Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Téma: Fotbalisté jezdí do ciziny za lepším

9 2006
Trenéři už ani neskřípou zuby. Zvykli si. Nejlepší hráči jim z kádru pravidelně rok co rok mizí do Rakouska. Hned v roce 1990 začali první Češi využívat možnosti odejít hrát fotbal do ciziny. Od nejlepších po hráče z nižších soutěží. Pro mnohé znamenal fotbal zajištění živobytí, které by doma ani náhodou neměli. Mnozí si ani nemuseli hledat zaměstnání.

Výpovědi hráčů:
Dojíždíme jen kvůli penězům

Snad ve všech jihočeských fotbalových klubech mají hráče, který jezdil nebo jezdí do Rakouska nebo i do Německa.

A cestuje se z celé republiky, fotbalové pendlery registrují všude, i v Praze stejně jako na severní Moravě.

"V poslední době odešlo dost hráčů zadarmo," říká Miloslav Hájek dlouholetý organizační pracovník fotbalistů Hluboké nad Vltavou. "Z Prahy nám jen oznámí, že hráče přeregistrovali. My akorát máme poslat registraci a upřesnit, zda hráč není v trestu."

Důvod je jasný: v zemích našich sousedů dostanou několikanásobně víc peněz než v Česku. "Nemůžeme klubům z Německa a Rakouska finančně konkurovat," shodují se zástupci klubů.

Když už jsou hráči pryč, nic za ně kluby nedostanou. "Na žádné výchovné nemáme nárok," konstatoval činovník, který je u fotbalu 45 let. "Přitom i 1000 euro (zhruba 30 000 korun) za hráče by nám pomohlo a pro Rakušany to zas takové peníze nejsou."

Kam v roce 2005
odcházeli fotbalisté

* Rakousko 305
* Německo 265
* Slovensko 138
* Anglie 17, Polsko 14
* Řecko 9, Itálie 7, Turecko 7
* Kypr 5
* Skotsko 4, Švédsko 4
* Brazílie 3, USA 3, Rusko 3, Švýcarsko 3
* Lucembursko 2, Bosna a Hercegovina 1, Ukrajina 1, Srbsko a Černá Hora 1, Malta 1.

Poznámka: V tabulce jsou zaneseni také zahraniční fotbalisté, kteří v roce 2005 odcházeli zpět do ciziny z českých soutěží.

Známá jména na soupiskách v Rakousku

* Weitra - František Koubek (dříve Hradec Králové, Žižkov, Blšany, Zlín).
* Vitis - David Breda (dříve Hradec Králové, Jablonec, Liberec).
* Nondorf - Radek Tejml (dříve České Budějovice, Liberec, Bohdaneč).
* Schrems - Libor Koller (dříve České Budějovice, Liberec, Slavia Praha).
* Raabs - Pavel Kubeš (dříve mj. Hradec Králové)
* Litschau - Petr Bílek (dříve mj. Olympia Hradec, L. Bohdaneč, SK Hradec, Drnovice, Baník).
* Leobendorf - Patrik Holomek, Petr Bartes, Zdeněk Cihlář (všichni dříve mj. Brno)
* Ardagger - Jan Maroši, Petr Křivánek (dříve mj. Brno)

Dříve rakouské kluby aspoň věnovaly třeba rozlišovací dresy na trénink, kopačky, míče. Dnes čekají, až hráčům skončí smlouvy a berou je zadarmo.

V jihočeských klubech, kde žádné velké peníze nikdy nebyly, mají fotbalisté v případě nabídky z ciziny jasno. Jdou. "Vracejí se často s výkonností až o 50 procent horší," konstatoval organizační pracovník Slavoje Český Krumlov a bývalý trenér mládeže Zdeněk Šváb. "Málokterý hráč se dokáže znovu dostat na výkonnost, kterou měl před svým odchodem."

Rozhodují peníze. "V Rakousku leckde hráči dostanou 15 tisíc korun,“ připomněl Šváb. "To jim tady dát nemůžeme."

"Peníze tam a tady se nedají srovnávat. Chápu kluky, že jdou za lepším. Navíc jsou tam za hvězdy," říká Robert Neumann, bývalý záložník Liberce, Jablonce a Bohemians, který si po ukončení profesionální kariéry zkusil angažmá v Německu.

"Byla to čtvrtá nejvyšší soutěž. Jen tři kilometry od hranic. Vydržel jsem tam ale jen půl roku, protože mě ve čtvrtém zápase někdo pořádně prošlápl a já se z toho pak léčil skoro rok. Je to tam pořádná řezničina," upozorňuje Neumann na zápory. Dnes hraje v Česku divizi za Horní Měcholupy. "To dojíždění už není nic pro mě."

V tomhle směru je ale spíš výjimkou. Spousta exligistů i zkušených hráčů z nižších soutěží míří právě do Německa a Rakouska. A lákají s sebou i kamarády.

Snad v žádném klubu, který angažoval českého fotbalistu, nezůstalo jen u jednoho. Z Prahy do pohraničí vyrážejí pravidelně celé skupiny fotbalistů.

V roce 2005 odešlo z českých klubů do zahraničí téměř osm set fotbalistů včetně hráčů a hráček jiné národnosti, kteří byli registrováni Českomoravským fotbalovým svazem.

Do ciziny míří i fotbalistky

H r a d e c  K r á l o v é - Zhruba před rokem si dojíždění do rakouského Neustadtu vyzkoušely tři fotbalistky prvoligového Hradce Králové. "U nás je ženská kopaná záležitost amatérská, tam se blíží poloprofesionální úrovni," objasňuje," říká Kateřina Novotná. Po půl roce v nejvyšší ženské soutěži v Rakousku skončila. "Úroveň soutěže je dost slabá, hodně bych tam fotbalově ztratila. navíc jsem maturovala," vysvětluje.

Dojíždění mu nestálo za to
J a k u b č o v i c e - Někdejší reprezentant Alois Grussmann okusil angažmá i ve španělském Betisu Sevilla, ale po třicítce dojížděl hrát regionální soutěž do Rakouska. "Ale jen půl roku," uvedl. "Pak jsem to zavrhl a řekl si, že už to nemám zapotřebí. Jezdit každý týden osm devět hodin tam a zpět, to mi za to nestálo. Po zápase či tréninku jste unaveni. Stačí pak málo, aby vás při řízení přepadl mikrospánek, může dojít k neštěstí."

Vicemistra Radu
oberliga bavila

Miroslav RadaÚ s t í - Teplický vicemistr ligy 1999 Miroslav Rada strávil uplynulý rok v Meuselwitz, kde hrál oberligu, čtvrté nejvyšší německou soutěž. A vůbec si nestěžoval! "Postavili nový stadion, v průměru chodilo dva tisíce lidí. Jednou bylo i vyprodáno, přišly čtyři tisíce fanoušků," vypráví nadšeně. "Nic mi tam nechybělo," říká. Ani peníze? "Na vyžití stačí..." Meuselwitz je sedmý, ale Rada se asi nevrátí. Unavuje ho trmácení z Ústí, kde žije, po cestě dlouhé 220 km. To bylo jediné minus. "Chci blíž. Mám dvě nabídky z Německa: jednu ze stejné soutěže, druhou z třetí ligy. Možná se ještě pokusím dostat někam výš. Je mi 29, nebalím to."

Hrádku pomáhá i saská banka
H r á d e k   n a d   N i s o u - Hruď fotbalistů Hrádku v krajském přeboru zdobí německý nápis. Klub ležící u hranic získal sponzora "od sousedů". Jak je vidět, poloha v pohraničí nepřináší jen potíže s odchodem hráčů, ale i jisté výhody. Hrádečtí díky ní sehnali nového sponzora: konkrétně velkou saskou spořitelnu. "Byla to vlastně náhoda," prozradil šéf oddílu Josef Horinka. "Dívka jednoho z našich fotbalistů pracuje v německé bance, a tak jsme se dohodli na spolupráci." Hrádek je nováčkem krajského přeboru, přezimuje však na třetím místě tabulky. Jeho dres obléká například Libor Janáček, bývalý ligový obránce Liberce či Bohemians.

V Rakousku se uplatnil i masér
U h e r s k ý   B r o d - Rakousko není lákadlem jen pro fotbalisty. Dvanáct let působil v městečku Enzersfeld hrajícím 2. Landesligu i současný kunovický masér Josef Tesařík z Uherského Brodu. V klubu vzdáleném 145 kilometrů nastoupil v roce 1991. "Vyšel jsem je mnohem levněji než Rakušan," uvědomuje si Tesařík. "V soutěži proto působí spousta Čechů." Fotbalisti podle něj dostávají 800 euro. V českých soutěžích si víc než srovnatelných 24 tisíc korun vydělají hráči jen v první a druhé lize. "Spoustou cizinců se ale Rakušané dostávají do potíží," upozornil Tesařík. "Nedaří se jim totiž vychovat mládež."

V Rakousku se nezlepšíte, varuje trenér Hoftych

Pavel HoftychZ l í n - Asistent u zlínských fotbalistů Pavel Hoftych na sklonku své kariéry najezdil do rakouského Klingenbachu 150 tisíc kilometrů. Na dva a půl roku, které v regionallize, 3. nejvyšší soutěži strávil, nedá dopustit.

"Ekonomické podmínky, které vám nabídnou, nemůžete s třetí českou ligou vůbec srovnávat," poznamenal 38letý Hoftych.

Mladé hráče, kteří se chtějí ve fotbale prosadit, přesto varuje: "V nižších soutěžích v Německu či Rakousku fotbalově nevyrostou. Úroveň českého fotbalu je mnohem vyšší."

Sám odešel z Česka poměrně brzo, ve třiceti letech. Zlínu pomohl postoupit do první ligy, krátce působil v Příbrami. Ale vrcholovou kariéru mu komplikovala zranění.

"Na zakončení kariéry a přivydělání si je zahraničí ideální," tvrdí rodák z Neštěmic u Ústí nad Labem. "Fotbal jsem měl dál jako hlavní zaměstnání, ale zároveň jsem měl čas, abych mohl pracovat."

Třikrát týdně ale musel do 250 kilometrů vzdálené vesničky dojíždět. Na tréninky a zápasy.

"Bylo to ubíjející, proto jsem se rozhodl vrátit," vysvětlil Hoftych.

V odchodech třicetiletých hráčů do zahraničí vidí velký přínos pro český fotbal.

"V našich soutěžích dostane o to víc příležitostí mladých talentů. Rakušanům se naopak výchova nedaří," dodal.

Bittengel: Mladým teď chybějí vzory

Günter BittengelOdchody fotbalistů z nižších soutěží do ciziny jsou vážný problém. Hra ztrácí kvalitu, chybějí individuality. Lidé pak zůstávají doma a stěžují si, že není na co koukat. U nás v Čelákovicích v létě odešli do rakouské páté ligy Douděra s Jakubcem. Mají na naši druhou ligu, ale zvolili tuto úroveň. Trénují jednou týdně, za zápas dostanou třeba až 200 eur. Kdyby u nás Jakubec s Douděrou zůstali, budeme mnohem silnější. Jenže odešli a ani nemuseli mít čelákovické povolení. Franta Jakubec by u nás mohl být vzorem pro mladé začínající hráče. Já když jsem začínal, také jsem k výrazným typům vzhlížel. Teď ale chybějí...
Günter Bittengel, trenér divizních Čelákovic

Češi musejí být lepší, říká hráčský agent

O s t r a v a,  B r n o - Zranění křížového vazu v koleně přivedlo Daniela Hanuse mezi fotbalové agenty. Právě on zařizoval spoustu přestupů amatérských fotbalistů do Rakouska.

Jak takový přestup funguje? Rakušan zavolá manažerovi?
Přesně tak. Řeknou mu, jaké hráče potřebují a kolik jsou ochotni dát peněz. Pak tam vezmete na ukázku několik fotbalistů a oni se rozhodnou, koho si vezmou.

Dřív odcházeli do Rakouska vysloužilci, teď i ti mladší hráči. Proč?
Je to otázka peněz.

Čím to je?
Jsou to vesměs vesnické kluby. A tam se vždycky najdou zapálení lidé do fotbalu, doktor, automechanik. Je možné, že on si zahraničního fotbalistu platí i sám. Dá mu 100 euro za zápas a večeři. Pro ty kluky je to za měsíc 12 000, a to tady ve třetí lize nemají.

Je to oficiální?
Podle pravidla FIFA může amatér odejít do zahraničí a po uplynutí třiceti dnů je volný. To znamená, že amatér nepotřebuje vůbec žádné povolení oddílu, aby mohl bez problémů přestoupit do Rakouska.

Většinou i hráči z divize chodí hrát do Rakouska nižší soutěže. Není to pod jejich úroveň?
Je to všude v zahraničí. Když jste cizinec, tak musíte vyčnívat. Musíte být lepší aspoň o třídu o dvě, abyste měl ty odpovídající podmínky.

Peníze v nižších soutěžích berou i rakouští hráči?
To ne. Klub si může dovolit platit dva tři Čechy, ne Rakušáky. Ale na základě toho musí být nejlepší, rozhodovat zápasy.

mapa

BRŇANÉ V RAKOUSKU. Na snímku je rakouský tým Leobendorf, který hraje čtvrtou nejvyšší soutěž. V sestavě má tři bývalé hráče Brna. První zleva v horní řadě stojí Petr Bartes, třetí je Patrik Holomek a vedle něj Zdeněk Cihlář.

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

Sparta - Opava 2:0, vítězný start po boji zajistily africké trefy

Hráči Sparty objímají Guélora Kangu (uprostřed), střelce úvodní branky v zápase...

Fotbalová Sparta odstartovala novou sezonu vítězstvím 2:0 nad nováčkem z Opavy. Dlouho to přitom...

Fotbal, který neskončí. Deset důvodů, proč sledovat českou ligu

Fotbalisté Plzně slaví zisk mistrovského titulu.

V pátek začíná nový ročník české fotbalové ligy. Tady je deset důvodů, proč stojí za to ji...Přivítáme legendární Spartu z Prahy, těší se klub červeného vína

Fotbalisté Spartaku Subotica se radují v pohárovém utkání proti severoirskému...

Pro skromný tým ze severu Srbska je to událost. "Přivítáme legendární Spartu z Prahy," oznamuje...

Dukla – Plzeň 1:3, mistr otočil skóre za dvě minuty, pečeť přidal z penalty

Jan Holenda (vlevo) z Dukly v souboji s plzeňským soupeřem.

Utrápené vítězství. Fotbalisté plzeňské Viktorie vyhráli v úvodním kole první ligy na hřišti...

Vydařená střídání, pozitivní výkon, chválil Hapal. A měl radost ze syna

Nová posila Sparty Alexandru Chipciu (vpravo) dostává instrukce od trenéra...

Do prvního ligového utkání na Letné zbývala necelá hodina, když Lukáš Hapal, syn sparťanského...

Další z rubriky

Čechův návrat do Chelsea? Podle televize Sky Sports je to ve hře

ŠPATNÝ ZAČÁTEK. Petr Čech se smiřuje s jedním ze dvou gólů, které inkasoval v

Fotbalová Chelsea podle informací britské televize Sky Sports uvažuje o tom, že znovu angažuje...

Z malého tlouštíka nejdražším brankářem světa. Kdo je Alisson

Brankář Alisson Becker z AS Řím plachtí vzduchem, ale na ránu liverpoolského...

Není to tak dávno, co v semifinále Ligy mistrů obdržel od Liverpoolu sedm gólů. Anglický klub to...

Norský obránce Flo opustil Slavii a přestoupil do Lausanne

Slávistický obránce Per Egil Flo v derby

Fotbalisty pražské Slavie po roce a půl opouští norský obránce Per-Egil Flo. Devětadvacetiletý...Najdete na iDNES.cz