Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Světový šampionát? Euforie i obavy

24 2006
Dortmund - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Česká vlajka ležela na trávníku před středečním zápasem německých a amerických fotbalistů. A vedle ní dalších 31 praporů všech účastníků světového šampionátu. Na jediném fotbalovém hřišti byl v tu chvíli obrazně celý svět. Přesně tak to chtějí organizátoři gigantického turnaje v Německu.

Bude velkolepá akce. Naznačilo to předvčerejší přátelské utkání v Dortmundu.

"Němci jsou do fotbalu blázni pořád, a jak se blíží mistrovství, šílenství se stupňuje," popisuje český útočník Jan Koller, který za Dortmund hraje.

Nic jako by nebylo v Německu důležitější než fotbal. Avízo, že se šampionát blíží, na vás "vybafne" na každém rohu. Fotbalové výjevy zdobí i sloup veřejného osvětlení a na billboardech visí slogany turnaje. "Svět na návštěvě u přátel," hlásá ten nejvýstižnější.

Co v Německu už teď zaujme, je atmosféra. Němci se chtějí fotbalem bavit a touhle vlastností jsou schopni nakazit okolí.

Při duelu s Amerikou dělali diváci poslušně na povel choreografie a byla to působivá "spartakiáda". Náladu fanouškům zprvu kazila jen vlastní reprezentace, jež se první poločas nemohla proti houževnatému soupeři prosadit.

Jenže pískot se změnil v nadšení, když se Němci po pauze trefili čtyřikrát. Výsledek 4:1 odstartoval radostný karneval.  Z prosklené lóže mu přihlížel i šéf šampionátu Franz Beckenbauer a do povětří vylétly spekulace o možném konci trenéra německého týmu Jürgena Klinsmanna.

Po povedeném zápase se s pobíhajícími maskoty fotili i rozesmátí policisté. Možná z nich spadl stres z provádění velmi přísných kontrol. Do vyprodaného kotle dortmundského stadionu se dostali jen pečlivě prošacovaní lidé. Důraz na bezpečnost bude hlavní kritérium mistrovství.

Podle všeho oprávněně. Internetový server Sky News včera napsal, že se na šampionát mobilizují neonacistické skupiny z celé Evropy a krveprolitím vyhrožují muslimským fanouškům. "Jsme jednotní. Na mistrovství světa bude masakr," stojí v prohlášení radilkálních příznivců AS Řím.

Proti téhle obavě jsou další negativa zanedbatelná. Lidé se musí kupříkladu připravit na dopravní zácpy. Uvízl v ní ve středu i český trenér Karel Brückner, který se v autě jen velmi ztěžka probíjel ke sledování Američanů, soupeře Česka ve skupině. Kdo ví, zda i na Brücknera dýchlo německá euforie z turnaje. "Bude to perfektní šampionát," tvrdí Koller.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze