Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédům italský fotbal vyhovuje

18 2000
E i n d h o v e n - Švédští fotbalisté mají na kontě jediný bod a před pondělním utkáním s Itálií v Eindhovenu vědí, že je do čtvrtfinále mistrovství Evropy může posunout jen shoda náhod. Musejí totiž porazit squadru azzurru a zároveň doufat, že Turci vyhrají nad Belgičany. Ale zase ne o moc, protože pak by jim reprezentanti země půlměsíce vyfoukli druhé místo ve skupině B.

Není divu, že při tak krkolomných kombinacích kurs Švédů na zisk zlatých medailí poklesl na mizivých 250:1. Určitou naději jim dává skutečnost, že squadra azzurra už má místo mezi osmičkou postupujících jisté a její fotbalisté by tedy nemuseli do hry dát celé srdce. Takové úvahy však Italové předem rezolutně odmítají. "Nikdo z nás ze sebe nechce udělat šaška tím, že by nehrál naplno. A za druhé by to nebylo fér vůči Belgičanům a Turkům," prohlásil Stefano Fiore, autor druhého gólu v utkání s Belgií.

Víc než sliby o fair play však bude Italy motivovat skutečnost, že trenér Dino Zoff dá šanci fotbalistům, kteří dosud většinou seděli na lavičce náhradníků. A ti budou chtít dokázat, že patří do základní jedenáctky. To platí především o Del Pierovi, jednomu z nejobdivovanějších útočníků na Apeninském poloostrově, na něhož na šampionátu zbývají zatím jen bezvýznamné štěky. V Eindhovenu vyběhne na hřiště od první minuty v nově složeném útočném tandemu spolu s Delvecchiem. "Není důvod k panice. Že jsem dvakrát nebyl v základu, neznamená, že by pro mě šampionát skončil," řekl Del Piero, od nějž italští novináři marně čekali gesta zneuznané hvězdy.

Dvě změny lze očekávat i ve středové řadě, neboť Zoff slíbil, že dá volno Zambrottovi a Contemu, aby je před čtvrtfinále uchránil před druhou žlutou kartou. Jejich místa asi zaujmou Ambrosini a Di Livio. Italové si už v duchu vybírali soupeře pro čtvrtfinále, jímž bude druhý tým ze skupiny A. Většina hráčů si přála dostat Němce; o tom, že mistři Evropy nejsou v optimální formě, už zřejmě ví kdekdo.

Švédové se i přes kritickou situaci ještě nevzdávají. "Italové hrají fotbal, který nám vyhovuje. V silách našeho mužstva je víc, než jsme zatím ukázali. Musíme jen nastřílet přinejmenším tolik gólů jako Turci Belgičanům," shrnul situaci ve skupině jeden ze švédské trenérské dvojice Lars Lagerbäck. V případě shody ve všech kritériích by Švédy posunulo před Turky lepší postavení na žebříčku, který UEFA sestavila podle výsledků na posledním MS a v evropské kvalifikaci.

Velkou ztrátou však je absence útočníka Kennetha Anderssona, který jako hráč Boloně vzbuzuje u soupeřových zadáků značný respekt. Ze hry ho vyřadil podvrtnutý kotník. Po odpykání trestu se naopak do sestavy vrátí jeho jmenovec Patrick Andersson. V péči lékařů jsou i však další beci Nilsson a Lucic, a protože Kaamark na šampionát kvůli zranění nepřijel, je nejlepší obrana z kvalifikace v troskách.

Utkání v Eindhovenu začne ve 20:45 a řídit je bude Portugalec Vítor Manuel Melo Periera.

Pravděpodobné sestavy:
Itálie:
Toldo - Cannavaro, Nesta, Iuliano - Di Livio, Albertini, Ambrosini, Maldini - Fiore - Del Piero, Delvecchio.

Švédsko: Hedman - Mellberg, P. Andersson, Björklund, Sundgren - Alexandersson, Mjällby, Ljungberg, Mild - Pettersson (Osmanovski), Larsson.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze