Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švýcaři mají smutný penaltový primát

27 2006
Kolín n. R. - Tohle se nemělo stát, o takové prvenství samozřejmě nestojíme - glosoval pondělní noční penaltovou show trenér švýcarských fotbalistů Jakob Kühn. O postupu do čtvrtfinále mistrovství světa rozhodoval ve stodvacetiminutovém bezbrankovém duelu Ukrajiny se Švýcarskem až rozstřel ze značky pokutového kopu.

Při této exekuci vytvořili švýcarští fotbalisté nezáviděníhodný rekord: jako první tým v historii světových šampionátů při penaltovém rozstřelu ani jednou neskórovali. Na švýcarské straně postupně selhali Streller, Barnetta a Cabanas. Poté dal gól ve čtvrté sérii ukrajinský ofenzivní záložník Husev, jeho tým vedl 3:0 a dál se už pokračovat nemuselo.

Švýcarský obránce Magnin po zápase litoval způsobu, jakým ze šampionátu jeho mužstvo vypadlo.

"Je to strašné. Je tak smutné prohrát tímto způsobem, ale fotbal není vždycky fair," říkal novinářům se slzami v očích. "Hodně jsme toho dokázali a myslím, že je na nás celé Švýcarsko hrdé. Teď se ale musíme co nejdřív sebrat a podívat se směrem k domácímu Euru 2008.

Pořadateli příštího mistrovství Evropy za dva roky jsou totiž právě Švýcaři společně s Rakouskem.

Trenér ukrajinských fotbalistů Oleg Blochin se při premiéře mužstva na mistrovství světa mohl z postupu do čtvrtfinále samozřejmě radovat.

"Bylo to pro nás moc a moc těžké, protože obě mužstva byla velice vyrovnaná, šance na postup byly stejné. Samozřejmě, že penaltový rozstřel už je loterie. A my jsme při něm měli víc štěstí, jako v ruské ruletě," řekl po postupu Blochin, někdejší vynikající útočník bývalé federální ruské reprezentace a držitel Zlatého míče pro nejlepšího evropského fotbalistu za rok 1975.

Blochin se hned po skončení prodloužení vytratil do útrob tribuny. "Po dvou hodinách zápasu jsem to už nemohl vydržet. Na ruskou ruletu prostě nemám nervy. Řekl jsem hráčům, ať si střelce penalt vyberou střelce. A věřil jsem brankáři Šovkovskému, který má nervy ze železa," řekl Blochin.

Z úspěšného vykročení do společnosti čtvrtfinalistů se pochopitelně radoval i ukrajinský kanonýr Andrej Ševčenko.

"Když jsem hned první penaltu nedal, bylo mi strašně. Ale spoluhráči pak to, co jsem pokazil, parádně napravili. Patří jim za to můj obrovský dík," řekl Ševčenko, který těsně před mistrovstvím světa přestoupil z AC Milán do londýnské Chelsea.

"Dal jsem v životě spoustu penalt, ale každému se někdy stane, že to nevyjde. Panice jsem proto nepropadl, byl jsem si jistý, že Šovkovskij něco chytí."

"Jsme nesmírně šťastní, že jsme udělali radost celé Ukrajině. Nemáme sice nejlepší světové hráče, ale dokázali jsme to díky tomu, že jsme se jeden za druhého obětovali. Hráli jsme srdcem," uzavřel Ševčenko.

Vedle toho, že Švýcaři jsou prvním týmem, který v historii MS nedal v penaltovém rozstřelu ani jeden gól, postarali se o další historický zápis. Jsou totiž prvním týmem, který jede ze šampionátu domů, aniž by dostal jediný gól.

Brankář Zuberbühler udržel čisté konto 400 minut, ale penaltu v rozstřelu s Ukrajinci chytil jen jednu.

"Všechno je to záležitost psychiky. Ještě v neděli jsme penalty nacvičovali a hráči proměnili všechny pokusy," uzavřel švýcarský kouč Kühn.

Ukrajinský útočník Ševčenko (vpravo dole) se probíjí švýcarskou obranou.

Autoři:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze