Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Naštvaný Courtois: Zase stejná taktika. Něco jsem k tomu v šatně řekl

TO ZASE BYLA TAKTIKA... Belgický brankář Thibaut Courtois po utkání s Walesem kritizoval strategii trenéra Wilmotse. | foto: Reuters

2 2016
Už se zdálo, že tenhle tým konečně naplní potenciál a dojde daleko. Ale fotbalové Belgii to zase nevyšlo. Ve čtvrtfinále Eura nečekaně vypadla s Walesem po porážce 1:3 a navíc odjíždí rozhádaná - brankář Thibaut Courtois naznačil, že se mu vůbec nelíbila taktika, kterou zvolil trenér Marc Wilmots.

„Musím si rozmyslet, co teď řeknu, nechci všechno zničit,“ začal pozápasový rozhovor opatrně. Pak si už nebral servítky. „Byl to zase stejný problém jako proti Itálii, zase stejná taktika. Jsem z toho hodně zklamaný. A lidem, kteří by to měli slyšet, jsem k tomu v kabině něco řekl,“ prozradil.

Wilmotse přímo nejmenoval, ale z jeho slov se dá vytušit, že kritika mířila právě na něj. Courtois si podle belgických médií na jeho strategii stěžoval už po zmíněném úvodním utkání ve skupině proti Itálii, které skončilo porážkou 0:2.

„Všichni chceme vyhrávat, takže jsem byl po zápase trochu frustrovaný. Ale byla to konstruktivní kritika,“ snažil se tehdy brankář Chelsea rozmíšku vysvětlit. A Wilmots ujišťoval, že má kabinu pod kontrolou. „Řekl jsem hráčům můj názor, oni přidali svůj. Nikdo mi ohledně taktiky neradil, to opravu nepotřebuji,“ přesvědčoval.

Fotogalerie

Skutečně se pak zdálo, že krize je zažehnaná. Belgičané se lepšili zápas od zápasu, postoupili a skvěle zvládli osmifinále s Maďarskem, které rozstříleli 4:0. Proto se nečekalo, že zrovna Wales jejich pouť turnajem ukončí.

„Moc to bolí,“ hlesl Courtois. „O to víc, že jsme mohli hrát semifinále proti Portugalsku, přes které se určitě dá postoupit do finále. Takovou šanci už třeba nikdy mít nebudeme. Wales neměl tak dobrý tým jako my, ale věděl, jak na nás hrát. Jestli je porážka chybou trenéra? Už jsem odpověděl, v kabině jsem řekl svůj názor,“ zopakoval.

Trenéra moc nepodržel ani ve chvíli, kdy dostal otázku na to, zda by měl u týmu i po vypadnutí pokračovat. „To si musí rozhodnout sám,“ odpověděl stroze.

Když novináři jeho slova tlumočili na tiskové konferenci Wilmotsovi, snažil se belgický kouč znovu situaci ustát v klidu.

„Nemám s kritikou absolutně žádný problém. Ale nemusím s ní souhlasit,“ prohodil. „Na začátku zápasu jsme hráli dobře, až po vedoucím gólu jsme se zbytečně zatáhli. Chápu, že je Thibaut krátce po zápase nespokojený: měl těžkou sezonu, tady chytal dobře a doufal, že dojdeme daleko. Budu se snažit situaci zklidnit, sednout si s ním a vyříkat si to z očí do očí.“

Otázka je, kolik k tomu ještě bude příležitostí. Wilmots Belgii nedovedl k úspěchu na mistrovství světa v Brazílii, nepovedlo se mu to ani teď. Je tedy možné, že u týmu skončí?

„Vím, že jsem před Eurem říkal, že se o svém pokračování rozhodnu po turnaji. Ale ne hned po zápase,“ vysvětlil Wilmots. „Teď jsem plný emocí. Dejte mi ještě čas.“

Zatímco Belgičané byli zklamaní, Velšané se radovali z postupu do semifinále:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze