Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Téma: Fotbalisté jezdí do ciziny za lepším

9 2006
Trenéři už ani neskřípou zuby. Zvykli si. Nejlepší hráči jim z kádru pravidelně rok co rok mizí do Rakouska. Hned v roce 1990 začali první Češi využívat možnosti odejít hrát fotbal do ciziny. Od nejlepších po hráče z nižších soutěží. Pro mnohé znamenal fotbal zajištění živobytí, které by doma ani náhodou neměli. Mnozí si ani nemuseli hledat zaměstnání.

Výpovědi hráčů:
Dojíždíme jen kvůli penězům

Snad ve všech jihočeských fotbalových klubech mají hráče, který jezdil nebo jezdí do Rakouska nebo i do Německa.

A cestuje se z celé republiky, fotbalové pendlery registrují všude, i v Praze stejně jako na severní Moravě.

"V poslední době odešlo dost hráčů zadarmo," říká Miloslav Hájek dlouholetý organizační pracovník fotbalistů Hluboké nad Vltavou. "Z Prahy nám jen oznámí, že hráče přeregistrovali. My akorát máme poslat registraci a upřesnit, zda hráč není v trestu."

Důvod je jasný: v zemích našich sousedů dostanou několikanásobně víc peněz než v Česku. "Nemůžeme klubům z Německa a Rakouska finančně konkurovat," shodují se zástupci klubů.

Když už jsou hráči pryč, nic za ně kluby nedostanou. "Na žádné výchovné nemáme nárok," konstatoval činovník, který je u fotbalu 45 let. "Přitom i 1000 euro (zhruba 30 000 korun) za hráče by nám pomohlo a pro Rakušany to zas takové peníze nejsou."

Kam v roce 2005
odcházeli fotbalisté

* Rakousko 305
* Německo 265
* Slovensko 138
* Anglie 17, Polsko 14
* Řecko 9, Itálie 7, Turecko 7
* Kypr 5
* Skotsko 4, Švédsko 4
* Brazílie 3, USA 3, Rusko 3, Švýcarsko 3
* Lucembursko 2, Bosna a Hercegovina 1, Ukrajina 1, Srbsko a Černá Hora 1, Malta 1.

Poznámka: V tabulce jsou zaneseni také zahraniční fotbalisté, kteří v roce 2005 odcházeli zpět do ciziny z českých soutěží.

Známá jména na soupiskách v Rakousku

* Weitra - František Koubek (dříve Hradec Králové, Žižkov, Blšany, Zlín).
* Vitis - David Breda (dříve Hradec Králové, Jablonec, Liberec).
* Nondorf - Radek Tejml (dříve České Budějovice, Liberec, Bohdaneč).
* Schrems - Libor Koller (dříve České Budějovice, Liberec, Slavia Praha).
* Raabs - Pavel Kubeš (dříve mj. Hradec Králové)
* Litschau - Petr Bílek (dříve mj. Olympia Hradec, L. Bohdaneč, SK Hradec, Drnovice, Baník).
* Leobendorf - Patrik Holomek, Petr Bartes, Zdeněk Cihlář (všichni dříve mj. Brno)
* Ardagger - Jan Maroši, Petr Křivánek (dříve mj. Brno)

Dříve rakouské kluby aspoň věnovaly třeba rozlišovací dresy na trénink, kopačky, míče. Dnes čekají, až hráčům skončí smlouvy a berou je zadarmo.

V jihočeských klubech, kde žádné velké peníze nikdy nebyly, mají fotbalisté v případě nabídky z ciziny jasno. Jdou. "Vracejí se často s výkonností až o 50 procent horší," konstatoval organizační pracovník Slavoje Český Krumlov a bývalý trenér mládeže Zdeněk Šváb. "Málokterý hráč se dokáže znovu dostat na výkonnost, kterou měl před svým odchodem."

Rozhodují peníze. "V Rakousku leckde hráči dostanou 15 tisíc korun,“ připomněl Šváb. "To jim tady dát nemůžeme."

"Peníze tam a tady se nedají srovnávat. Chápu kluky, že jdou za lepším. Navíc jsou tam za hvězdy," říká Robert Neumann, bývalý záložník Liberce, Jablonce a Bohemians, který si po ukončení profesionální kariéry zkusil angažmá v Německu.

"Byla to čtvrtá nejvyšší soutěž. Jen tři kilometry od hranic. Vydržel jsem tam ale jen půl roku, protože mě ve čtvrtém zápase někdo pořádně prošlápl a já se z toho pak léčil skoro rok. Je to tam pořádná řezničina," upozorňuje Neumann na zápory. Dnes hraje v Česku divizi za Horní Měcholupy. "To dojíždění už není nic pro mě."

V tomhle směru je ale spíš výjimkou. Spousta exligistů i zkušených hráčů z nižších soutěží míří právě do Německa a Rakouska. A lákají s sebou i kamarády.

Snad v žádném klubu, který angažoval českého fotbalistu, nezůstalo jen u jednoho. Z Prahy do pohraničí vyrážejí pravidelně celé skupiny fotbalistů.

V roce 2005 odešlo z českých klubů do zahraničí téměř osm set fotbalistů včetně hráčů a hráček jiné národnosti, kteří byli registrováni Českomoravským fotbalovým svazem.

Do ciziny míří i fotbalistky

H r a d e c  K r á l o v é - Zhruba před rokem si dojíždění do rakouského Neustadtu vyzkoušely tři fotbalistky prvoligového Hradce Králové. "U nás je ženská kopaná záležitost amatérská, tam se blíží poloprofesionální úrovni," objasňuje," říká Kateřina Novotná. Po půl roce v nejvyšší ženské soutěži v Rakousku skončila. "Úroveň soutěže je dost slabá, hodně bych tam fotbalově ztratila. navíc jsem maturovala," vysvětluje.

Dojíždění mu nestálo za to
J a k u b č o v i c e - Někdejší reprezentant Alois Grussmann okusil angažmá i ve španělském Betisu Sevilla, ale po třicítce dojížděl hrát regionální soutěž do Rakouska. "Ale jen půl roku," uvedl. "Pak jsem to zavrhl a řekl si, že už to nemám zapotřebí. Jezdit každý týden osm devět hodin tam a zpět, to mi za to nestálo. Po zápase či tréninku jste unaveni. Stačí pak málo, aby vás při řízení přepadl mikrospánek, může dojít k neštěstí."

Vicemistra Radu
oberliga bavila

Miroslav RadaÚ s t í - Teplický vicemistr ligy 1999 Miroslav Rada strávil uplynulý rok v Meuselwitz, kde hrál oberligu, čtvrté nejvyšší německou soutěž. A vůbec si nestěžoval! "Postavili nový stadion, v průměru chodilo dva tisíce lidí. Jednou bylo i vyprodáno, přišly čtyři tisíce fanoušků," vypráví nadšeně. "Nic mi tam nechybělo," říká. Ani peníze? "Na vyžití stačí..." Meuselwitz je sedmý, ale Rada se asi nevrátí. Unavuje ho trmácení z Ústí, kde žije, po cestě dlouhé 220 km. To bylo jediné minus. "Chci blíž. Mám dvě nabídky z Německa: jednu ze stejné soutěže, druhou z třetí ligy. Možná se ještě pokusím dostat někam výš. Je mi 29, nebalím to."

Hrádku pomáhá i saská banka
H r á d e k   n a d   N i s o u - Hruď fotbalistů Hrádku v krajském přeboru zdobí německý nápis. Klub ležící u hranic získal sponzora "od sousedů". Jak je vidět, poloha v pohraničí nepřináší jen potíže s odchodem hráčů, ale i jisté výhody. Hrádečtí díky ní sehnali nového sponzora: konkrétně velkou saskou spořitelnu. "Byla to vlastně náhoda," prozradil šéf oddílu Josef Horinka. "Dívka jednoho z našich fotbalistů pracuje v německé bance, a tak jsme se dohodli na spolupráci." Hrádek je nováčkem krajského přeboru, přezimuje však na třetím místě tabulky. Jeho dres obléká například Libor Janáček, bývalý ligový obránce Liberce či Bohemians.

V Rakousku se uplatnil i masér
U h e r s k ý   B r o d - Rakousko není lákadlem jen pro fotbalisty. Dvanáct let působil v městečku Enzersfeld hrajícím 2. Landesligu i současný kunovický masér Josef Tesařík z Uherského Brodu. V klubu vzdáleném 145 kilometrů nastoupil v roce 1991. "Vyšel jsem je mnohem levněji než Rakušan," uvědomuje si Tesařík. "V soutěži proto působí spousta Čechů." Fotbalisti podle něj dostávají 800 euro. V českých soutěžích si víc než srovnatelných 24 tisíc korun vydělají hráči jen v první a druhé lize. "Spoustou cizinců se ale Rakušané dostávají do potíží," upozornil Tesařík. "Nedaří se jim totiž vychovat mládež."

V Rakousku se nezlepšíte, varuje trenér Hoftych

Pavel HoftychZ l í n - Asistent u zlínských fotbalistů Pavel Hoftych na sklonku své kariéry najezdil do rakouského Klingenbachu 150 tisíc kilometrů. Na dva a půl roku, které v regionallize, 3. nejvyšší soutěži strávil, nedá dopustit.

"Ekonomické podmínky, které vám nabídnou, nemůžete s třetí českou ligou vůbec srovnávat," poznamenal 38letý Hoftych.

Mladé hráče, kteří se chtějí ve fotbale prosadit, přesto varuje: "V nižších soutěžích v Německu či Rakousku fotbalově nevyrostou. Úroveň českého fotbalu je mnohem vyšší."

Sám odešel z Česka poměrně brzo, ve třiceti letech. Zlínu pomohl postoupit do první ligy, krátce působil v Příbrami. Ale vrcholovou kariéru mu komplikovala zranění.

"Na zakončení kariéry a přivydělání si je zahraničí ideální," tvrdí rodák z Neštěmic u Ústí nad Labem. "Fotbal jsem měl dál jako hlavní zaměstnání, ale zároveň jsem měl čas, abych mohl pracovat."

Třikrát týdně ale musel do 250 kilometrů vzdálené vesničky dojíždět. Na tréninky a zápasy.

"Bylo to ubíjející, proto jsem se rozhodl vrátit," vysvětlil Hoftych.

V odchodech třicetiletých hráčů do zahraničí vidí velký přínos pro český fotbal.

"V našich soutěžích dostane o to víc příležitostí mladých talentů. Rakušanům se naopak výchova nedaří," dodal.

Bittengel: Mladým teď chybějí vzory

Günter BittengelOdchody fotbalistů z nižších soutěží do ciziny jsou vážný problém. Hra ztrácí kvalitu, chybějí individuality. Lidé pak zůstávají doma a stěžují si, že není na co koukat. U nás v Čelákovicích v létě odešli do rakouské páté ligy Douděra s Jakubcem. Mají na naši druhou ligu, ale zvolili tuto úroveň. Trénují jednou týdně, za zápas dostanou třeba až 200 eur. Kdyby u nás Jakubec s Douděrou zůstali, budeme mnohem silnější. Jenže odešli a ani nemuseli mít čelákovické povolení. Franta Jakubec by u nás mohl být vzorem pro mladé začínající hráče. Já když jsem začínal, také jsem k výrazným typům vzhlížel. Teď ale chybějí...
Günter Bittengel, trenér divizních Čelákovic

Češi musejí být lepší, říká hráčský agent

O s t r a v a,  B r n o - Zranění křížového vazu v koleně přivedlo Daniela Hanuse mezi fotbalové agenty. Právě on zařizoval spoustu přestupů amatérských fotbalistů do Rakouska.

Jak takový přestup funguje? Rakušan zavolá manažerovi?
Přesně tak. Řeknou mu, jaké hráče potřebují a kolik jsou ochotni dát peněz. Pak tam vezmete na ukázku několik fotbalistů a oni se rozhodnou, koho si vezmou.

Dřív odcházeli do Rakouska vysloužilci, teď i ti mladší hráči. Proč?
Je to otázka peněz.

Čím to je?
Jsou to vesměs vesnické kluby. A tam se vždycky najdou zapálení lidé do fotbalu, doktor, automechanik. Je možné, že on si zahraničního fotbalistu platí i sám. Dá mu 100 euro za zápas a večeři. Pro ty kluky je to za měsíc 12 000, a to tady ve třetí lize nemají.

Je to oficiální?
Podle pravidla FIFA může amatér odejít do zahraničí a po uplynutí třiceti dnů je volný. To znamená, že amatér nepotřebuje vůbec žádné povolení oddílu, aby mohl bez problémů přestoupit do Rakouska.

Většinou i hráči z divize chodí hrát do Rakouska nižší soutěže. Není to pod jejich úroveň?
Je to všude v zahraničí. Když jste cizinec, tak musíte vyčnívat. Musíte být lepší aspoň o třídu o dvě, abyste měl ty odpovídající podmínky.

Peníze v nižších soutěžích berou i rakouští hráči?
To ne. Klub si může dovolit platit dva tři Čechy, ne Rakušáky. Ale na základě toho musí být nejlepší, rozhodovat zápasy.

mapa

BRŇANÉ V RAKOUSKU. Na snímku je rakouský tým Leobendorf, který hraje čtvrtou nejvyšší soutěž. V sestavě má tři bývalé hráče Brna. První zleva v horní řadě stojí Petr Bartes, třetí je Patrik Holomek a vedle něj Zdeněk Cihlář.

Autoři:


Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
24. 2.Bournemouth-Newcastle2.173.423.48
24. 2.Leicester-Stoke1.753.715.05
25. 2.Crystal P.-Tottenham6.554.371.52
24. 2.Brighton-Swansea2.183.213.69
24. 2.Liverpool-West Ham1.207.5414.20
24. 2.Watford-Everton2.313.313.25
1. 3.Arsenal-Manchester C.3.763.941.92
25. 2.Manchester U.-Chelsea2.133.373.64
24. 2.Burnley-Southampton2.843.052.74
24. 2.W. B. A.-Huddersfield1.953.294.45
25. 2.RB Leipzig-1. FC Köln1.534.246.55
23. 2.Mainz-Wolfsburg2.393.313.09
24. 2.Bremen-Hamburg1.863.544.54
26. 2.Dortmund-Augsburg1.534.296.53
24. 2.Stuttgart-Frankfurt2.453.233.07
24. 2.Bayern-Hertha1.177.8718.60
24. 2.Hannover-M´gladbach2.683.362.68
24. 2.Hoffenheim-Freiburg1.693.955.17
25. 2.Leverkusen-Schalke1.913.674.10
24. 2.Vigo-Eibar2.033.543.75
24. 2.FC Barcelona-Girona1.139.9420.30
25. 2.Bilbao-Malaga1.703.675.53
21. 2.Leganes-Real Madrid11.405.911.28
25. 2.Villarreal-Getafe1.863.534.58
23. 2.La Coruňa-Espanyol2.533.262.93
24. 2.Leganes-Las Palmas1.833.584.67
26. 2.Levante-Betis Sevilla2.443.432.92
25. 2.FC Sevilla-Atl. Madrid3.353.372.24
25. 2.Valencia-S. Sebastian1.684.184.89
25. 2.Sampdoria-Udinese2.043.443.86
26. 2.Cagliari-Napoli8.704.971.38
25. 2.Crotone-Spal2.313.223.34
25. 2.AS Roma-AC Milan1.943.594.07
25. 2.Verona-FC Torino4.763.761.77
25. 2.Sassuolo-Lazio Roma3.953.621.96
25. 2.Fiorentina-Chievo1.484.347.38
24. 2.Inter Milano-Benevento1.246.4712.60
24. 2.Bologna-FC Genoa2.753.072.82
25. 2.Juventus-Bergamo1.424.498.66
20. 2.Troyes-Dijon2.583.302.99
24. 2.Dijon-Caen2.243.273.44
25. 2.Bordeaux-Nice2.103.333.77
24. 2.Toulouse-Monaco4.143.641.91
25. 2.Lyon-St. Etienne1.544.575.89
24. 2.Nantes-Amiens1.703.645.65
24. 2.Guingamp-Metz1.943.484.21
25. 2.Paris SG-Marseille1.257.0310.10
23. 2.Strasbourg-Montpellier2.913.052.69
24. 2.Rennes-Troyes1.703.765.35
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 27 23 3 1 79:20 72
2. Manchester United 27 17 5 5 51:19 56
3. Liverpool FC 27 15 9 3 61:31 54
4. Chelsea FC 27 16 5 6 49:23 53
5. Tottenham Hotspur 27 15 7 5 52:24 52
6. Arsenal FC 27 13 6 8 51:36 45
7. Burnley 27 9 9 9 21:24 36
8. Leicester City 27 9 8 10 39:40 35
9. Everton FC 27 9 7 11 32:46 34
10. Bournemouth 27 8 7 12 31:41 31
11. Watford 27 8 6 13 37:47 30
12. West Ham United 27 7 9 11 34:46 30
13. Newcastle United 27 7 7 13 25:36 28
14. Brighton 27 6 10 11 22:36 28
15. Crystal Palace 27 6 9 12 25:42 27
16. Swansea 27 7 6 14 20:37 27
17. Huddersfield Town F.C. 27 7 6 14 23:47 27
18. Southampton FC 27 5 11 11 28:40 26
19. Stoke City 27 6 7 14 27:53 25
20. West Bromwich Albion 27 3 11 13 21:40 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 23 19 2 2 55:18 59
2. Borussia Dortmund 23 11 7 5 48:29 40
3. Eintracht Frankfurt 23 11 6 6 32:26 39
4. Bayer Leverkusen 23 10 8 5 43:30 38
5. RB Lipsko 23 11 5 7 36:31 38
6. FC Schalke 04 23 10 7 6 36:30 37
7. Hannover 23 8 8 7 32:33 32
8. FC Augsburg 23 8 7 8 32:29 31
9. Hoffenheim 23 8 7 8 37:37 31
10. Borussia Mönchengladbach 23 9 4 10 30:35 31
11. Hertha Berlín 23 7 9 7 30:30 30
12. SC Freiburg 23 6 10 7 24:37 28
13. VfB Stuttgart 23 8 3 12 19:27 27
14. VfL Wolfsburg 23 4 12 7 26:30 24
15. Werder Brémy 23 5 8 10 21:28 23
16. FSV Mohuč 05 23 6 5 12 28:41 23
17. Hamburk SV 23 4 5 14 18:34 17
18. 1. FC Köln 23 3 5 15 20:42 14
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 24 19 5 0 62:11 62
2. Atlético Madrid 24 16 7 1 36:9 55
3. FC Valencie 24 14 4 6 47:28 46
4. Real Madrid 23 13 6 4 55:26 45
5. FC Sevilla 24 12 3 9 31:35 39
6. FC Villarreal 24 11 5 8 35:29 38
7. Sociedad Deportiva Eibar 24 10 5 9 32:36 35
8. FC Girona 24 9 7 8 34:30 34
9. Getafe 24 8 9 7 29:21 33
10. Betis Sevilla 24 10 3 11 41:50 33
11. Celta Vigo 24 9 5 10 41:37 32
12. San Sebastian 24 8 5 11 46:45 29
13. CD Leganes 23 8 5 10 20:25 29
14. Athletic Club Bilbao 24 6 10 8 24:27 28
15. Alavés 24 9 1 14 22:33 28
16. Espaňol Barcelona 24 6 9 9 22:32 27
17. UD Levante 24 3 11 10 21:38 20
18. Las Palmas 24 5 3 16 18:52 18
19. Deportivo La Coruňa 24 4 5 15 24:53 17
20. Málaga 24 3 4 17 15:38 13
Mužstvo Z V R P S B
1. SSC Neapol 25 21 3 1 55:15 66
2. Juventus Turín 25 21 2 2 62:15 65
3. AS Řím 25 15 5 5 40:19 50
4. Lazio Řím 25 15 4 6 61:33 49
5. Inter Milán 25 13 9 3 40:21 48
6. Sampdoria Janov 25 12 5 8 44:33 41
7. AC Milán 25 12 5 8 35:30 41
8. Atalanta Bergamo 25 10 8 7 37:29 38
9. FC Turín 25 8 12 5 35:30 36
10. Udinese Calcio 25 10 3 12 36:36 33
11. ACF Fiorentina 25 8 8 9 34:32 32
12. CFC Janov 1893 25 8 6 11 21:25 30
13. FC Boloňa 25 9 3 13 31:38 30
14. US Cagliari 25 7 4 14 23:36 25
15. AC Chievo Verona 25 6 7 12 23:42 25
16. Sassuolo Calcio 25 6 5 14 15:43 23
17. Crotone 25 5 6 14 21:44 21
18. SPAL Ferrara 25 3 8 14 23:47 17
19. Hellas Verona 25 4 4 17 22:50 16
20. Benevento 25 3 1 21 18:58 10
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 26 22 2 2 81:19 68
2. AS Monako 26 17 5 4 64:26 56
3. Olympique de Marseille 26 16 7 3 56:29 55
4. Olympique Lyon 26 14 7 5 56:32 49
5. FC Nantes 26 11 6 9 27:27 39
6. Montpellier 26 9 11 6 24:21 38
7. Girondins Bordeaux 26 10 5 11 32:35 35
Stade Rennes 26 10 5 11 32:35 35
9. O.G.C. Nice 26 10 5 11 32:38 35
10. Guingamp 26 9 7 10 26:33 34
11. St Etienne 26 9 6 11 27:40 33
12. SM Caen 26 9 5 12 20:30 32
13. FCO Dijon 25 9 4 12 36:52 31
14. Racing Štrasburk 26 8 6 12 32:47 30
15. Troyes 25 8 3 14 24:34 27
16. FC Toulouse 26 7 6 13 22:33 27
17. OSC Lille Métropole 26 7 6 13 25:41 27
18. Amiens 26 7 5 14 22:30 26
19. Angers SCO 26 5 10 11 27:39 25
20. Méty 26 5 3 18 23:47 18

Najdete na iDNES.czmobilní verze