Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Václav Koloušek odpovídal novinářům
13:32
Václav Koloušek už opustil tiskovou konferenci a vydal se na nedaleký Strahovský stadion, kde by se měl zapojit do tréninku Slavie. On-line reportáž končí.
13:30
OTÁZKA: Jaky byl tym prf. Klenera?
ODPOVĚĎ: Jsou to bezvadní lidé. Od sestřiček až po paní v kuchyňce, která se mnou měla trpělivost a když už mi bylo líp, tak mi ohřívala jídlo, co mi tam někdo přivezl. Byli super, největší dík patří jim.
13:27
OTÁZKA: Chci se zeptat, jestli jsi měl během svého léčení čas si uvědomit, že pokud se vyléčíš, pomůžeš spoustě dalších lidí, které postihla nebo postihne stejná nemoc a kteří nevěří, že by ji mohli vůbec porazit?
ODPOVĚĎ: Hlavně jsem myslel na to, abych to sám zvládnul. Chodilo mi hodně dopisů od lidí, co se vyléčili. Třeba od desetiletého kluka z Mostu, který mi psal, že se léčil v Motole a že to zvládnul. Pomohlo mi to, a já jsem také připraven pomoci.
13:25
OTÁZKA: Václave, také jsem se chtěla zeptat na knihy Lance Armstronga, velmi na mě zapůsobily. Sdílíte jeho názor, že po chemoterapiích sportovec "dokáže týrat tělo více, protože bolest a námaha ze sportovní zátěže není tak zlá jako zážitky z chemoterapie?"
ODPOVĚĎ: Chemoterapie je opravdu daleko horší, ale po psychické stránce to může pomoci. Je vám blbě, ale věříte tomu, že to pomůže. Musíte to zvládnout.
13:23
Václav Koloušek pokračuje v odpovídání na dotazy čtenářů iDNES. Kdo vám nejvíce pomáhal při léčbě z fotbalistů? Nejvíce jsem byl v kontaktu s trenérem Csaplárem, pomohli mi i bývalí spoluhráči z Liberce Johana a Nezmar.
13:22
Jak vám pomohl sport v boji s nemocí? "Pomohlo mi to, ale tohle je úplně jiná situace. V první řadě to je o doktorech a o jejich pomoci."
13:21

Václav Koloušek na tiskové konferenci.
13:15
V této neoficiální části Koloušek zodpoví i další otázky čtenářů iDNES.
13:12
Oficiální část tiskové konference tímto skončila, Václav Koloušek ještě odpovídá na další otázky televizím a rádiím.
13:11
"O knížce zatím nepřemýšlím, ale formou nějaké nadace bych rád podobně nemocným lidem pomáhal."
13:08
"Přemýšlel jsem i o tom, že s fotbalem je konec. Ale přišel doktor a řekl mi, že věří, že se vrátím. A řekl to hned na začátku. Pomohlo mi to snášet další léčbu."
13:08
"Fotbal mi moc chyběl, už jsem si kopnul do míče. Kdyby to nešlo a já se nedokázal vrátit, tak se nic tak strřašného neděje. Jsem šťastný, že jsem překonal to nejhorší."
13:07
Jaká je šance na návrat k fotbalu?
Lékař Alexandr Kučera: "Fotbal hrát nezapomněl, ale chemoterapie nepůsobí jen proti nádorovým buňkám, ale i zdravým. Byla to velká zátěž pro organismus. Má plán, po kunzultaci s lékaři z Ústavu hematologie budeme zátěž přidávat. Těžko se dá odhadnout, kdy by se mohl vrátit k fotbalu, žádné zkušenosti s tím nejsou."
Václav Koloušek: "Uvidím, jak bude reagovat tělo. Nedávno jsem ujel jsem na kole 15 kilometrů a cítil jsem se dobře. Rád bych na jaře odehrál pár zápasů."
13:04
"Moc mi pomohl léčitel pan Bradáč, který léčí na bázi bylinek. Když mě pouštěli z nemocnice, byl jsem více u něho než doma. A v nemocnici, když za mnou přišel, cítil jsem se psychicky líp."
13:02
Sledoval jste příběh Lance Armstronga, četl jste jeho knihu? "Dostal jsem ji asi týden po nástupu do nemocnice, ale otevřel jsem ji jen jednou. Nemohl jsem číst dál. Četla ji kamarádka a občas mi o tom něco řekla."
13:03
Co byla nejtěžší chvíle? "Ten den, co jsem nastoupil do nemocnice a řekli mi, že mám podezření na leukemii. Zlomilo se to, až když jsem přežil první měsíc a dostal jsem se na několik dní domů."
13:00
"V Boha nevěřím, ale v něco jsem uvěřil. Od jedné paní z Teplic mi přišly poštou tři kartičky a na nich byla víra ve zdraví. Měl jsem je celou dobu na pokoji. Napsala mi nějaké rady a já jsem se snažil to podle ní dělal. Trochu jsem v toto začal věřit, ale detaily si nechám pro sebe."
12:58
"Byl jsem z toho v prvních dnech hodně špatný a měl jsem myšlenky, že to nemusí dopadnout dobře, ale pak se to zlomilo. Začal jsem věřit, že se to musí otočit."
12:58
Co vás drželo? "Rodina, přitelkyně, ti byli pořád se mnou. A doktoři, byli jsme domluveni, že se mnou budou mluvit na rovinu, to bylo pro mě důležité."
12:57
Byl jste v kontaktu s podobně postiženými? "Měl jsem telefon na Miloše Holaně, ale vůbec jsem neměl chuť s někým o tom mluvit. Soustředil jsem se na sebe."
12:56
Za poslední půlrok jsem poznal, že fotbal není v životě to nejdůležitější. Když se řeklo Hodně zdraví, tak jsem to dřív bral jako frázi. Ale když ležíte v nemocnici a všichni se o vás starají, poznáte, že zdraví je opravdu to nejdůležitější v životě."
12:55
Jak prožíváte tento týden?
"Když jsem se to dozvěděl, byl jsem strašně šťastný. Je to nepopsatelný pocit, prostě jsem to překonal. Není ještě úplně vyhráno, ale to nejdůležitější jsem zvládl."
12:53
Fotbalista dorazil v černém roláku, po chemoterapiích přišel o vlasy, ale je vidět, že mu už znovu začínají růst. "Chtěl bych poděkovat všem doktorům a lidem, co se o mě starali. Jsem rád, že to takhle dopadlo," řekl Koloušek na úvod tiskovky, která začala o sedm minut dříve, než bylo plánováno.
12:52
Salonek pražského hotelu Pyramida se rychle zaplňuje reportéry, fotografy a členy televizních štábů. V tuto chvíli přišel Václav Koloušek doprovázen mluvčím Slavie Alexandrem Klimentem a lékařem Alexandrem Kučerou.
Fotbalista Václav Koloušek během půl roku vyléčil akutní leukemii a vrací se do běžného života. "Ano, pacient Václav Koloušek je zdravý," potvrdil lékař Petr Cetkovský, přednosta Ústavu hematologie na pražském Karlově náměstí.

"Děkuji všem, kteří mi drželi palce, mé rodině a mým nejbližším. Všechny dotazy na mou osobu zodpovím na páteční tiskové konferenci," vzkázal Koloušek prostřednictvím mluvčího Slavie.

Tiskovku budeme v pátek od 13 hodin na tomto místě sledovat v přímém přenosu.
Pošlete dotaz Václavu Kolouškovi i Vy!
Vybrané nejzajímavější čtenářské otázky položí fotbalistovi zpravodajové iDNES na odpolední tiskové konferenci. Ptejte se od 10 hodin ZDE


Najdete na iDNES.czmobilní verze