Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ten, co naposledy rozjásal Lužánky. Hergot. Fakt? divil se Kadlec

Miroslav Kadlec na Euru 1996. | foto: Profimedia.cz

13 2015
Zahrál si na mistrovství světa, dvakrát vyhrál prestižní německou bundesligu, je kapitánem reprezentačního výběru, který z Eura 1996 přivezl historické stříbro. Kromě toho fotbalové legendě Miroslavu Kadlecovi patří ještě jeden pozoruhodný unikát. Jako poslednímu brněnskému hráči se mu totiž povedlo rozjásat v soutěžním zápase fanoušky na chátrajícím stadionu za Lužánkami. „Hergot. Fakt? To už si ani nepamatuju,“ říká překvapeně bývalý skvělý obránce, jenž zakončil bohatou a úspěšnou kariéru na jihu Moravy.

Naposledy si necelých devět tisíc domácích příznivců za Lužánkami zakřičelo „góóól“ v utkání s Hradcem Králové 30. září 2001 díky Kadlecovi a jeho proměněné penaltě. Podobně jako před 19 lety v památném rozstřelu v semifinále mistrovství Evropy proti Francii totiž v 64. minutě napálil míč bombou do středu branky. „Je to trochu riziko, když to narvete moc, že přestřelíte. Ale taková rána byla pro mě jistota,“ vykládá libero, díky jehož trefě tehdy Brňané vyhráli 2:1.

Od té doby kultovní stánek až do letošního února chátral. Díky exhibici Petra Švancary si diváci přesně za dva týdny připomenou slavné časy. „Klobouk dolů před ním,“ říká internacionál, který se loučil s aktivní kariérou ve stejné sezoně, kdy z fotbalové mapy zmizel legendární brněnský stánek.

Rodákovi z Uherského Hradiště ale vzpomínky na něj zůstaly dodnes. „Kabiny za Lužánkami? To byla hrůza a děs

Jak to?
Když jsem rok předtím přestoupil do Drnovic, na stadionu bylo všechno v cajku. Ale za Lužánkami bylo vidět, že se tam do ničeho dlouho nehráblo. (směje se) Když člověk vlezl dovnitř, byla to fakt bída. Oproti bundeslize to byly šoky... Člověk se musel hodně přemlouvat, aby ještě hrál dál a našel motivaci. Nebylo to jednoduché.

Takže jste jako fotbalista uvítal stěhování do Králova Pole?
Určitě. Sice to bylo stěhování z nouze, ale v „Krpoli“ bylo všechno nové. Bylo to příjemnější. Ale taky chápu, že v očích Brňáků a okolních to nebyl pravý fotbalový stánek.

Nezalitoval jste někdy, že jste poslední rok kariéry strávil v Brně?
No, nechal jsem se na stará kolena přemluvit trenérem Karlem Večeřou, abych Brnu pomohl. Celý rok proběhl v klidu, nic zásadního, nic převratného. Splnil jsem roli, že Brno nemělo problémy se záchranou. Mohl jsem eventuálně ještě hrát, ale nechtělo se mi po 19 letech podstupovat letní a zimní přípravy, už jsem neměl motivaci.

Co říkáte na to, že si brněnští fandové po vaší penaltě už za Lužánkami 14 let nezařvali gól?
Je smutné, že v takovém městě, jako je Brno, se nemůžou politici za takovou dobu dohodnout na tom, aby se postavil pořádný stadion.

Dění kolem stadionu dal do pohybu až nyní Petr Švancara. Co říkáte na jeho iniciativu?
Pěkná myšlenka. Ze začátku to byly takové výkřiky do tmy, ale pustili se do toho s vervou. Udělala se tam spousta práce. Jenom doufám, že to k něčemu bude a že to nezůstane u jednorázové akce. Je to velká škoda pro Brno, ale teda pro nás z Uherského Hradiště je to super.

Proč?
Kdyby byli v Brně schopní udělat za 15 let stadion, mistrovství Evropy do 21 let se hraje tam, a ne u nás. My tady máme v Hradišti stadion, který je lepší než v Brně nebo Ostravě, to je jediné štěstí.

Myslíte si, že když se v Brně vybuduje plánovaný národní stadion pro 30 tisíc lidí, bude využívaný?
Těžko říct. Národní stadion tam může být, ale nemyslím si, že by Praha dovolila Brnu, aby nároďák odehrál důležité zápasy tam. Chtěl bych ale říct, ať nový stadion nechají dělat nějaké projektanty, kteří mají něco za sebou. Ať je konečně u nás nějaký stadion, který má evropské parametry. Takový stadion podle mě nemá Sparta ani Slavia v Edenu.

Mimochodem, chystáte se do Brna 27. června na exhibici?
Kdepak. To datum už mám dlouho dopředu bloknuté kvůli jiné akci.

Poraďte aspoň něco aktérům. Nedávno jste nastoupil na podobné akci v Praze proti Němcům...
Člověk se musí trochu předtím pohnout. Myslím si, že rozlučka Petra Švancary nebude tak vyhrocená jako u nás. Spíš to bude sranda a společenská událost. Půjde o to, aby se člověk ukázal, proběhl se a zase si šel sednout. To my s Němci v Edenu cítili, že nikdo nechce prohrát.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze