Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švýcarům se sázka na útočnou kartu vyplatila

20 2006
Dortmund - Trenér švýcarských fotbalistů Jakob Kuhn si na světovém šampionátu vysloužil pověst skvělého stratéga, který se nebojí riskovat. V pondělním utkání s Togem hnal i při vedení 1:0 své svěřence do útoku a posílal na trávník jednoho ofenzivního hráče za druhým.

Na pohled neopatrná taktika měla logický důvod. Švýcaři museli vyhrát alespoň o dva góly, aby si v posledním utkání ve skupině mohli dovolit remízu. Gól Barnetty tři minuty před koncem úkol splnil.

"Byli jsme už předem rozhodnuti, že budeme hrát závěr vabank, i když nám hrozilo, že přijdeme o vedení. Výhra 1:0 neměla větší cenu než remíza. Stejně bychom museli poslední utkání s Koreou vyhrát," vysvětlil Kuhn.

Teď jeho týmu remíza stačí, ale Švýcaři budou prý i v pátek hrát na vítězství. "Myslet na bod, to by se nemuselo vyplatit. Viděli jsme, jak umějí být Korejci v závěru nebezpeční," připomněl Hakan Yakin skvělý finiš asijského týmu v obou předchozích zápasech. Dodal, že Švýcaři chtějí skupinu vyhrát, aby v osmifinále potkali Ukrajinu a ne Španěly. Ty prý rádi přenechají Francouzům.

Kuhnovu odvahu oceňovali odborníci už při nominaci, neboť Švýcarsko má jeden z nejmladších týmů na šampionátu. Jen Ghana a Togo mají nižší věkový průměr. O talentované hráče v poslední době v zemi helvétského kříže není nouze. V roce 2002 získala jednadvacítka, v níž byli Magnin, Gygax, Cabanas a Frei bronz na mistrovství Evropy do 21 let, ve stejném roce přivezli Barnetta a Senderos zlato ze šampionátu sedmnáctek. Teď jsou všichni oporami Kuhnova týmu, který má nakročeno mezi nejlepších šestnáct.

Zato Tožané se budou v pátek loučit. V utkání s Francií však chtějí dokázat, že nejsou jen souborem, který se umí pouze hádat o peníze. "Příležitost dostanou ti, kteří zatím nehráli," slíbil trenér Otto Pfister změny v sestavě. Pro některé fotbalisty to však zřejmě bude loučení nejen se světovým šampionátem, ale i s reprezentačním dresem.

Nejméně šest hráčů se podle agenturních zpráv chce věnovat jen klubovým povinnostem. Důvodem nejsou pouze nevyplacené prémie, ale i komplikované cestování z Evropy. "Létal jsem na každý kvalifikační zápas a v klubu jsem kvůli tomu přišel o angažmá. A teď tu sedím na lavičce náhradníků," zlobil se Eric Akoto, jeden z těch, pro něž se reprezentace brzy stane uzavřenou kapitolou.

Proti Francii se však ještě hráči chtějí vytáhnout. Vždyť devět z nich si vydělává v zemi galského kohouta. "Budeme mít mimořádnou chuť. Francouzi mají skvělé hráče, ale nejsou tým," řekl Mohamed Kader Coubadja, hrající v Guingampu. Na rozlučku se chystá i trenér Pfister. Na otázku, jestli se  Togo poučilo, odpověděl: "To ukáže teprve čas. Ale tady jsem měl často pocit, že jsem na všechno sám."

Autoři: ,


Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze