Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To byla ta pravá Sparta, těšilo Bílka

Sparta: gól - Sparťané oslavují Matušovičův gól do sítě Hearts. | foto: David MoirReuters

14 2006
Edinburgh - Takhle by měla hrát Sparta podle představ nového trenéra Michala Bílka. K pohárovému vítězství 2:0 na hřišti skotských Hearts fotbalisté dokráčeli sebevědomým zodpovědným výkonem a dali zapomenout na rozpačitý úvod sezony. "Byl to poctivý, zodpovědný výkon a proměna proti Zlínu byla skutečně veliká," vzpomněl si Bílek na poslední vystoupení v lize.

Spartu vedl teprve podruhé, ale v tak dokonalou proměnu asi sám nedoufal. "Hráli jsme podle plánu s chladnou hlavou, kombinačně a žádný z hráčů nezklamal," těšilo Bílka.

Jeho svěřenci se prý dobře přizpůsobili mokrému trávníku, připomínajícímu bažinu. "A to jsme měli ještě dvě stoprocentní šance," připomněl Bílek, že v druhém poločase to chvílemi byla hra kočky s myší.

Přesto nepropadl euforii, odveta ještě může být těžká. "Ve fotbale je možné všechno. Ale pokud budeme hrát tak zodpovědně, jako v dnešním utkání, věřím pevně v postup. Byl to týmový výkon, s kterým se musíme nadále předvádět i v ligových zápasech," uzavřel hodnocení a poděkoval hrstce věrných fandů, kteří vážili cestu na britské ostrovy.

Domácí kouč Valdas Ivanauskas prožívá těžké chvíle, novináři už po zápase vyzvídali, zda se cítí být ohrožen odvoláním. "Moje setrvání v klubu? To na mě nemůžete chtít vědět, zítra povedu normálně trénink," odrážel útoky ostrých žurnalistů.

Připustil však, že tým je po vyřazení v Lize mistrů, prohře v lize i se Spartou v krizi. "Jsme v těžké psychické situaci, zápas se nám rozhodně nepovedl, bez ohledu na jednotlivá jména," sebekriticky zhodnotil výkon Hearts.

Sparta prý byla chytřejší. "Prvních dvacet minut se nedal na tom trávníku hrát fotbal a Češi zvládli zápas takticky. Drželi míč, nám nevycházelo takřka nic," zlobil se.

Miroslav Matušovič přiznal, že jeho příchod na hřišti byl hrozně rychlý. "Než jsem se rozkoukal, měl jsem šanci. Odrazil se ke mně míč od Libora Doška, ale moje střela z první mi příliš nevyšla," vyčítal si.

Zato s druhou akcí se mohl pochlubit, na jejím konci byl gól. "Dostal jsem míč nádherně znovu od Libora a měl jsem dost času se zorientovat, abych se podíval i na postavení gólmana," liboval si střelec.

Kapitán mužstva Tomáš Sivok chválil všechny hráče za týmový výkon. "Všichni jsme podali podle mého výborný výkon, ustáli jsme i všechny hlavičkové souboje a je, snad s výjimkou dvou šancí Bednáře, k ničemu nepustili. Zůstáváme ale na zemi, je to jen první výhra na cestě nahoru," tlumil euforii stejně jako kouč Bílek.

Libor Došek svedl na hrotu mnoho vítězných soubojů a umně srážel míče na záložníky, kteří měli hodně prostoru ke střelám. Obávaná tvrdá hra soupeře nepřišla. "Bylo to všechno naprosto fér souboje. Měl jsem za úkol sklepávat míče a to nám vycházelo, a tak jsem rád, že jsme mohl přispět ke krásné výhře," stručně zhodnotil svůj přínos.

Mužem zápasu ale byl jednoznačně Daniel Kolář, který provětrával obranu, kdy se mu zachtělo. "Byl to první můj pohárový zápas a hned jsem vstřelil gól," těšilo mladého záložníka. "Měl jsem dost času, abych zamířil a přesně vystřelil."

Na rozdíl od krajanů v dresech Sparty nebylo veselo útočníkovi Romanu Bednářovi hájícímu barvy Hearts. "Bylo vidět, že se Sparta na ostrovní způsob hry připravila dobře," pochválil soupeře, ale také přiznal, že jeho tým nebyl tak silným soupeřem, jakým chtěl být. "Asi se na nás projevila únava z náročného programu, ale chyběly i zkušenosti. Vždyť tady se hrály poháry naposledy před deseti lety," dodal český reprezentant, jenž souhlasil s koučem Ivanauskasem, že Hearts neprožívají zrovna šťastné období.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze