Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Praze jsou vzácné fotbalové trofeje, UEFA je zblízka ukáže fanouškům

Trofeje pro vítěze Evropské ligy (zprava), Ligy mistrů a Superpoháru jsou v sobotu 3. sprna vystaveny v Praze na Václavském náměstí. | foto: Kateřina ŠulováČTK

2 2013
Přesně za čtyři týdny Praha hostí fotbalový hit. Bayern Mnichov versus Chelsea, bitva o Superpohár. "Měli jsme štěstí, že se tam probojovaly právě tyhle týmy. Asi nic lepšího momentálně pro české fanoušky není," říká šéf místní asociace Miroslav Pelta.

Pátek 30. srpna od 20.45 na stadionu v Edenu. Vítěz Ligy mistrů proti nejlepšímu týmu Evropské ligy. Poprvé po patnácti letech se hraje mimo Monako.

"UEFA chtěla změnit přístup, pozvednout prestiž Superpoháru. A také dát šanci městům, které nemají šanci hostit finále jedné z pohárových soutěží," vysvětluje Ivo Sekerka, ředitel oddělení logistiky asociace.

Evropská fotbalová unie UEFA přišla s nápadem, jak zápas v Praze ještě víc zpopularizovat. Do Česka poslala mimořádnou zásilku: všechny tři originální trofeje, které se Superpohárem souvisí.

Ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů, mohutný pro nejlepší tým Evropské ligy a skromný pro držitele Superpoháru.

Příští Superpohár

2014 - Cardiff
2015 - Tbilisi

Během roku jsou v sídle UEFA v Nyonu na břehu Ženevského jezera, před samotným zápasem jsou k vidění v Monaku. Nyní Praha dostává exkluzivitu, všechny tři trofeje budou vystaveny v sobotu od 10 do 18 hodin v dolní části Václavského náměstí. Veřejnost si je může prohlédnout a nechat se s nimi i vyfotit.

"Mít všechny tři pohromadě a k tomu na veřejnosti, to je unikátní záležitost," říká Sekerka. Poháry mají svou ochranku, na všechno dohlíží zástupci UEFA.

Před třemi roky slavný portugalský záložník Luis Figo přivezl do Česka pohár pro vítěze Ligy mistrů, trofeje putovala celou zemí. Nyní jsou tady i dvě ostatní trofeje.

Až se za čtyři týdny poháry do Prahy vrátí, dorazí s nimi i obě mužstva plná světových hvězd a tisíce jejich fanoušků.

Pro české diváky zbylo přesně 1614 vstupenek. Po pěti tisících dostaly oba zúčastněné kluby, další lístky má UEFA pro potřeby svých partnerů a VIP hostů.

Na Superpohár se lze ještě dostat, do 7. srpna na stránkách uefa.com probíhá aukce o nejdražší vstupenky, výtěžek půjde na charitativní účely.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze