Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tak zkušený hráč jako Koller zapadne do týmu rychle, říká kouč Hašek

27 2009
S dvoumetrovým tankem Janem Kollerem a s fotbalovým cizelérem Tomášem Rosickým se příští týden vydá český tým do Bratislavy k sobotní kvalifikaci se Slovenskem. A jedině vítězství oživí naděje na postup na světový šampionát 2010 v Jihoafrické republice.

Trenér české reprezentace a svazový předseda v jedné osobě Ivan Hašek přitom na čtvrteční tiskové konferenci zdůraznil: "Nejde ani tak o jména, jako spíš o práci celého týmu. A ten zkrátka musí být co nejsilnější."

Byla pro vás nominace Rosického z Arsenalu po tak dlouhé době složitou záležitostí?
V podstatě nebyla. Po nedávném svalovém zranění už začíná naplno trénovat a jeho zdravotní stav se lepší každým dnem. A pokud trenér Wenger říká, že bude v nominaci na sobotní zápas s Manchesterem United, není důvod takového fotbalistu nenominovat. Navíc jsem s Tomášem ve spojení.

Pokud by ale Rosický proti Manchesteru nenastoupil, nebyl by risk nasadit ho v tak exponovaném zápase, jakým kvalifikace se Slovenskem každopádně bude? Vždyť nehrál půldruhého roku.
Nominovat ho do jedenadvacetičlenného kádru risk určitě není. A jaká bude sestava v Bratislavě, to se teprve uvidí.

Tomáš RosickýJak je na tom Rosický s kondicí?
Když trenér Wenger uvažuje, že ho nominuje k utkání Premier League, tak jeho kondice nejspíš bude dobrá. Navíc od pondělí do sobotního zápasu budeme mít Rosického na soustředění, tak poznáme, jak je na tom s kondicí i herně.

Konzultoval jste nominaci Rosického s trenérem Wengerem, s nímž se velice dobře znáte?
Nekonzultoval. A je mi jasné, že radost z toho neměl. Ale reprezentační povinnosti musí respektovat každý kouč.

Uvažujete o nasazení Rosického na celý zápas?
Tohle v tuto chvíli není důležité. Rozhodneme se až příští týden.

Domníváte se, že přítomnost Rosického v reprezentačním kádru může mít na ostatní české hráče pozitivní vliv?
Může to tak být. Ale znovu opakuju, že národní mužstvo není jen o Rosickém. Ale každopádně je součástí týmu.

A co Koller z ruské Samary, který slíbil, že v těžkých chvílích reprezentaci pomůže.
I s ním jsem nominaci probral, je připraven pomoci, jak nejlíp bude umět.

Co víte o jeho současné formě? Není přece jen už za výkonnostním zenitem?
Jeho forma je pořád obdivuhodné, dokonce je o něj zájem z několika velkých evropských klubů. V červenci jsem ho viděl naživo v zápase na Spartaku Moskva, navíc máme dost videokazet, z nichž je znát, jak mu to jde. Věřím, že v Bratislavě to potvrdí.

Jak složité bude, aby se Koller adaptoval v mužstvu, za něž od loňského mistrovství Evropy nehrál, protože se s reprezentací oficiálně rozloučil?
Dokázal se začlenit do každého mužstva, v němž působil. V naší reprezentaci navíc většinu hráčů dobře zná, což mu návrat do sestavy jistě usnadní. Navíc tak zkušený fotbalisty se dokáže adaptovat opravdu rychle.

Koller (Česko)Budou mít slovenští fotbalisté z mužstva, v němž figurují Rosický s Kollerem, větší strach?
Případným soupeřovým strachem se nezabývám. O to mi nejde. Já jen chci, abychom byli co nejsilnější.

Co byste řekl k nominaci zadáka Martina Jiránka z moskevského Spartaku? Ten za národní tým naposled nastoupil v březnu 2007.
Nominoval jsem ho na základě výborných výkonů v klubu, navíc i proto, že může nastoupit jak na stoperu, tak na místě krajního obránce.

Co soudíte o posledním vyjádření Pavla Nedvěda, že už se jako hráč na trávník nevrátí?
Pravděpodobně jde o jeho definitivní rozhodnutí. Škoda, myslel jsem si, že někde ještě hrát bude, a že i on mohl národnímu mužstvu ještě mohl pomoci.

Proč jste nominoval pouze dva brankáře Petra Čecha a Jaroslava Drobného, když reprezentaci čeká dvojzápas. Čtyři dny po Slovensku hraje Česko v Uherském Hradišti kvalifikaci se San Marinem.
Kdyby něco, tak další dva gólmani Kinský a Grigar jsou připraveni naskočit. A navíc uvažuju o dodatečné nominaci jednoho z dalších náhradníků, jimiž jsou Jaroslav Černý, Dočkal, Fenin, Fillo, Hloušek, Klein, Václav Kadlec, Kováč, Kušnír, Limberský, Jakub Mareš, ;Papadopulos, Rajnoch, Sionko, Suchý, Šimůnek, Šírl a Švec.

Stále považujete v nadcházejícím duelu Slováky za favority?
Samozřejmě. Musí to být jasné každému, kdo se podívá na tabulku naší kvalifikační skupiny.

3. skupina
Mužstvo Z V R P S B
1. Slovensko 6 5 0 1 17:6 15
2. Severní Irsko 7 4 1 2 12:6 13
3. Slovinsko 7 3 2 2 10:4 11
4. Polsko 6 3 1 2 18:7 10
5. Česko 6 2 2 2 6:4 8
6. San Marino 8 0 0 8 1:37 0

Co soudíte o nominaci slovenského týmu?
Nominaci soupeře nekomentuju. Jen můžu říct, že Slováci mají hru založenou na kolektivním pojetí, a že mají hodně nebezpečnou přechodovou fázi.

A jak vnímáte trenéra slovenského týmu Vladimíra Weisse, vašeho spoluhráče a kamaráda z časů federální československé reprezentace?
To je ta výborná parta z mistrovství světa v Itálii v devadesátém. Vycházeli jsme spolu v pohodě, prostě jsme se skamarádili. Když jsme se pak dali na trenéřinu, vždycky jsme se respektovali. Dobře vím, že Vlado stojí za posledními úspěchy slovenského fotbalu, takže o to to v Bratislavě budeme mít těžší.Najdete na iDNES.czmobilní verze