Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplický fotbalový klub je na prodej. Za stovky milionů korun

Budou se tepličtí fotbalisté radovat z dalších úspěchů už pod novým majitelem? | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2009
Už je to jisté. FK Teplice, nejpopulárnější severočeský fotbalový klub, je na nejlepší cestě, aby změnil majitele. Prvoligový oddíl, který se letos probojoval do Evropské ligy, vlastní sklářský koncern AGC a podle informací MF DNES ho již dál nechce platit. Za kolik je klub k mání? Podle dvou zdrojů ze společnosti, které si přejí zůstat v anonymitě, za půl miliardy korun.

Reálnější odhady se pohybují níže, někde kolem 300 milionů korun, a to včetně stadionu.

Liší se i informace o tom, zda se už jedná s konkrétním kupcem, nebo se kupec teprve hledá. MF DNES zdroje z AGC potvrdily jednání, Zdeněk Čáp ze společnosti Equity Solution, která byla ke zprostředkování prodeje oslovena, zase uvádí, že hledání kupce teprve začne.

"Nechci jednotlivé obchodní případy komentovat," říká k možnému prodeji bývalý šéf Konsolidační agentury Zdeněk Čáp. Chce s nabídkou oslovovat nejprve silné severočeské společnosti, město Teplice, posléze investory z arabských zemí a Ruska, pro něž může být atraktivní spojení fotbalu s lázněmi Teplice. Díky účasti v poháru mohou mít i rychlou reklamu.

MF DNES se informace o prodeji podařilo zjistit poté, kdy možnost prodeje klubu zmínil Štěpán Popovič, odcházející šéf AGC Flat Glass Czech. 

Ve včerejším rozhovoru Popovič sdělil, že pokud by se objevil zájemce, nebude belgický vlastník firmy otálet s prodejem ani minutu. "Pro image firmy je fotbal výborný. Ale druhý pohled je ekonomický. Fotbal stojí nějaké peníze, a pokud se objeví kupec, tak skupina klub prostě prodá," prozradil Popovič.

"Pokud někoho světová krize skutečně postihla, tak západní část naší skupiny. A když bude šance získat za něco hotové peníze, a to je případ fotbalu, tak vedení skupiny nebude váhat ani minutu," dodal.

Popovič po čtyřiceti letech ve sklárně odchází do důchodu, zároveň opustil i místo šéfa představenstva FK Teplice. Pod jeho vedením se klub vyšvihl z druhé ligy až do evropských pohárů.

Kolem prodeje panuje řada nejasností. Je to logické, obchody se rozbíhají, taktizuje se i mlží. MF DNES například uvedly dva na sobě nezávislé zdroje, že AGC už vyjednává s jednou společností, zatímco poradenská firma uvádí, že jednání teprve začnou. Dva zdroje také prozradily, že cena by měla být kolem půl miliardy.

"Ve sklárně se opravdu proslýchá cena 500 milionů korun. Podlemne je to ale nereálné, vezměte si, že Sparta Praha má hodnotu zhruba 750 milionů. A Teplice jsou v mezinárodním měřítku v podstatě klubem z vesnice," uvedl jeden ze zdrojů MF DNES, jenž potvrdil jak probíhající jednání, tak i cenu.

Sám Popovič, který si coby český manažer klub "vydupal" na belgickém vlastníkovi s tím, že sklárnám bude dělat dobrou reklamu a image, už nic s FK Teplice společného nemá. S hráči i funkcionáři se už rozloučil minulý týden, jakýkoli další obchod je tedy věcí jeho nástupců. V čele představenstva jej vystřídal Pavel Šedlbauer.

František Hrdlička, ředitel teplického klubu, žádnou informaci o prodeji nemá. "Nemůžu to tedy komentovat, ani mi to nepřísluší. Jsem pouze zaměstnanec a stejně na tom nic neovlivním," pronesl Hrdlička včera.

"To jsou věci, které se rozhodují v Bruselu, nikoli v Teplicích." Už dříve však Hrdlička řekl, že pokud byl teplický fotbal úspěšný, tak vždy ve spojení se sklárnou.

Klub podporovala do roku 1991 a pak do něj díky Popovičovi znovu vstoupila o čtyři roky později. Představitelé klubu se v poslední době často vyjadřovali o tom, že majitele AGC odrazuje i malá podpora od města. Radnice však na tom nehodlá nic měnit.

I Teplice snižují rozpočet

Co by získal nový majitel? Předně klub, který je jedním z finančně nejstabilnějších v českém fotbale. Nedluží a je účetně v plusu. Teplice nikdy nešly s dobou, ale vždy před ní. Když ostatní rekonstruovali stadiony, ony už ho měly opravený. Když ostatní instalovali kamerové systémy, ony už ho měly namontovaný.

Když se v první lize uvažovalo o podmínce vyhřívaných trávníků, ony už ho měly vybudovaný. Ale i Teplice už cítí dopady hospodářské recese. "Jestliže firmy nemají peníze a propouštějí zaměstnance, musí se to zákonitě dotknout každého sportovního oddílu. Je to zcela evidentní," nezastírá ředitel Hrdlička.

"Jsme zabezpečený a stabilizovaný klub, ale musíme rozpočet snižovat. Nejsme ostrůvek, který to míjí." Rozpočet se v poslední sezoně pohyboval kolem 80 milionů korun.

"Může dojít i ke škrtání platů fotbalistů. Ale hledáme rezervy, abychom k tomu sáhnout nemuseli, byť na mzdách a přestupech se dá ve sportu ušetřit nejvíc. Vidíte to všude: nikde se moc nepřestupuje a každý chce hráče spíš prodat."

FK Teplice naštěstí šikovně zpeněžil své hvězdy těsně před vypuknutím krize. Za Džeka, Fenina a další hráče do poklady přiteklo zhruba 250 milionů korun. Navíc se před Teplicemi rýsuje zajímavý bonus. Postoupí-li do hlavní fáze Evropské ligy, dostanou téměř 27 milionů korun.

I ve skupině se hraje o zajímavé prémie. A už za účast ve 4. předkole vyinkasují pět milionů.
Aby se do hlavní fáze evropské soutěže Teplice dostaly, žádnou z opor neprodají, byť se hlásí zájemci z Německa, Turecka a Rakouska.

"Leda že by přišla nabídka, která by nám kompenzovala těch 27 milionů za postup do skupiny," prohlásil Hrdlička.

Popovič: Úspěchy Teplic jsou nedoceněny

Teplice (obi) - Patnáct let stál v čele teplického fotbalu. Z druholigového týmu se stal za éry Štěpána Popoviče špičkový prvoligový, který v evropských pohárech vyřadil Kaiserslautern či Feyenoord Rotterdam. Obyčejný stadion Na Stínadlech se přerodil v jeden z nejmodernějších v Česku, kde často hraje své zápasy i národní tým.

"Moje nejhezčí vzpomínka? Určitě zápasy s bundesligovým Kaiserslauternem. Tamní lidé se vyptávali, kde ty Teplice vlastně jsou a po našich zápasech to pak věděli velmi přesně. Vzpomínám si na jejich úlek, když si nás v dalším roce v Poháru UEFA vylosovali znovu a my je zase porazili. Silný zážitek mám také ze zápasu v Glasgow, kde desetitisíce fanoušků Celtiku povstaly a začaly zpívat jejich chorál. Působilo to až strašidelně," řekl Popovič ve zpravodaji teplického fotbalového klubu Žlutá modrá.

Právě on stál za příchodem společnosti AGC (dříve Glavunion, později Glaverbel) do teplického klubu a odstartoval rozkvět týmu, jehož největšími úspěchy bylo druhé místo ve fotbalové lize v roce 1999, dva triumfy v Poháru ČMFS v letech 2003 a 2009 a postup do 3. kola Poháru UEFA v roce 2004.

S odstupem času si Popovič často klade otázku, zda by nabídku vést teplický fotbal přijal znovu. "Chtěli jsme do Teplic přivést dobrý fotbal, zábavu pro lidi, a když se dnes dívám na počty návštěvníků, tak si nejsem jist, jestli to stálo za to," uvažoval.

Pak ale přece jen obrátil. "V zásadě si myslím, že bych do toho šel znovu. Už kvůli lidem, které jsem v Teplicích potkal a poznal. Vidět je jen špička ledovce, to znamená zápasy prvoligového týmu, ale za tím je spousta mravenčí práce realizačního týmu a mnoha nadšenců, které běžný divák ani nezná. Vždy jsem obdivoval práci trenérů dorostu a žáků. Vychovávají talenty, často ve svém osobním volnu a nikdo o nich neví. Pro ně bych to udělal znovu," vyznal se Popovič, jenž letos opouští místo ve vedení sklárny i v teplickém klubu. V 63 letech odchází do důchodu.

Když se ohlíží, zpátky by žádné své rozhodnutí nevzal. "Jsem zastáncem teorie, žeminulost se nedá změnit. Proběhla a už je zbytečné trápit se tím, že něco mohlo být jinak. Důležité je poučit se z chyb a neopakovat je. Teplice jsou malé provinční město a co by za to dala jiná krajská sídla, kdyby se tam hrál prvoligový fotbal a jejichmužstvo bylo v evropských pohárech. Tohle zůstalo někdy nedoceněno," mrzí ho.

Na fotbal prý teď bude chodit ještě častěji než jako klubový šéf. "Když odejdu do penze, předpokládám, že budu mít daleko víc času a určitě přijdu naše mužstvo podpořit," slibuje. Teplickému fotbalu, který se možná bude prodávat, přeje co nejlepší budoucnost. "Aby se měl beze mne alespoň tak dobře jako se mnou."

Autoři: ,


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Tomáš Zajíc

Slovácko

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze