Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Téměř jistota: trenér fotbalové reprezentace Rada dnes padne

Petr Rada | foto: Michal Šula, MF DNES

8 2009
Všechny indicie nasvědčují tomu, že reprezentační trenér Petr Rada bude na středečním výkonném výboru odvolán z funkce. Většina členů dvanáctičlenné domácí fotbalové exekutivy je připravena zvednout ruku pro koučův konec.

Takřka celonárodní debatu o Radově nekompetentnosti umocnilo noční sezení některých reprezentantů v jedné z pražských restaurací bezprostředně po středeční prohře se Slovenskem (1:2).

O noční jízdě reprezentantů čtěte ZDE a ZDE

Rada má na jednání předložit analýzu dosavadní kvalifikace, přičemž existuje ne zrovna pravděpodobná varianta, že by byl z funkce odvolán až na příštím zasedání výkonného výboru.

"Podle mého názoru je vhodnějším řešením odvolat ho už zítra. Tím spíš, že většina členů výkonného výboru je už dnes přesvědčena, že Rada reprezentační mužstvo dál vést nemůže," říká místopředseda fotbalového svazu Jiří Kubíček.

V podobném duchu mluví i další svazový místopředseda Jaroslav Vacek, který byl pro Radovo odvolání už minulý čtvrtek.

"Pokud jde o odvolání trenéra Rady, vůbec není zapotřebí s tím jakkoli otálet. Také jsem pro, aby ve funkci skončil okamžitě," řekl Vacek.

Je však možné, že spolu s Radou nebude odvolán celý realizační tým, jak to minulý týden žádal svazový šéf Pavel Mokrý. Potom by se totiž pro přípravný zápas s Maltou v pátek 5. června v Jablonci museli hledat noví trenéři.

Jaroslav Vacek

S odvoláním trenéra Rady není zapotřebí otálet

Proti Maltě by se pod hlavičkou Česka měli představit pouze hráči z české nejvyšší soutěže, eventuálně doplnění několika fotbalisty z jednadvacítky. Vedení mužstva v tomto utkání bude pravděpodobně svěřeno Pavlu Hapalovi či Jaroslavu Šilhavému, dosavadním Radovým asistentům.

Další přípravné utkání hraje Česko ve středu 12. srpna v Teplicích s Belgií, nejbližší kvalifikace čeká reprezentanty v sobotu 5. září na Slovensku.

Nového reprezentačního kouče i jeho asistenty by mělo vybrat nové svazové vedení, které vzejde z volební valné hromady, která se uskuteční v sobotu 27. června.

Výkonný výbor by proto také neměl otálet se svoláním zmíněné valné hromady. Ta totiž musí být exekutivou svolána nejpozději s osmitýdenním předstihem, takže hraničním termínem pro její svolání je 2. květen.

Na programu středečního jednání výkonného výboru budou i prohřešky některých reprezentantů, kteří se nevhodně chovali po prohře se Slovenskem, když noc po zápase strávili v restauraci.

Proto jsou na zítřejší jednání přizváni vedle trenéra Rady také svazový generální sekretář Rudolf Řepka a technický vedoucí národního mužstva Karel Poborský. Tato trojice má výkonnému výboru předložit zprávu o tom, jak a kdy se který reprezentant provinil, načež svazové vedení rozhodne o jejich případném potrestání.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální sportovní SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

"Kdo se choval nevhodně, toho bych z příští nominace vyřadil. A jak se k těmto hráčům postaví nový trenér, to bych nechal na něm," míní Kubíček.

Předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý k ponocování některých reprezentantů s údajnými kamarádkami už v minulých dnech uvedl:

"Sponzoři a partneři české reprezentace chtějí okamžité řešení. Jsou totiž hodně pohoršeni, že hráči svým nevhodným chováním poškodili i jejich produkty. Nechtějí mít své firmy reklamně spojené s fotbalisty, které provázejí aféry."

Podle Kubíčka by se na výkonném výboru mělo mluvit i o financích.

"Hrozí reálné nebezpečí, že se neprobojujeme na mistrovství světa, a tím pádem přijdeme o desítky, spíš ale o stovky milionů. Svaz se tak dostává do špatné ekonomické situace, v současné době má peníze už jen na půl roku činnosti," upozorňuje Kubíček.

 stav 3. kvalifikační skupiny
Mužstvo Z V R P S B
1. Severní Irsko 7 4 1 2 12:6 13
2. Slovensko 5 4 0 1 10:6 12
3. Polsko 6 3 1 2 18:7 10
4. Česko 6 2 2 2 6:4 8
5. Slovinsko 6 2 2 2 5:4 8
6. San Marino 6 0 0 6 1:25 0

Zbývající zápasy Česka: 5. září na Slovensku, 9. září doma se San Marinem, 10. října doma s Polskem a 14. října doma se Severním Irskem.Najdete na iDNES.czmobilní verze