Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co se dělo u stadionu? Teroristé chtěli uvnitř udeřit v přímém přenosu

S MOBILEM U UCHA. Francouzský prezident François Hollande už ví o teroristických útocích. Brzy přijdou první důležitá rozhodnutí. Tedy - zavřít stadion, dohrát zápas a neinformovat. Hlavně žádnou paniku. | foto: AP

16 2015
Rozzářené reflektory, desetitisíce fanoušků na tribunách, kamery pro přímý přenos a miliony diváků u televize... V kulisách pro velký fotbalový zápas na Stade de France se však mohla odehrát tragédie. "Měli v plánu zemřít. Ale ne sami. A ne mimo stadion," píše francouzský deník L’Équipe o atentátnících na pařížském předměstí Saint-Denis.

Bilance pátečních teroristických útoků, k nimž se přihlásil Islámský stát, je už tak víc než hrozivá. Celkem 129 obětí: nejvíc v koncertní hale Bataclan, další lidé umírali v barech a restauracích. U Stade de France se exploze rozlehla třikrát, tři teroristé postupně odpálili nálože na svých tělech, zabili sebe a dalšího člověka.

Teror v Paříži

„Jenže oni se pokusili proniknout přímo na stadion,“ prohlásil v neděli večer pro televizi France 2 státní sekretář Thierry Braillard, jenž ve vládě zodpovídá za sport.

Potvrdil tak, co už uváděl L’Équipe: „Chtěli rozpoutat krveprolití na tribunách a hororové představení rozšířit mezi několik milionů televizních diváků.“

Policie podle agentury AP identifikovala jednoho z útočníků jako francouzského občana Bilala Hadfiho.

„Co se týká výbavy, měli spíš lehké opasky, jistě by jimi zabili třeba pět nebo šest lidí a dalších dvacet kolem sebe zranili. Hlavně by ale způsobili hroznou paniku,“ tvrdí pro agenturu AFP nejmenovaný bývalý šéf francouzské zpravodajské služby. Však i panika, ať už na stadionu či před, může mít tragické následky...

Ač renomovaný francouzský deník L’Équipe neuvádí konkrétní zdroj a ani ho nenaznačuje, jeho informace s ohledem na zmiňovaná jména či konkrétní detaily v popisu působí věrohodně. Líčí, jak reagoval francouzský prezident Francois Hollande i jak padlo rozhodnutí, že se zápas dohraje.

Petřínská rozhledna v Praze se na znamení solidarity s Francií zbarvila do...
Budovy ve světě se na znamení solidarity s Paříží nasvěcují do barev...
Soustrast vyjádřila také Austrálie prostřednictvím Opery v Sydney (14....

Budovy ve světě se na znamení solidarity s Paříží nasvěcují do barev francouzské vlajky. Na snímku Petřínská rozhledna či radnice v San Franciscu, barvy ctí i Opera v Sydney.

Co se tedy v pátek večer dělo?

21.00 Tribuny pro osmdesát tisíc diváků se plní, blíží se začátek přípravného zápasu mezi Francií a Německem. Na trávníku se losuje, výkop budou mít hosté. Mezitím se zavírají brány stadionu, jak velí přísná pravidla bezpečnosti. Otevřené zůstávají jen dva VIP vstupy pro zvané či pro akreditované novináře.

21.05 Poslední tři vchody pro veřejnost jsou ještě průchozí. U dvou, na severní a východní straně stadionu, vcházejí teroristé. Přesněji: zkoušejí. Ochranka stadionu je zdvořile, leč neoblomně vykazuje ze stadionu. „Nemají lístky,“ tvrdí L’Équipe a rozchází se s verzí z předchozího dne.

Podle Wall Streat Journal, který se opírá o údajné svědectví jednoho z členů ochranky a jehož informace následně řada médií přebrala, měl jeden z atentátníků vstupenku. Výbušniny podle webu odhalil právě zmíněný pořadatel až při osobní prohlídce a útočník se odpálil při pokusu o útěk.

Fotogalerie

Momentky z Paříže i dalších míst

21.17 První výbuch. Krátce nato druhý. To je zřejmě plán B: vyvolat paniku, vynutit si okamžitý odchod fanoušků ze stadionu, ve směru k příměstské železnici RER vyhlížet vystrašené davy a tam odpálit třetí chodící nálož. Obě exploze jsou patrné i v televizním přenosu, natož na stadionu.

„Z pohledu vyšetřování to, co udělali, nedává příliš smysl,“ tvrdí podle AFP anonymní policejní zdroj. „Když chce někdo způsobit masakr, udeří při příchodu nebo odchodu diváků. Tak málo obětí je zázrak.“

„Zřejmě se v čase kolem 21.20 měli zkoordinovat s Bataclanem. Asi se nedostali na místa, kde měli být, a odpálili se v určený čas,“ dodává už zmíněný někdejší šéf zpravodajské služby. „Budeme si muset počkat na výsledky vyšetřování, abychom zkusili pochopit, co udělali.“

Časy útoků se mírně liší, často se zmiňuje 21.20 a 21.30. L ́Equipe uvádí 21.17, což odpovídá časomíře na záznamu zápasu. Exploze jsou slyšet v 17. a ve 20. minutě.

„Při prvním výbuchu jsme si říkali, že si někdo hraje s velkou petardou. Navíc hned přišla šance, takže nás průběh zápasu zase vtáhl,“ líčil svědek deníku Le Monde. „Pokračovalo se normálně,“ řekl AFP fanoušek Ludovic Klein, který na stadion vzal desetiletého syna. Některým divákům později napoví zprávy v mobilu, jiní dál netuší.

Mezitím Francois Hollande zjišťuje, co se děje. V lóži se k němu sklání jeden z členů ochranky a strnulý výraz ve tváři francouzského prezidenta je výmluvný. Hollande zůstává ještě dvě minuty na svém místě, než zmizí v kanceláři hned za tribunou. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který mezi hosty na utkání nebyl, přijíždí z centra na stadion. Už teď je jasné, že nikdo nesmí ven: stadion je v tu chvíli podle nich nejbezpečnější místo.

ME v ohrožení?

Francie pořádá Euro

Exploze byly slyšet i poblíž stadionu, kde domácí fotbalisté hráli s Německem....

„Pokud jde o Euro, měli jsme obavy. Teď jsou logicky ještě silnější,“ prohlásil šéf francouzské fotbalové federace Noël Le Graët. Více zde.

21.45 Krizové jednání na stadionu pokračuje. Je tu i šéf francouzské fotbalové federace Noël Le Graët, lidé zodpovědní za bezpečnost na stadionu i v lokalitě. Padá zásadní rozhodnutí: utkání se musí dohrát a nikdo z fanoušků nesmí na stadion ani ven. Jen žádnou paniku. O atentátech se proto neinformuje.

„Tohle rozhodnutí ulehčuje další zápas - ten, který venku vedou policisté a četníci,“ vysvětluje L’Équipe. „Kdo ví, jestli se nechystá i čtvrtý atentátník.“

21.53 Ano, případně čtvrtý. Přibližně v tomto čase se totiž ozývá třetí exploze, tentokrát jižně od stadionu. Policie prohledává okolí. Útoky u stadionu byly jen tři.

Ale i tady mají vyšetřovatelé pochybnosti. „Třetí atentátník se odpálil na začátku slepé ulice. Jako by se chtěl oddělit od ostatních, než stiskl smrtící tlačítko,“ cituje agentura AFP zdroj u policie. „Snažili jsme se na místě získat co nejvíc informací, ale nebyli jsme příliš úspěšní. V tu dobu kolem stadionu nebylo moc lidí.“

Krátce po desáté večer odjíždění vozem Hollande a Cazeneuve. Na ministerstvu vnitra se scházejí s premiérem Manuelem Vallsem.

22.50 Zápas končí, Francie sice vítězí nad Němci, mistry světa, 2:0, ale koho zajímá výsledek. Hlasatel oznamuje, jak organizátoři a policie rozhodli: odcházet se smí jen vybranými východy na druhé straně stadionu, než duněly exploze.

ŽÁDNÉ OSLAVY, ALE STRACH. Francouzští fotbalisté sice porazili v přípravném...

ŽÁDNÉ OSLAVY, ALE STRACH. Francouzští fotbalisté sice porazili v přípravném zápase Německo, ale výsledek šel zcela stranou. Fanoušci nešli na plochu slavit, ale shromáždili se na ní kvůli bezpečnosti.

Poklidný průběh narušuje petarda, kterou kdosi na tribuně hodil. Pořadatelé proto otevírají brány mezi ochozy a trávníkem, kam fanoušci v obavách scházejí. Někteří fotí, jiní zjišťují, co se dělo, další ze strachu pláčou. Stadion následně opouštějí.

Vesměs v poklidu. Po svých. Někteří zpívají francouzskou hymnu.

To kdyby původní děsivý plán vyšel...Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze