Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na fotbale hrozil bombový útok, policie v Německu stadion evakuovala

17 2015
Německá policie na poslední chvíli zrušila přípravný fotbalový zápas Německo - Nizozemsko. Na stadionu v Hannoveru vyhlásila kvůli hrozbě bombového útoku hodinu a půl před výkopem evakuaci. Výbušniny však nenašla. Nehrálo se ani v Belgii, která původně měla hostit Španělsko.

„Měli jsme konkrétní informace, že někdo chce na stadionu odpálit trhavinu,“ uvedl prezident hannoverské policie Volker Kluwe podle agentury DPA.

Na tribunách už byli první fanoušci, kteří však museli svá místa opustit. Policie je vyzvala k urychlené evakuaci. „Ale žádnou paniku,“ zdůrazňovali pořadatelé divákům.

Teroristická hrozba

Útok hrozil také na jiných místech

Podle některých médií našli policisté na cestě ke stadionu podezřelý kufr nebo tašku, jiné informace mluvily dokonce o autě maskovaném jako záchranka s výbušninou.

To však policie nepotvrdila a nezveřejnila ani další konkrétní informace.

Dolnosaský ministr obrany Boris Pistorius později podle Daily Telegraph uvedl, že policie žádné výbušniny na stadionu ani v jeho okolí nenašla.

Utkání mělo přímo v Hannoveru sledovat padesát tisíc fanoušků. Dorazit chtěly také německá kancléřka Angela Merkelová a nizozemské ministryně Jeanine Hennesová a Edith Schippersová.

„Tým byl zrovna na cestě ke stadionu. Teď je na bezpečném místě. Víc v tuto chvíli nemůžu sdělit,“ tweetoval mluvčí německé reprezentace Jens Grittner.

Utkání je zrušeno jen čtyři dny po teroristických útocích v Paříži, které proběhly i před Stade de France, kde se v tu chvíli hrál fotbalový zápas Francie - Německo.

„Bezpečnost má vždy přednost. Jsou tu jisté obavy, které existují vždycky. Věřím policii, že rozhodla správně. Když nastanou důvody k obavám, pak musejí následovat takové kroky,“ řekl hannoverský starosta Stefan Schostok.

Fotbalový stadion není jediným místem v Hannoveru, kde probíhají policejní manévry. Evakuován byl také hudební klub TUI v centru města. (čtěte více o hrozbě útoku ve městě)

Fotbal se nehrál ani v Belgii

Belgie zrušila přípravný zápas se Španělskem už v úterý ráno. Také z bezpečnostních důvodů. První tým světového žebříčku měl před padesáti tisíci diváky nastoupit proti úřadujícím mistrům Evropy v Bruselu, po doporučení belgické vlády se tak však nestalo.

Euro ve Francii

Ovlivní atentáty ME?

Belgické království po pátečních teroristických útocích v Paříži zpřísnilo bezpečnostní opatření. Za útoky v Paříži, jež si vyžádaly 129 obětí, údajně stojí Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který je nyní na útěku, zřejmě v Sýrii. Belgická policie v pondělí zasahovala v bruselské čtvrti Molenbeek.

„Vláda nás v pondělí večer oslovila s doporučením, aby se zápas se Španělskem v kontextu zvýšené hrozby teroristického útoku nehrál. Po konzultacích s dalšími organizacemi a se španělským týmem se federace rozhodla utkání zrušit,“ uvedl v prohlášení fotbalový svaz.

„Chápeme zklamání fanoušků, ale za těchto okolností si nemůžeme dovolit žádné riziko,“ dodali belgičtí funkcionáři.

Podle trenéra španělské reprezentace Vicenteho del Bosqueho hosté v Belgii strach necítili.

„Trénovali jsme (v Bruselu) stejně jako před jakýmkoli jiným zápasem. Chtěli bychom hrát, hráči jsou zklamaní, ale chápu, že pokud panují obavy a nelze zaručit bezpečnost, musíte utkání zrušit,“ řekl Del Bosque před návratem do Madridu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze