Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teď už Šmicrovi ochozy fandit nebudou

11 2003
Praha - Osmdesát tisíc lidí na Stade de France přijde jako obvykle, ale polovina z nich Vladimíru Šmicrovi tentokrát fandit nebude. "Ani s tím nepočítám," poznamenal fotbalista z Liverpoolu. Český útočník potřetí vstoupí do arény, která je pro většinu Francouzů "posvátným" místem, kde před necelými pěti lety slavili titul světových šampiónů. Šmicer se v St. Dennis představí ve středu večer se svými spoluhráči z české reprezentace v přípravném utkání proti domácímu výběru.

"Hrát v St. Dennis proti Francii je podobné jako proti Anglii ve Wembley," pronesl Šmicer. S Wembley má "zkušenost" několik českých fotbalistů, ale na Stade de France nikdo z Čechů kromě Šmicra nikdy nenastoupil.

Devětadvacetiletý ofenzivní záložník hrál v "chrámu" na pařížském předměstí poprvé před pěti lety, kdy se stánek slavnostně otevíral. Za Lens ve finále Francouzského poháru proti St. Germain dal dokonce gól, ale jeho tým 1:2 prohrál.

O rok později tam nastoupil proti Métám ve finále Ligového poháru, tehdy Lens ale o gól vyhrál. "Pokaždé tam s námi přijelo třicet čtyřicet tisíc fanoušků. Ale teď takovou podporu nečekám," poznamenal Šmicer s úsměvem.

Na Stade de France se běžná utkání nehrají, do hlediště osmdesátitisícového kotle se chodí jen při výjimečných příležitostech. Brány se otevřou při finále pohárových soutěží ve fotbale, zápasech národního francouzského týmu fotbalistů a ragbistů, souboji o titul v ragbyové lize a loni na podzim se tam uskutečnilo i finále Grand Prix v atletice.

"Asi nejlepší atmosféra tam bývá při ragby. I když tam jde taky o hodně, všechno je přátelštější, víc se zpívá. Nadávky jako při fotbale neuslyšíte," řekl Šmicer.

Pokaždé je vyprodáno, i v přípravě proti Česku v hledišti jediná volná sedačka nebude. "Francouzi si národní mužstvo nikdy ujít nenechají. Většina jejich reprezentantů hraje v cizině a tak mají vlastně jedinou příležitost je vidět."

Když se v anglické lize nedávno Liverpool potkal s Arsenalem, přitočil se ke Šmicrovi francouzský záložník Patrick Vieira. "Chtěl si povídat o našem zápase. Říkal, jak se na nás těší. Oni totiž vždycky rádi hrají doma, chtějí se ukázat a pro nás je nepříjemné, že mají co ukázat."

Francie v St. Dennis prohrála jen dvakrát, s Ruskem a Belgií v přípravě na loňský světový šampionát. Překvapí je tam ve středu i Česko?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze