, tak nevidím důvod, proč by se za to měla dávat žlutá karta.

Ale dostal jste ji a ve středu nesmíte hrát. Jaké to pro vás je?
Moc jsem se na Slováky těšil. Je to derby, navíc jde o důležitější zápas, než byl ten ve Slovinsku. Když vyhrajeme, tak bod z Mariboru bude hodně cenný.

Ale to musíte hrát mnohem líp.
Věřím, že si vytvoříme víc šancí než dneska. Chyběla nám kreativita. A taky věřím, že hřiště bude v lepším stavu, než bylo tady. Slovinci hráli dobře zezadu, my zvolili jednodušší cestu a posílali dopředu dlouhé míče.

Nebyla to chyba?
V prvním poločase jsme se snažili kombinovat přes střed, ale dělali jsme chyby, z čehož oni měli gólovou šanci.

Spíš to vypadalo, že v zápase nejste vůbec odvážní.
Chtěli jsme vyhrát, ale v první řadě jsme nesměli dostat gól. Doma budeme hrát víc útočně a věřím, že se prosadíme.

Cítíte, že jste pod tlakem, že musíte vyhrát?
To v hlavách mít nebudeme. Víme, že nás čeká důležitý zápas, který bude náročný. Ale tlak je na nás vždycky. Já si s tím hlavu nelámu a myslím si, že tak to berou všichni.

Slováci prohráli v přípravném zápase v Anglii 0:4. Může to na pražský zápas mít nějaký vliv?
Ne, tomu nevěřím. Je to sice hodně, ale oni se na nás připraví, jako by ani neprohráli.

Jste v polovině kvalifikace. Jak vidíte šance na postup?
S těžkými soupeři hrajeme doma, se Slováky ještě i u nich. Ale kalkulovat můžeme až po středečním zápase v Praze. Pokud vyhrajeme, tak si myslím, že postup máme ve svých rukách. A to je nadějné.Najdete na iDNES.czmobilní verze