Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Těžká mise: zvládnout předkolo

12 2003
Praha - Nesmlouvavé síto, jímž projdou jen ti nejzkušenější, nejodolnější a nejlépe nachystaní. To je třetí, závěrečné předkolo fotbalové Ligy mistrů, nejslavnější klubové soutěže na světě. Zdolat jeho nástrahy a prodrat se do elitní společnosti se pokusí Sparta a Slavia.

V třináctileté historii Ligy mistrů to zkoušely už čtyři české kluby. Ovšem jediná Sparta uspěla. Liberec s Teplicemi jednou, a Slavia dokonce třikrát zažily hořké zklamání.

Už v úterý může Slavia svoje trauma vymazat. Ve španělském Vigu rozjíždí třetí předkolo, Sparta ji následuje zítra v makedonské Skopji. "ýt vyřazen ve třetím předkole, těsně před vysněným cílem, to je otřesný pocit, jaký si málokdo dovede představit," tvrdí záložník Richard Dostálek. Ví, o čem mluví, se Slavií zkoušel nástrahy kvalifikace už dvakrát.

Co tedy potřebuje klub, aby záludnosti předkola zdolal? Rady trenéra Jaroslava Hřebíka, který problematiku Ligy mistrů dlouhou dobu sleduje, lze shrnout do tří oddílů: důkladná analýza soupeře, zkušenost vlastních řad a štěstí.

"Když budete mít smůlu, nepomůže vám nic," myslí si Hřebík. Zejména zkušenost byla slabinou Liberce, který vypadl loni s AC Milán, i Teplic, jež vyřadil Dortmund v roce 1999. "Milán nebyl lepší než my. Nebyl ani rozehraný, ale měl víc zkušeností. Věděl, jak se takové zápasy hrají," vzpomínal liberecký kouč Josef Csaplár.

Liberec prohrál v Itálii pouze 0:1, jenže v domácí odvetě inkasoval už po dvaceti minutách, čímž se dostal do složité situace. Milán zbytek utkání bránil a přes porážku 1:2 prošel do hlavní soutěže a nakonec ji celou vyhrál.

"Taky se neobejdete bez velkých osobností, které zajišťují přenos informací od trenéra," tvrdí Hřebík. Ve Spartě bude mít podle něj tento úkol na starosti Poborský s Němcem, ve Slavii Dostálek nebo Kuka.

Co konkrétně pro úspěch udělat? „Pořádně se připravit. Kalkulovat je potřeba se spoustou aspektů, třeba i s jižanskou mentalitou obou soupeřů. Té se dá využít,“ nabádá Hřebík.

V Lize mistrů se točí velké peníze. Loni dávala UEFA za pouhou účast v základní skupině 113 milionů korun. I když mužstvo nezískalo jediný bod, vydělalo víc než dvojnásobek toho, co činí rozpočet průměrného ligového klubu u nás. Vedení to hráčům připomíná.

"Zdůrazňují nám opakovaně, o co se hraje. Všichni to víme," ujistil Pavel Kuka, kapitán Slavie. Nestresuje to mužstvo příliš? "Na hráče to tolik nedopadá. Oni se tam chtějí dostat hlavně proto, aby se ukázali Evropě a získali lukrativní angažmá v zahraničí," podotkl Hřebík.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze