Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svléknout zimní bundy, obléct kraťasy a boty na pláž

Roman Hubník a David Rozehnal (vpravo) | foto: Dalibor GlückMF DNES

13 2009
Al Ain (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když cestoval na dovolenou na indonéský ostrov Bali, fotbalista David Rozehnal strávil v letadle téměř dvacet hodin. "Ale za fotbalem jsem zatím nejdál letěl do Turecka asi tři hodiny," poznamenal.

Ode dneška to už neplatí, večer vystoupil ze speciálu ve Spojených arabských emirátech. Stroj český národní tým nesl ve vzduchu dvakrát déle, než před třemi lety do Izmiru.

"Kdybych v létě nepřestoupil do Hamburku, tak by mě s Laziem čekal zápas o Italský superpohár v Pekingu. To mě minulo. Každopádně i kratší cesta sem do Emirátů není pro fotbalistu zrovna příjemná. Na Bali jsem letěl za odpočinkem, tady jsme kvůli turnaji," poznamenal Rozehnal.

V neděli Česko nastoupí proti domácímu výběru, ve středu tým čeká jeden z dvojice Ázerbájdžán - Irák.

Co vám turnaj v Emirátech dá?
Hlavně budeme v teple, to je v současném období hezké. A i když nás nejsilnější soupeři na světě nečekají, pořád je to mezistátní zápas. V mužstvu máme spoustu nových kluků, kteří se mohou na mezinárodní fotbal připravit. A až nastoupí v těžších zápasech, může to po tomhle turnaj pro ně být jednodušší, než kdyby tam skočili rovnou.

Jak to myslíte?
I když tady hrajeme proti relativně slabším soupeřům, nasbírají zkušenosti z mezinárodního fotbalu. Ty jsou strašně důležité. Je dobře, že tady odehrajeme dvě utkání. Ale ta dlouhá cesta ideální není.

Co vám na ní vadí nejvíc?
Sedět šest hodin v letadle... A pak taky teplota. Přiletěli jsme z Prahy, kde je těsně nad nulou a tady máme třicet stupňů. Člověk se musí hlídat, nepřetěžovat organismus. Ale horší to bude, až se pak vrátíme domů. Zato tříhodinový časový posun problém není.

Jak se musíte při velkém teplotním rozdílu chránit?
Hlavně až přiletíme do Prahy, tak nesmíme vystoupit v tričku, ale musíme být pořád v teple. Nesedět v průvanu, ale pomalu se přes ty rozdíly přehoupnout. Po tak dlouhém letu je člověk unavený, oslabený. Oblečení máme, jsme vybavení, ale přece jen je nezvyklé, když nosíte zimní bundu, pak jdete to trička a naopak.

Bojíte se létat?
Nikdy jsem se nebál, ale když to někdy hází, tak to moc příjemné není. Kdyby se něco stalo, tak to je pak průšvih.

A navíc se letělo v pátek třináctého.
To mi nevadí.

Na co se těšíte?
Co si budeme povídat, do Emirátů se jen tak nepodíváte. Nikdy jsem tady nebyl, může to být zajímavé. Těším se na prostředí, pro nás je to exotika. Můžeme chodit v tričku a v kraťasech, dojde i na ty plážové žabky, i když moře odtud máme přesto sto kilometrů.Najdete na iDNES.czmobilní verze