Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tak přece Penha Longa. A se slevou!

Penha Longa, přechodný domov fotbalistů - Hotel Penha Longa nedaleko Lisabonu bude přechodným domovem českých fotbalistů na mistrovství Evropy, které se uskuteční v červnu a červenci 2004 v Portugalsku. | foto: Ladislav JosefČTK

4 2003
Praha - Trenér českého národního mužstva Karel Brückner ve čtvrtek definitivně rozhodl, že fotbaloví reprezentanti budou během mistrovství Evropy v Portugalsku (12. června - 4. července 2004) bydlet v původně vyhlédnutém hotelovém komplexu Penha Longa poblíž Lisabonu. K prvním dvěma utkáním základní skupiny s Lotyšskem a Nizozemskem do 250 kilometru vzdáleného Aveira se mužstvo přesune autobusem, třetí duel s Německem se hraje v Lisabonu.

"Když jsme zvážili všechny alternativy, tak nám vyšlo, že původní přání bydlet poblíž Lisabonu je nejlepší ze všech. V celé severní polovině Portugalska totiž nelze najít kombinaci odpovídajícího hotelu a dobrého tréninkového centra," vysvětlil Brückner, proč raději před zmíněnými zápasy absolvuje delší cestu.

Noc před dvěma duely v Aveiru na severu Portugalska stráví fotbalisté v tranzitním hotelu poblíž místa utkání.
 
Vedoucí týmu Jaroslav Dudl během svých tří inspekčních cest projel Portugalsko křížem krážem, ale vhodných objektů je prý jako šafránu. "O náš hotel se okamžitě po losu strhla bitva. Rádi by zde bydleli Švýcaři, Řekové dokonce nabízeli dvojnásobné částky, než zaplatíme my," uvedl mimo jiné.

Český tým si vybral hotelový komplex Penha Longa i tréninkové centrum, které ani nebyly v nabídce pořadatelů. A ubytování bylo zajištěno včas, krátce po skončené kvalifikaci.

"Všechno jsme si museli najít sami. Nabídky na některá hřiště byly naprosto nevhodné," poznamenal Brückner při vzpomínce na možnosti, které skýtá okolí Aveira či Porta. Zavzpomínal také na podmínky v Belgii při minulém šampionátu. "Kéž bychom měli všechno tak při ruce jako před třemi roky v Knokke-Heistu."

Tréninkové centrum v Sintře je od Penha Longy vzdálené osm kilometrů. "Ale sháníme ještě některé další tréninkové plochy poblíž hotelu, které by nám někdy stačily," naznačil Dudl, že národní tým možná na všechny tréninky do Sintry cestovat nebude.

"První zápas s Lotyšskem hrajeme odpoledne, a tak můžeme přijet do půlnoci zpátky. A po druhém duelu s Nizozemskem zase budeme mít dostatek času na přípravu v domácím prostředí, protože s Němci hrajeme v Lisabonu," vysvětlil Brückner, že z cestování na sever země obavy nemá.

Ani cena hotelu nakonec nebude tak astronomická, jak se zdálo. Původně se udávalo, že pobyt jedné osoby na jeden den si vyžádá 700 eur, tedy více než 22 tisíc korun.

"Jenže díky tomu, že půjde o velkou skupinu s dlouhodobějším pobytem, budeme mít výraznou slevu," vysvětlil Dudl. Podle Brücknera je konečná suma necelých osm tisíc korun na osobu. "A upozorňuji, že jsme si na to sami vydělali," připomněl kouč, že hotel je placen z peněz, které tým vydělal postupem na turnaj.

Pokud by se Česko dostalo až do finále, pobyt výpravy v Penha Lonze by vyšel na přibližně osm milionů korun. Postupem na šampionát však už Brücknerovo mužstvo fotbalovému svazu vydělalo 157 milionů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze